Yenikapı miting meydanının imar planı iptal edildi!

İstanbul’da tarihi mirasa ciddi hasar verdiği ve doğal dengeyi bozduğu gerekçesiyle eleştirilen Yenikapı Dolgu Alanı’na ilişkin imar planı iptal edildi. Konuyu mahkemeye taşıyan Mimarlar Odası Genel Sekreteri Ali Hacıalioğlu, “Dünya mirası olan bu bölgeye yapılanın hukuki olarak ne kadar yanlış olduğu tescillendi. Bu konuda bütün bilim ve meslek çevrelerinin uyarıları dikkate alınmadan emrivaki ile yapılan girişimin hukuki sonuçları ortaya çıkmıştır. Mahkeme kararının ivedilikle hayata geçirilmesini beklemekteyiz. Dolgu alanının yıkılması gerekiyor. Mahkeme kararına uyularak dolgunun kaldırılıp bölgenin doğal topografyasına, coğrafyasına getirilmesi lazım.” diye konuştu.

Araç trafiğine dikkat çekildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Yenikapı Bölgesi Rekreasyon ve Meydan amaçlı projenin ilk etap ihalesi 2011 yılında gerçekleşmişti. Yenikapı sahiline dev miting alanı yapmak için başlatılan proje, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun itirazlarına rağmen Çeve ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. 518 bin metrekarelik dolgu alanına ilişkin planı, TMMOB’a bağlı Mimarlar, Şehir Plancıları ve İnşaat Mühendisleri Odası yargıya taşıdı. Ancak tarihi Yarımada’nın şeklini bozduğu eleştirilerine rağmen Yenikapı’ya 2014 yılında dolgu alanı yapıldı.

Miting alanına ilişkin İstanbul 6. İdare Mahkemesi, imar planını oybirliğiyle iptal ederken gerekçede şu ifadelere yer verdi: “Dava konusu planların; uygulamaya ilişkin detayları sunmaması, kullanımları ve yapılaşma haklarını uygulamaya esas olacak şekilde vermemesi, alanda ne tür işlevlerin yer alacağını sadece 1/1000 ölçekli plan raporunda ve plan notlarında belirtmesi ve plan paftasında tek bir lejant ve kullanımı öngörmesi, dolgu planı için geliştirilen planın 1/1000 ölçekli plan ile kesinleştirilmemesi ve oluşacak araç trafiği / otopark yönünden çözümlemeler getirmemesi yönüyle şehircilik ilkeleri, planlama teknikleri ve kamu yararı açısından uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.”


Yeni Hayat

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.