‘Sulh cezalar kaldırılsın’ diyen hâkim, görevden el çektirildi
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) operasyon kararnamesiyle 888 hakim ve savcının görev yeri değişti. Birçok yargı mensubu tenzili rütbe alırken, bu isimler arasında en dikkat çekenlerden biri de Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimi Kemal Karanfil oldu. Karanfil, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarından sonra kurulan sulh ceza hakimliklerinin kaldırılması için 20 Ekim 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu. Dilekçesinde sulh ceza hakimliklerinin ‘adil olmadığını ve siyasi amaçlı’ kurulduğuna dikkat çeken Karanfil’in başvurusu, geçtiğimiz çarşamba günü AYM tarafından reddedilmişti. Karanfil, önceki gün açıklanan HSYK kararnamesiyle de görevinden alınarak Zonguldak’a düz hakim oldu.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre; Hakim Karanfil’in, sulh ceza hakimliklerinin kaldırılması yönünde AYM’ye yaptığı başvurunun asıl sebebini ise küçük yaştaki bir çocuğun gasp suçundan tutuklanması oluşturmuştu. Eskişehir’de cep telefonu çalıp polisi görünce yere atarak kaçan M.Ç. adlı çocuk, ‘hırsızlığı alışkanlık haline getirdiği ve kaçma şüphesi’ gerekçesiyle 1 Ekim 2014 tarihinde tutuklandı. Tutuklama kararını veren Kemal Karanfil, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) içtihadına göre üst mahkemeye itiraz edilmesi gerekirken, yasal değişiklikle itiraz makamına kendisiyle aynı mertebedeki sulh ceza hakimliklerinin getirilmesini eleştirdi. Karanfil, ilgili dava sonrasında sulh ceza mahkemelerinin kaldırılması için AYM’ye başvurdu.

‘SULH CEZA HAKİMLİKLERİ ADİL DEĞİL, SİYASİ AMAÇLI’

Karanfil, 10 sayfalık dilekçesinde de seçilme tarzları ve İstanbul’daki bazı hâkimlerin medyaya yansıyan kişilikleri sebebiyle halkta ‘bu hâkimler adil olmaz’ kanaati oluştuğunu belirtti. Bütün Türkiye’de yürütülen soruşturmaların akıbetinin sınırlı sayıdaki hakimlikler vasıtasıyla siyasi iktidarın inisiyatifine bırakıldığına dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Anılan düzenlemelerle getirilen yeni sistem ve buna bağlı olarak yapılan atamalarla anılan hakimliklerin kontrol altına alınması hedeflenmiş ve böylece siyasi iktidar mensupları aleyhine muhtemel soruşturmaların açılması ve sağlıklı yürütülmesi neredeyse imkansız hale gelmiştir... Açıklanan nedenlerle bu düzenlemenin kamu yararı amacının tam tersine kapalı devre işleyerek sınırlı sayıdaki hakimler marifetiyle yürütülen ceza soruşturmalarına yön verebilmek amacıyla yapıldığı aşikardır. Bunun, hukuk devleti ilkesi, kişi hürriyeti ve güvenliği ilkesi, tabii hakim ilkesi, adil yargılama hakkı gibi ilkelere aykırı olduğu açıktır. Açıklanan nedenlerle iptaline karar verilmesi gerekir.” Ancak AYM, oyçokluğuyla başvuruyu reddederek sulh ceza hakimliğini Anayasa’ya uygun buldu.

GEZİ PARKI OLAYLARI İLE İLGİLİ DAVALARDAKİ OLUMLU TAVRI

Öte yandan Hakim Karanfil, suça itilen çocuklar, devletin yetiştirme yurtlarında kalan ve uyuşturucuya bulaşan gençler ve Gezi Parkı olaylarında haklarında dava açılan kişilerle ilgili verdiği kararlarla da dikkat çekmişti. Karanfil, Gezi Parkı davasında haklarında yol kapatma gibi suçlardan ceza yazılan eylemcilerin itirazlarını kabul ederek para cezalarını iptal etmişti. Bu davalara ilişkin kararlarında, fikir ve ifade özgürlüklerine dikkat çekerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne atıfta bulunmuştu. Hakim Karanfil, en son medyaya da yansıyan ve üşüdüğü için mont çalan bir yurt çocuğunun yargılandığı davada, zanlıyı serbest bırakırken, suça itilen bu gençlerde devletin ve kurumların eksikliğine vurgu yapmıştı. Bu karar sonrasında Cumhurbaşkanlığı’ndan Başbakanlık’a, siyasi partilerden Eskişehir Valiliği’ne kadar birçok yere yazı yazarak, sokak çocukları, yurt çocukları ve uyuşturucuya bulaşan gençlerle ilgili gerekli çalışmaların yapılması gerektiği uyarısında bulunmuştu.

Üç ilde başsavcılık yapan Kavak, düz savcı oldu

Diyarbakır, İzmir ve Manisa'da başsavcılık yapan Durdu Kavak da 888 hakim ve savcının görev yerinin değiştirildiği HSYK kararnamesiyle tenzil-i rütbeye uğradı. Kavak, HSYK kararnamesiyle Uşak'a düz savcı olarak atandı. 2009 yılında demokratik açılım sürecinde 34 PKK'lının Habur'dan Türkiye'ye girdiği dönemde Diyarbakır cumhuriyet başsavcısı olan, KCK ve faili meçhuller soruşturmalarıyla gündeme gelen Kavak, 2011 yılında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanmıştı. İzmir'de yaklaşık iki yıl görev yapan ve birçok önemli soruşturmayı başlatan Kavak, iki yıl sonra HSYK tarafından Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirilmişti. Sırasıyla Diyarbakır, İzmir ve Manisa'da başsavcılık yapan Kavak, HSYK'nın önceki gün açıkladığı kararnameyle Uşak'a düz savcı olarak atandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.