Yeni anayasa için ilk şart 175. madde
5 soru 5 yanıt

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Necmi Yüzbaşıoğlu, yeni anayasa tartışmalarını AKŞAM'a yorumladı. Teorik olarak mevcut anayasanın 175'inci maddesinde değişiklik yapılarak 'Açık oylama'nın mümkün olduğunu belirten Yüzbaşıoğlu, ancak bunun demokrasi kültürü ve uygulama açısından sorun içerdiğini vurguladı:

TARİF EDİLMELİYDİ
- Anayasa yapımında ideal süreç nasıl olmalı? Meclis'te Uzlaşma Komisyonu doğru muydu?

 UZLAŞMA Komisyonu kurulurken 'Bütün partilerin mutabakatı' yaklaşımı gerçekçi değildi. Başlangıçta en az 'Beşte üç', 'Üçte iki' gibi çoğunluk belirlenip, buna uygun bir düzenlemeyle başlanmalıydı. Metin hazırlandıktan sonra nasıl kabul edileceği de netleştirilmeliydi. İşin başında, anayasanın 175'inci maddesinde düzenleme yapılmalıydı. Çünkü mevcut anayasa değişikliğe izin veriyor, yeni anayasa yapımına değil.

- Yeni anayasanın 'Kurucu Meclis' yoluyla yapılması halinde 'Değiştirilemez' maddelerin değiştirilebileceği görüşüne ne diyorsunuz?
 MECLİS'teki bütün partiler uzlaştığına göre, yeni bir anayasa için darbe de beklenmemeli, doğrudur. Ama bunu hangi usulle yapacağınız önemli. Eğer mevcut anayasanın 175. maddesini uyguluyorsanız, bu anayasanın koyduğu kurala uyuyorsunuz demektir. O anayasa da size, 'İlk dört maddenin değiştirilemeyeceğini' söylüyor. Uzlaşma Komisyonu kurmak yeterli değildi. Başlangıçta, yolun sonundaki değişiklik de tarif edilmeliydi. 'Ben kurucu Meclisim, uymam' derseniz, o zaman darbecilerin geçmişte izlediği yolu izlemiş ve mevcut anayasayı yok saymış olursunuz. Tümden değişiklik için 175. maddede değişiklik şarttır.

GARANTİSİ YOK
 - Yeni anayasa ile 'Başkanlık' sistemine geçilmesi fikri peki... 

 TÜRKİYE'de öngörüldüğü haliyle başkanlığa geçilirse, başkanla parlamentodaki çoğunluk farklı partilerden olduğu an sistem tıkanır. Aynı partiden olduğu an da diktatörlüğe dönüşmeyeceğinin garantisi yoktur.

- Anayasa değiştirilirken 'açık oylama' olur mu?
 ANAYASANIN 175. maddesi değişmeden 'açık oylama' olmaz. Değiştirirseniz, teorik olarak mümkün ancak demokratik bir tavır olmaz. Lider sultası olan bir ülkede, açık oylama yaparsan vekiller oylarını özgürce kullanamaz. Milli iradeyi değil, lideri temsil ederler. 

- Yeni anayasa yapımında referandum şart mıdır?
 367 kuralı, mevcut anayasadaki kısmi değişiklikler içindir. Yeni anayasa konusunda bir düzenleme mevcut değil. Mevcut anayasa tümden değişikliğe vize vermediğine göre, 367 bulunsa bile referandum zorunludur.


Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.