O ÖNERGEYE SAKARYA BAROSU'NDAN ÇOK SERT TEPKİ
Kamuoyu vicdanını ciddi şekilde rahatsız eden çocuk istismar davaları her geçen gün artarken suçu daha da özendireceği ifade edilen önerge için özellikle hukukçulardan sert itiraz sesleri yükselmeye başladı.

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Elif ERDEM DÜZGÜN konu ile ilgili bir basın açıklaması paylaştı.

TECAVÜZCÜLERİ AKLAMAYIN

Yasa tasarısı için önergeyi veren vekillere seslenen Av. Elif Erdem Düzgün “Ülkemizin dört bir yanından çocuklarımıza yönelik cinsel istismar haberleri geliyorken, münferit olaylarla kız çocuklarımız küçük yaşta evlendiriliyorken, bizler tecavüzcüleri aklamak için değil! mecliste bu olayların önüne geçmek için vekillerimizden yasa düzenlemesi yapmalarını bekliyoruz.”dedi.

Tecavüz mağdurlarının tecavüzcüleri ile evlendirilmesi ile ilgili kanunun 2005 yılında kaldırılmış olduğuna dikkat çeken Av. Düzgün yapılması planlanan bu değişiklikle tekrar 10 yıl geriye gideceğimizi belirtti.

İNSANLIK SUÇU

Tecavüzün cinsellik değil bir insanlık suçu olduğuna vurgu yapan Av. Düzgün: “ ‘19 Kasım Dünya Çocuk İstismarını Önleme Günü' ve '20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü' ve '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ' öncesinde bu önergenin acilen geri çekilmesini istiyoruz.” şeklinde kaleme aldığı basın açıklamasında bu yönergeye imza atanları ve destekleyenleri kınadığını belirterek “Bu yanlıştan bir an önce dönün” mesajı verdi.

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Elif ERDEM DÜZGÜN’ün paylaşmış olduğu basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

ÖNERGEYİ KABUL ETMİYORUZ

Sakarya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi olarak AK Parti'li milletvekilleri tarafından meclise önerge olarak sunulan tecavüz mağdurlarının tecavüzcüsüyle evlendirilmesini meşrulaştıran yasa düzenlemesini kabul etmiyoruz. 

TECAVÜZCÜLERİ DEĞİL ÇOCUKLARI KORUYUN

Kamuoyunun da dün akşam mecliste yapılan görüşmeler sonrasında büyük tepkisini çekmiş olan bu önergenin bizlerin temsilcisi olan vekiller tarafından oylanmasını dahi düşünemiyoruz. Ülkemizin dört bir yanından çocuklarımıza yönelik cinsel istismar haberleri geliyorken, münferit olaylarla kız çocuklarımız küçük yaşta evlendiriliyorken, bizler TECAVÜZCÜLERİ AKLAMAK İÇİN DEĞİL! mecliste bu olayların önüne geçmek için vekillerimizden yasa düzenlemesi yapmalarını bekliyoruz.

BU YASA İSTİSMARI ÖZENDİRİR 

Ancak görüyoruz ki çıkarılacak yasa metniyle 4000 hükümlünün serbest kalacağı gerekçe gösterilerek Çocuklarımız Tecavüzcülerine kurban olarak teslim ediliyor. Kadının tecavüzü ile evlendirilmesi fikri hem evlilik kurumunun hem tecavüzün hem de tecavüz sonrası kadının psikolojisinin bilinmemesinden ve hafife indirgenmesinden başka bir şey değildir. Bu öneri ancak ve ancak çocuklara yönelik işlenen istismar suçlarını özendirir. Çünkü bu bakış açısı tecavüzü cinsellik olarak görmekte ve tecavüzleri normalleştirmektedir. 

10 YIL GERİYE GİDİŞ

Oysa ki tecavüz bir cinsellik değil temel insan haklarına yapılmış alçakça bir saldırıdır. Getirilmek istenen metin: “.. 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesindeki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Bu durumda suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortadan kaldırılmasına karar verilmesi.." şeklindedir. 

EVRENSEL HUKUK NORMLARI

2005 yılına kadar Türk Ceza Kanununda yer alan bu ilkel madde 2005 yılında yapılan değişiklik ile kaldırılmıştır. Gelinen noktada Kadın ve Çocuk Hakkı ihlalleri için evrensel hukuk normları çerçevesinde mücadele ederken fikir zihniyet ve uygulamalarda tekrar 10 yıl geriye gidiş kabul edilemez. 

YANLIŞTAN BİR AN ÖNCE DÖNÜN

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak “19 Kasım Dünya Çocuk İstismarını Önleme Günü' ve '20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü' ve '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ' öncesinde bu önergenin acilen geri çekilmesini istiyoruz. Önergenin geri çekilmesi için mecliste mücadele veren vekillerimizin yanındayız. Çocuk haklarını yok sayan bu önergeyi verenler ve destekleyenleri ise kınıyor bu yanlıştan biran önce dönülmesini talep ediyoruz.

SAKARYA BAROSU ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ ADINA 
BAŞKAN AVUKAT ELİF ERDEM DÜZGÜN
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.