'Suriye müdahalesi' için hukukçular ne diyor?
Suriye’ye askeri müdahele planları tartışma yaratırken hukukçular, "Uluslararası meşruiyet oluşmadan olası bir Suriye müdahalesi "saldırganlık"suçlamasına maruz kalacak ülkemize çok pahalıya mal okacaktır" diyor.

Twitter üzerinden 'Suriye müdahalesi' konusunda açıklamalarda bulunan Küçükçekmece Hâkimi Mehmet Karababa, "Uluslararası hukuk temel prensip olarak; devletlerin sınırları ötesindeki topraklarda askeri güce başvurmasını yasaklamıştır" dedi.

İşte Hakim Mehmet Karababa'nın Suriye konusunda attığı o tweetler; 

1-Son günlerde en fazla konuşulan konulardan birisi Suriye topraklarına olası bir müdahale ve savaş kararıdır.

2-Suriye topraklarına yapılacak olası bir askeri operasyonun uluslararası meşruiyeti var mıdır? Hangi hallerde meşruiyet sağlanabilir?

3-Uluslararası hukuk temel prensip olarak; devletlerin sınırları ötesindeki topraklarda askeri güce başvurmasını yasaklamıştır.

4-Devletlerin saldırıya uğraması halinde meşru müdâfaa hakkını kullanmaları bu yasağın en önemli istisnalarından biridir.

5-1974 tarih.BM genel kurulunda bir devletin başka bir devlet topraklarına saldırı düzenleyen terör örgütlerini barındırması yasaklanmıştır.

6-ABD tarafından gündeme getirilen"sıcak takip hakkı"hukuken meşru olmasada şartların varlığı halinde anlayışla karşılanmaktadır,

7-Terör unsurlarının bür başka ülke topraklarında"sıcak takibi"ve müdahale çoğu kez ikili anlaşmalar kapsamında yürütülmektedir.

8-İkili anlaşmaların bulunmadığı hallerde bunun ahlaki ve siyasi olarak anlaşılabilir nedenleri olmalı ve belirli şartlara uyulmalıdır.

9-Geçmişte Kuzey Irak topraklarına yapılan müdahalelerin büyük çoğunluğu ikili anlaşmaya,diğerleri ise anlaşılabilir nedenlere dayalıdır.

10-Suriye topraklarında kime niçin müdahale edilecektir?Suriye devletinin doğrudan bir saldırısına maruz kalınmış mıdır?

11-Suriye topraklarından Ülkemize yönelik bir terör saldırısı gerçekleşmiş midir?Böyle bir daldırı yoksa"sıcak takip"hakkı da yoktur.

12-Geçmişte Barzani unsurlarının geçişine izin verdiğimiz PYD güçlerine nedensiz müdahalenin uluslararası meşruiyet sorunu vardır.

13-Suriye devletine yönelik bir savaş ilanını meşru gösterecek;BM kurallarına uygun uluslararası hukuki sebepler oluşmamıştır.

14-Daha önce TBMM'de alınan yetki tezkeresi savaş ilanı anlamına gelecek bir müdahale için yeterli değildir.

15-Savaş ilanına karar vermek TBMM'nin görev ve yetkisi kapsamında olup,mutlaka yeni bir karar alınmalıdır.(http://AY.87.ve  92.md)

16-Uluslararası meşruiyet oluşmadan olası bir Suriye müdahalesi "saldırganlık"suçlamasına maruz kalacak ülkemize çok pahalıya mal okacaktır.
(Hukukihaber.net)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.