Ankara Barosu'ndan 'Twitter' davası
Baro ayrıca BTK Başkanı Tayfun Acarer ve TİB Başkanı Cemalettin Çelik hakkında suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği'nin ardından Ankara Barosu da twittera erişimin tamamen engellenmesine yönelik TİB işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi'nde dava açıldı. Ankara Barosu'ndan İdare Mahkemesi'ne sunulan dava dilekçesinde, TİB'in twitter'ı engelleme kararının tarih ve sayısının bilinmediği ve kamuoyuna açıklanmadığı savunularak, "Ortada erişim engellenmesine dair bir mahkeme kararı yoktur, savcılık tarafından verilmiş bir kısıtlama tedbiri yoktur, TİB Başkanının doğrudan karar vermiş olması halinde izlemesi gereken kanun yolu olan 24 saat içinde sulh ceza mahkemesine götürmesi ve mahkemenin de 48 saat içinde karar vermesi gerekmektedir. Böyle bir karar da yoktur" denildi.

>> Twitter için dava üstüne dava

MAHKEME KARARI YOK

Twitterın kapatılmasına gerekçe gösterilen mahkeme kararlarının sosyal paylaşım sitesinin tamamına yönelik olmadığı sadece belli kullanıcılar için erişim engellemesine yönelik olduğunun anımsatıldığı dilekçede, şöyle denildi:
Ortada erişim engellenmesine dair bir mahkeme kararı yoktur. Savcılık tarafından verilmiş bir kısıtlama tedbiri yoktur. TİB Başkanının doğrudan karar vermiş olması halinde izlemesi gerek kanun yolu olan 24 saat içinde sulh ceza mahkemesine götürmesi ve Mahkemenin de 48 saat içinde karar vermesi gerekmektedir. Böyle bir karar da yoktur. Davalı İdare, Başbakan'ın Bursa mitinginde yaptığı konuşmayı talimat olarak kabul ederek, eski tarihli mahkeme kararlarını da gerekçe göstererek dava konusu kararı uygulamaya koymuştur. Dolayısıyla dava konusu karar, sadece Başbakan'ın Bursa mitingi talimatı üzerine hayata geçirilmiş hukuki dayanaktan yoksun bir karardır. 2014 yerel seçimlerine yakın bir tarihte twitter.com adresine erişimin engellenmesine yönelik dava konusu bu karar, telafisi güç ve imkansız zararların doğmasına neden olabileceğinden seçim güvenliği ve demokrasi sürecinin atmosferi açısından da son derece hatalıdır. Bu nedenle, dava konusu kararla ilgili idarenin savunması alınmaksızın ağır derecede hukuka ve Anayasa'ya aykırı bu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmesi talep ediyoruz."

>> Türkiye Barolar Birliği, TİB'e dava açtı

İDARENİN HER TÜRLÜ İŞLEMİ YAPTIRIMA BAĞLIDIR

Ankara Barosu ayrıca, görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle BTK Başkanı Tayfun Acarer ve TİB Başkanı Cemalettin Çelik hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Twitterın kapatılmasının BTK kararı ile yapıldığına dikkat çekilen suç duyurusunda, "Mahkeme kararı olmadan Twitterın komple kapatılması yasalara aykırı bir idari eylemdir. İdarenin her türlü işlemi ve eylemi yaptırıma bağlıdır. Sözkonusu idari işlem Anayasa'ya aykırıdır. Anayasa'da yer alan düşünce özgürlüğü, düşünceyi yayma özgürlüğü, Anayasa'nın 90. Maddesi gereği Türk Hukukunun bir parçası olan AİHS'nin 10.maddesinde yer alan ifade özgürlüğünün ihlalidir" denildi.

ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.