Askeri savcılıktan mahkemeye Ergenekon yanıtı
Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Eylül 2012 tarihli duruşmada aldığı ara kararında Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi'ndeki bilgisayarların 19-20-21 Haziran 2009 tarihlerinde 35 kez geri getirilmeyecek şekilde silindiği iddiasına ilişkin bir soruşturma yapılıp yapılmadığını, Genelkurmay Askeri Savcılığı'na sordu. Genelkurmay Askeri Savcılığı'ndan gönderilen bir sayfalık yazıda, "2010 yılında 23 Ekim 2009 tarihinden itibaren ortaya atılan iddialar kapsamında, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı"nın karargahta hazırlanıp hazırlanmadığı, haberin yayınlandığı gün planın orjinalinin imha edilip edilmediği, bilgisayar kayıtlarının temizlenip temizlenmediği, bu suretle delillerin karartılıp karartılmadığı hususunda Askeri Savcılığımızca soruşturma yapılmıştır" ifadelerine yer verildi.


KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR KARAR

Başlatılan soruşturma kapsamında şüpheliler Mehmet Eröz, Mustafa Bakıcı, Sedat Özüer, Ziya İlker Göktaş, Cemal Gökçeoğlu, Nuri Yıldırım, Hulusi Gülbahar ve Uğur Berksun hakkında "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçlarını işlediklerine ilişkin haklarında kamu davası açılması için yeterli şüphe oluşturacak delil bulunmadığı ve bu şüpheliler hakkında ayrı ayrı kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği belirtildi.


Emekli Albay Dursun Çiçek hakkında düzenlenen iddianameyle birlikte verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda şu ifadelere yer verildi:


, "Dursun Çiçek tarafından bağımsız olarak hazırlandığı kabul edilen İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın Bilgi Destek Dairesi'nde hazırlandığına ilişkin hiçbir delil elde edilememiştir. Askeri Savcılığımızca yazının şüpheli tarafından hazırlandığı kabul edilmesine karşın, kendisi bu yazıyı hazırlamadığını başından itibaren reddetmiştir. Bu yönüyle değerlendirildiğinde, süpheli tarafından askeri hiyerarşi dışında bireysel olarak hazırlandığı kabul edilen yazının 19, 20, 21 Haziran 2009 tarihlerinde Bilgi Destek Dairesi'nde gerçekleştirilen evrak imha işlemleri ve bilgisayarların güvenli sil işlemine tabi tutulması suretiyle yok edilmesi mümkün değildir. Bu çerçevede şüpheliler yönünden işlenemez suç söz konusudur." 


Yazıda ayrıca söz konusu bilgisayarların silinmesiyle ilgili Askeri Savcılıkça verilmiş herhangi bir talimat veya emir bulunmadığı da ifade edildi.


BİLGİSAYARLARDA EVRAK TEMİZLİĞİ YAPILDIĞI İDDİA EDİLİYOR

12 Haziran 2009 tarihinde "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesinin bir gazetede yayınlamasının ardından Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi'nde bulunan bilgisayarlarda, 19-20-21 Haziran 2009 tarihlerinde evrak temizliği yapıldığı iddia ediliyor.
 Serpil KIRKESER/İSTANBUL, (DHA) 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.