Şok cinayet sonrası büyük tartışma
Hürriyet’e konuşan avukat Celal Ülgen, Emniyet Müdür Yardımcısı’nın meşru müdafaa yapmadığı görüşünde:

“Elbette bu konuda karar verecek mercii mahkemelerdir. Görüntülerden izlediğim kadarı ile kişinin kendi veya 3. kişilerin canını koruma zorunda olma hali görünmüyor. Orada başka insanlar var. Özel güvenlik elemanları var. Motosikletli kişi yalnız görülüyor. Ayrıca deneyimli bir polis memurunun, silahı ile saldırganı zararsız hale getirebilmesi beklenir. Bu beklentinin aksine, hedef gözeterek doğrudan doğruya baş hizasına, boyun bölgesine ateş ediliyor. Bu kısıtlı görüntülerden ve mahkeme sırasında dinlenecek görgü tanıklarının anlatımlarından sonra konu daha berraklaşacaktır. Ben bu görüntülerde meşru müdafaa koşullarını taşıyan aksiyon görmedim.”

MÜDÜRE “NEDEN KAÇMADIN” DENEMEZ
 
ANKARA Barosu Başkanı Hakan Canduran, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz’ın, trafikte tartıştığı 33 yaşındaki Ahmet Sülüşoğlu’nu tabancayla öldürmesi olayının meşru müdafaa kapsamında değerlendirilebileceğini söyledi. 
Büyük tartışma yaratan görüntüleri izleyerek, olayı değerlendiren Canduran, Hürriyet’e şunları söyledi:

MAHKEME DEĞERLENDİRECEK

“Olayın ayrıntıları tarafımızca bilinmemekle birlikte basından öğrendiğimiz kadarıyla şu hususları ifade edebiliriz. Birincisi saldırı vefat eden şahıstan gelmiş haksız bir saldırıysa ve saldırganın silah çektiği belirliyse emniyet müdür yardımcısının saldırıyı defetmek amacıyla silah kullanması saldırıyla orantılı olarak kabul edilebilir. Bu nedenle meşru müdafaa kapsamında değerlendirilebilir. Unutulmamalıdır ki yasalarımız saldırıya uğrayan kişiye kaçma yükümlülüğü yüklememektedir, burada Emniyet Müdür Yardımcısı’na ‘neden kaçmadın’ denemez.

Meşru müdafaa hükümlerinin uygulanabilmesi için kişinin kendisine yada başkasına ait bir hakka yönelen haksız veya kişinin bilerek sebebiyet vermediği bir saldırı olması ve bu saldırının o anki hal ve koşullara göre orantılı olarak defedilmiş olması gerekir. Meşru müdafaa ve haksız tahrik hükümleri arasında ince bir çizgi bulunup her olay kendi içerisinde mahkeme tarafından ayrıntılı olarak değerlendirilir. Bu nedenle somut olayda tüm dosya kapsamı mahkeme tarafından değerlendirilerek meşru müdafaa şartlarının oluşup oluşmadığı değerlendirilecektir.”

İŞTE TCK’NIN O MADDESİ 


Sosyal medyayı da ikiye bölen meşru müdafaa, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 25. maddesinde şu şekilde düzenleniyor:
“Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırıyla orantılı biçimde defetmek zorunluluğuyla işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez. Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğuyla ve tehlikenin ağırlığıyla konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşuluyla işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.”

TCK. MADDE 25 

5237 Sayıllı Türk Ceza Kanunu Madde 25 Meşru savunma ve zorunluluk hali 

(1) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez. 

(2) Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

(Hürriyet)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cihan Erdim Budak 2 yıl önce

Meşru müdafada sınırın aşılması...