Yüce Divan için söz sırası Meclis Genel Kurulu’nda
17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları çerçevesinde suçlanan AKP’li eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar için bugün tarihî gün. 5 Ocak tarihindeki komisyon oylamasında, iktidar partisi ve Saray baskısıyla aklandıkları ileri sürülen bakanlar için bu kez Genel Kurul’da tüm milletvekilleri oy kullanacak. Geçen hafta Saray’a giderek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşen AKP Grup başkan vekillerine, oylamada fire yaşanmaması yönünde talimat verildiği, ayrıca her grup başkan vekiline 50-60 milletvekilinin zimmetlendiği belirtiliyor. Oylama nedeniyle iktidar grubunda da, muhalefet gruplarında da zaruri bir gerekçe olmadığı sürece tüm milletvekillerinin bugün Meclis’te hazır bulunması istendi.

TBMM İçtüzüğü gereği grup kararı alınamayan Yüce Divan oylamaları gizli yapılıyor. İktidar grubunda, milletvekillerine yönelik sıkı markajın yanı sıra oylamada kupalara atılacak pullar üzerinden de vekillerin kontrol altında tutulacağı ileri sürülüyor. Muhalefet partisi sözcülerinin iddiasına göre; iktidar milletvekilleri oylamada ‘ret’ anlamına gelen kırmızı pulları Genel Kurul’daki kabinlerde bulunan kupalara attıktan sonra, ‘kabul’ anlamına gelen beyaz ve ‘çekimser’ anlamına gelen yeşil pulları grup başkan vekillerine götürüp, bakanların Yüce Divan’a gitmemesi yönünde oy kullandıklarını ispatlamak zorunda kalacak. Bakanların Yüce Divan’a gitmesi için tüm muhalefet milletvekillerinin yanı sıra iktidar partisinden de en az 53 milletvekilinin önergelerin lehine oy kullanması gerekiyor.

BAKANLAR NELERLE SUÇLANIYOR?

Muhalefet partilerinin her bakanla ilgili ayrı komisyon kurulmasını öngören ve ağır suçlamalar içeren soruşturma önergeleri iktidar çoğunluğuyla reddedilmişti. Suçlamalar ise şöyle:

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Reza Zarrab’dan sağlanan, miktar ve değeri tespit edilemeyen bazı maddî menfaatler karşılığında; bu şahsın İran’a altın ihracatı yapması işlerinde imtiyaz sağladığı, Gana’dan kaçak yollarla yurda sokulmak istendiği iddia edilen 1,5 ton altınla ilgili adlî ve idarî soruşturmaları engelleyerek, altının Dubai’ye çıkışını sağlamaya çalıştığı, iddia edilmektedir.

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler: Reza Zarrab’dan sağlanan, miktar ve değeri tespit edilemeyen bazı maddî menfaatler karşılığında; bu şahısla birlikte gözaltına alınan bazı şüphelilerin ve yakınlarının yasaya aykırı olarak istisnai yoldan Türk vatandaşlığına geçirilmesini sağladığı, bu şahısla ilgili adlî veya istihbarî çalışma yapılıp yapılmadığının araştırılması için talimat verdiği, bu şahsın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunduğu iddia edilmektedir.

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış: Reza Zarrab’dan sağlanan, miktar ve değeri tespit edilemeyen bazı maddî menfaatler karşılığında; bu şahsın turizm belgeli bir otel kiralama girişimi ile yakınlarına vize alınması işleri için aracılık ettiği, bu şahısla ilgili bir soruşturma olup olmadığı yönünde ilgili kurum ve kuruluşlarda araştırılma yapılmasını sağladığı iddia edilmektedir.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: Bir suç örgütünün yönetici ve üyelerinin kendilerine sağlanan ve miktar ve değeri tespit edilemeyen bazı menfaatler karşılığında;  kişiye özel imtiyazlı imar planlarını onaylattıkları, imar planlarına aykırı olarak yapılan bazı projelerin usulsüzlüklerine göz yumdukları ve denetimlerden sorunsuzca geçmelerini sağladıkları iddia edilmektedir.

Zafer Çağlayan’ın üvey annesi vefat etti

Öte yandan, Zafer Çağlayan’ın üvey annesi Perihan Çağlayan, hayatını kaybetti. Perihan Çağlayan’ın cenazesinin yarın Muş’ta toprağa verilmesi bekleniyor. Çağlayan’ın öz annesi Muhlise Çağlayan’ın ise yıllar önce vefat ettiği öğrenildi. Çağlayan, Meclis’teki oylama nedeniyle üvey annesinin cenazesine katılamayacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.