ŞİDDETİ BİTİRMEK MÜMKÜN DEĞİL ANCAK ŞİDDETTEN KORUNMAK MÜMKÜN!
Ceza yasalarındaki maddelerde kadına yönelik şiddetle ilgili cezaların miktarlarının artırılmasının bir çözüm olmadığını ifade eden Sabire Sanem YILMAZ, bu anlamda ayrı bir yasa düzenlenmeli ve kadına ve aileye yönelik şiddetle ilgili ayrı bir önleyici kolluk oluşturulmalı dedi. 6284 sayılı yasa kapsamında alınan koruma kararlarının kesin çözüm olmadığını ifade eden Yılmaz, çoğu zaman bu kararların uygulama olanağı bulmadığını, çağrı üzerine koruma sisteminin kusursuz bir şekilde işlemediğini, yeterli ve uzman koruma polisi sayısının az olduğunu, bazı yerlerde terörle mücadele polislerinin koruma polisi olarak görevlendirildiğini ve görevlilerin konuya hassas yaklaşmadığını ifade etti.

KADINLARA ŞİDDETİ ÖNLEMEKTE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

Yıllardan bu yana söylenegelen en önemli husus, kadının toplumun temel taşlarından biri olduğu hususudur. Erkek egemen bir toplumda yetişiyor gibi görünsek de erkekleri yönlendiren kadındır. Bu gerçeği dilimizle ifade ederken, hafızalarımızda unutuyoruz. Kadınların her türlü konuda eğitimi devlet tarafından önemsenmiyor ve teknik imkansızlıklardan şikayet ediliyor. Devlet politikasının merkezinde olması gereken en önemli husustur kadınların eğitimi. 

KADIN ŞİDDETİ ÖNLEME KONUSUNDA YETERİNCE EĞİTİMLİ DEĞİL

Şiddet ve önleme / sonuçlarından kurtulma konusunda da yeteri kadar eğitimli olmadığımızı düşünüyorum. Kaçmayı, şiddeti savmayı ya da sonuçlarından kurtulmayı beceremiyoruz ve sonunda da şiddete kendimizi kurban ediyoruz. 

Bu noktada her kadının öncelikle birileri tarafından bilinçlendirilmeyi beklemeden, şiddetin sinyallerini alması, şiddete uğradığı anda delillerini toplaması, şiddete uğrayacağını anladığı anda uzaklaşması ve bir şekilde önleyici kolluk hizmetlerini devreye sokması gerekiyor. Maalesef bu konuda sistemin harekete geçmesini beklemek yerine, sistemi bizlerin harekete geçirmesi gerekiyor. Her kadın bu konuda aktif olmalı ve yardım beklemeden hareket etmelidir. 

DERHAL KADIN DOSTU KENTLER OLUŞTURULMALIDIR

Sokaklar kadınların belirli saatlerde dışarıda olmasına uygun olarak planlanmıyor ve ulaşım, iletişim, karakola ulaşma ya da önleyici birimlere ulaşma konusunda yeterince kolaylık sağlanmıyor. Bu noktada kadın konusu kentlerin acilen uygulamaya geçirilmesi gerekiyor. Kentin planlamasında ışıklandırma, ulaşım, örneğin şiddeti önleme birimleriyle ücretsiz iletişim kurulacak acil yardım telefonlarının konulması, tram, metro hatlarının konutlara ulaşım mesafelerinin ve güvenliğin arttırılması gibi birtakım önlemler alınabilir. Toplumda farkındalık oluşturmaya çalışsanızda biz de “bize dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışı mevcut oldukça gözünüzün önünde olan bir cinayeti ya da şiddet vakıasını görmezden gelerek yolunuza devam edebilirsiniz. Kadınlara özellikle sığınabilecekleri gerektiğinde şifreli sığınaklar ve alanlar da yaratılması önemli.

KADINLAR ÇARESİZ DEĞİL

Kadınlar arasında dayanışmanın da çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, kadınlar çaresiz değil dedi. Özellikle kadınlar arasında bilinçlenmenin ve iletişimin kuvvetli olması gerekiyor. Toplumun buna ihtiyacı var. Sosyal medya araçlarında kadınların birbirleri ile sürekli kavgalı tutumu ve kendisi ile çok meşgul tavrı, kadınların iletişimini dolaylı hale getirdi. Kadınların birbirlerinin deneyimlerinden yararlanması ve bilgi aktarımı oldukça önemli.  Sistemin kadını metalaştırmasına, bir obje haline getirmesine, kıyafetten, makyaşa ve saç sitiline kadar kadınların karakteristik yapısına zarar vermesine karşı da bir önlem alınması gerekiyor. Kadınlar sisteme ne kadar çok teslim olurlarsa küresel sistem şiddeti bir o kadar tetikleyecek. 

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.