AYM, polisin tabi olduğu disiplin cezalarını esastan görüşecek
Emniyet Personeline uygulanan disiplin cezalarının dayanağı, Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğüdür.

Bu tüzük ise, 3201 sayılı Kanunun 83. maddesine dayanılarak çıkarılmıştır.

Açılan bir davada, Anayasa Mahkemesi, disiplin cezalarının tüzükle belirlenmesini öngören hükmün iptalini esastan görüşmeye karar verdi.

AYM, esastan yapacağı incelemede, maddeyi iptal ederse, emniyet personeline uygulanan, Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü'nün kanuni dayanağı kalmamış olacak.

Anayasa'nın 128. maddesinin ikinci fıkrası şu şekildedir: "Memurların ve diğer kamu görevlilerinin nitelikleri, atanmaları, görev ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri, aylık ve ödenekleri ve diğer özlük işleri kanunla düzenlenir"

Anayasa Mahkemesi bu hükme dayanarak kararı verecek.


İŞTE AYM KARARI

10 Eylül 2015 Perşembe Günü Saat 09.30'da Yapılan Mahkeme Toplantısında Görüşülen Dosya ve Sonucu (*)

Sıra No

Esas Sayısı

Konusu

İnceleme Evresi

Verilen Kararın Sonucu

1

E.2015/85

Konya 2.İdare

Mahkemesi

4.6.1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu'nun 83. maddesinin iptaline karar verilmesi talebi.

İlk

3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu'nun 83. maddesinin;

A- İkinci cümlesinin, itiraz başvurusunda bulunan Mahkemenin bakmakta olduğu davada uygulanma olanağı bulunmadığından, bu cümleye ilişkin başvurunun Mahkemenin yetkisizliği nedeniyle REDDİNE,

B- Birinci cümlesinin ESASININ İNCELENMESİNE,


İPTALİ İSTENEN MADDE

Madde 83 - Gerek inzibat komisyonları tarafından ve gerek salahiyet dairesinde re'sen verilecek inzibat cezalarını icap ettiren fiil ve hareketlerin ne olduğunu ve cezaların derece ve miktarı, polis mesleğinin haiz olduğu hususiyet ve ehemmiyet gözetilerek tanzim edilecek nizamnamede tayin olunur. Memuriyette ihraç cezası müstesnadır.Memurlar.Net - Özel
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.