O da gitti
‘BÜYÜK Rüşvet’ operasyonunun ardından Emniyet’te deprem sürüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Terör Daire Başkanı Cihangir Çelik ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya olmak üzere çoğu operasyonel birimlerin başında bulunan 14 daire başkanı görevden alındı. Görevden alınanlar arasında emniyetin en tartışmalı isimlerinin başında gelen Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek de var. Operasyondan sonra düne kadar 7 ilde İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın yanı sıra 13 il emniyet müdür yardımcısı, 76 şube müdürü ve 14 daire başkanı olmak üzere toplam 104 polis şefi pasif göreve atandı. Yaklaşık 170 emniyet müdürünün daha görev yerinin değiştirileceği öne sürülüyor.

PASİF GÖREVE ÇEKİLDİLER
Dün İçişleri Bakanı Muammer Güler’in onayı ile 14 daire başkanı pasif göreve çekildi. Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek, Özel Güvenlik Daire Başkanı Hacı Yusuf Karababa, KOM Dairesi Başkanı Mehmet Yeşilkaya, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Ömer Tekeli, Terörle Mücadele Daire Başkanı Cihangir Çelik, Asayiş Dairesi Başkanı Mehmet Tüzel, Güvenlik Dairesi Başkanı Bekir Akarsu, Kriminal Daire Başkanı Oğuz Karakuş, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Erkal Güler, Dış İlişkiler Daire Başkanı Fatih İnalkaç, Haberleşme Daire Başkanı Sedat Sevim, Koruma Daire Başkanı Yesari Vural, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Ayhan Falakalı ile Arşiv ve Dokümantasyon Daire Başkanı Oktay Kılıç, Emniyet Genel Müdürlüğü emrine çekildi.

YENİ ATAMALAR
Görevden alınanların yerine atamalar da hemen yapıldı. Buna göre, Teftiş Kurulu Başkanlığı’na Necmettin Emre, Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı Musa Tiyek, KOM Daire Başkanlığı’na Hacı Yusuf Karababa, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na Seyithan Bulu, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’na Ünal Acar, Asayiş Daire Başkanlığı’na Battal Gazi Örümcek, Güvenlik Daire Başkanlığı’na Arif Çankal, Kriminal Daire Başkanlığı’na Kemal Pelit, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’na Ahmet Karacabey, Dışilişkiler Daire Başkanlığı’na 
Ahmet Kemal Yüzgüleç, Haberleşme Daire Başkanlığı’na Murat Kocak, Koruma Daire Başkanlığı’na İbrahim Kulular, İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı’na Hasan Adak, Arşiv ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’na ise İdris Karabörk getirildi.

BAŞKAN YARDIMCILARI DA GİTTİ
Emniyet Genel Müdürlüğü’nde (EGM) 14 daire başkanının görevden alınmasının ardından daire başkan yardımcıları da tasfiye edilmeye başlandı. Aralarında KOM Daire Başkan Yardımcıları Metin Kavak ile Alparslan Çalışkan’ın da bulunduğu 9 daire başkan yardımcısı EGM emrine alındı.

İSTİHBARAT KALDI
Görevden alınma dalgasının vurmadığı en önemli birim ise mayıs ayında başına Engin Dinç’in getirildiği İstihbarat Daire Başkanlığı oldu. Personel, Havacılık, Eğitim, Özel Harekât, Tanık Koruma, İnterpol Daire Başkan-lıkları’nda da değişiklik yapılmadı.     

Sicil kaydına özel ‘NOT’ düşülmüştü
GÖREVDEN alınan en dikkat çekici isim Emniyet Genel Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek oldu. Dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır’ın, sicil kaydının kenarına ‘Fethullahçı’ notunu düştüğü Akyürek, Trabzon Emniyeti ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olduğu dönemde Hrant Dink cinayeti ve Trabzon’da TAYAD’lılara linç girişimiyle gündeme gelmişti. Yasin Hayal’in McDonalds’ı bombalamasından TAYAD’lı 5 gence linç girişimine, Hrant Dink suikastından Rahip Santaro saldırısına kadar Türkiye’yi sarsan en kritik olaylarda adı geçen Akyürek, Dink suikastinde ihmali olduğu gerekçesiyle İstihbarat Daire Başkanlığı görevinden alınmıştı. Akyürek o dönem mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldırmış, daha sonra da Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine getirilmişti.

Böcek ve İstihbarat’ın müfettişi
GÖREVDEN alınan Ramazan Akyürek’in yerine Teftiş Kurulu Başkanlığı’na getirilen 1’inci Sınıf Emniyet Müdürü Başmüfettiş Necmettin Emre, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ofisinde ve evinde ‘böcek’ bulunması ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’ndaki izleme ve dinleme belgelerinin kaybolmasıyla ilgili soruşturmalarda görevlendirilen 2 müfetişten biri. Emre, istihbarat dairesindeki soruşturmaya ilişkin raporunda, İstihbarat Daire Başkanlığı’na Engin Dinç’in atanmasının ardından eski ekibin teknik dinleme ve izleme belgelerini yok ettiği ve bir dinleme cihazının kaybolduğunu belirtmişti. Emre, Ramazan Akyürek’in İstihbarat Daire Başkanlığı sırasında da yardımcısı olarak görev yapmıştı.

MASAK ve TRT’de deprem
İstanbul’daki yolsuzluk operasyonu ile Emni-yet’teki görevden almalar diğer kurumlara da sıçradı.

Maliye Bakanlığı MASAK Başkan Yardımcısı Faruk Elieyioğlu dün görevinden alındı. Akşam saatlerinde yaşanan görevden değişikliğini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de doğruladı. MASAK’taki bu değişiklikten hemen sonra TRT Haber Dairesi Başkanı Ahmet Çavuşoğlu ve yardımcısı Ahmet Böken görevden alındı.  - Erdinç ÇELİKKAN ANKARA

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.