'Savcılara baskı, hukuku işlemez hale getirir'
Yaşananlarla yargının ve polisin görevini yerine getirmesinin engellendiğini belirten hukukçular, “Polis ve yargı görevini yaptı. Savcılara yönelik bir baskı, hukuku işlemez hale getirir. Müdahale siyasi iktidarın kendisine bağlı bir yargı isteğini ortaya koyar.” ifadesini kullanıyor.

İşte hukukçuların görüşleri:

Eski DGM Savcısı Hüseyin Altın:
Savcının emrindeki kolluk güçlerinin görevden alınmasını tasvip etmiyorum. Polis memurları bakan dahi olsa yaptıkları soruşturma hakkında üst amirlerine bilgi vermek zorunda değil. Hukukun üstünlüğünden bahsederken “Neden amirlerine bilgi vermedin?” şeklinde bir yaklaşım kabul edilemez. Ortada maddi hadiseler varken, daha ispatlanmamış iddia durumunda olan konularla ilgilenmek, soruşturmayı sulandırmaktan ileri gitmez. Yargı önünde herkes eşittir. Asıl suçluların bulunması ve yargı sürecinin sağlıklı ilerlemesi için hukukun önünü açmak, tıkamamak gerekir.

Emekli Askeri Hâkim Mesut Kurşun: Soruşturmada bazı hükümet üyelerinin veya yakınlarının şüpheli olarak ismi yer alıyorsa, soruşturmanın akamete uğramaması için bilgi paylaşımı yapmaması görevi gereğidir. Savcı böyle bir kararı delillerin karartılması ihtimalini dikkate alarak almıştır. Eğer savcıların görevlerini kötüye kullandığı gibi bir iddia varsa söz konusu iddia HSYK’ya taşınır. Ayrıca görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle görevlerinden alınan emniyet amirlerinin veya müdürlerin hakkında idari yönde bir hukuk işleyecektir. Bu isimlerin açacağı davada suçsuz oldukları ispatlanırsa iddia makamı zan altında kalacaktır. Emniyet amirlerinin hakkında görevden almalarla ilgili olsun, soruşturmayı yürüten savcılar hakkında yapılan suçlamaların yasal dayanağı olmalı.  

Eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı:
İstanbul Başsavcılığı’nda bir savcı ekibi soruşturma için görevlendirilmiş. Peki şimdi, iki savcının daha eklenmesi neyin nesi? Bunu hukuken izah edebilmek mümkün değil. Soruşturmanın en hassas döneminde artık gözaltılar başlamış, delillerin ciddi şekilde toplanıp korunması söz konusu. Bu dönemde siz iki tane savcı ekliyorsunuz. Bu, adil yargıya açık bir müdahaledir. O savcı ekibi içinde atadığınız iki tane savcı, dünyanın en tarafsız, en iyi savcıları olsa bile buna, hiçbir demokratik ülkede, hiçbir hukukçu tarafından iyi niyet nazarıyla bakılmaz.

Hukuk Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Metin Özyurt:
Daha önce Ergenekon, Balyoz gibi davalarda hükümetin, Zekeriya Öz ve diğer savcıların arkasında dururken kendisiyle ilgili bir yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili gece yarısı toplanıp çok hızlı şekilde karar vermesi çifte standarttır. Şube müdürlerinin görevden alınmaları kamuoyu açısından çok olumlu karşılanmayacak bir davranış. Bu, soruşturmadaki şüpheleri artıracaktır.

Prof. Dr. Mesut Bedri Eryılmaz:
CMK Kanunu 2005 yılında değişti. Adlî kolluk sorumlusu diye bir müessese getirildi. Adlî kolluk sorumlusu da cumhuriyet savcısıyla çalışacak kişi. Cumhuriyet savcısı amir olduğu için, adlî kolluk sorumlusunun soruşturma konusunda kendi amirleri olan diğer emniyet müdürlerine bilgi vermemeleri gerekir. Vermeleri yasaktır. Soruşturmanın gizliliği ihlal edilmiş olur. Üstlerine bilgi vermemeleri, görevi kötüye kullanma suçu olmaz, haber verselerdi görevi kötüye kullanma suçu o zaman olurdu. İçişleri Bakanı da adlî konularda amirlere haber verilemeyeceğini bilir. Ama kılıf arandığı için bu öne sürülüyor.


Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.