Hablemitoğlu dosyası raftan iniyor
BAYRAM KAYA ANKARA  
Yakın tarihteki şüpheli ölümler ve suikastların aydınlatılması için önemli adımlar atılıyor. Adli Tıp Kurumu, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlediğine ilişkin bulgulara ulaştı. CHP Milletvekili Güldal Mumcu, kaleme aldığı kitapta eşi Uğur Mumcu’ya yapılan suikastın çözülmesinin devletin birimleri tarafından nasıl engellendiğini deşifre etti. Benzer bir gelişme, 10 yıl önce işlenen Dr. Necip Hablemitoğlu cinayetinde de yaşanıyor. Bu dosya da tozlu raflardan indirildi. Polis, yürüttüğü titiz çalışmalar sonucunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere bir dosya hazırladı. Dosyada Ergenekon davası sanıklarından emekli Albay A.U. ve ‘Mustafa’ kod adlı emekli astsubay T.Ü. ile ilgili bazı bulgulara yer verildi. Geriye dönük cep telefonu taramaları ve baz istasyonu kayıtları incelemelerine dayandırılan bilgilere göre, T.Ü., saldırıdan önce A.U. tarafından Ankara’ya çağrıldı. Ayrıca cinayet günü A.U. ve astsubay, polisin olay mahallindeki delil toplama çalışmalarını yerinde izledi. Söz konusu iddiaların yer aldığı dosyaya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen bir ihbar mektubu da ilave edildi. Mektupta, A.U. ile Ergenekon sanıklarından Ergun Poyraz’ın, Hablemitoğlu suikastına ilişkin önemli bilgilere sahip olduklarının anlatıldığı öğrenildi.
 
Yazar Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Aradan geçen zamana rağmen faillere ulaşılamadı. Dosya, faili meçhuller rafındaki yerini aldı. Ancak, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat ve Terörle Mücadele (TEM) birimleri, bir yıl önce dosya üzerinde yeni çalışma başlattı. Dosyadaki veriler yeniden didik didik edildi. Cinayetin ardından bir ihbar mektubu üzerine emekli Albay A.U.’nun takibe alındığı, dosyada emekli Astsubay T.Ü. ile 2002-2004 tarihleri arasında telefon görüşmeleri yaptığına ilişkin bilgilerin yer aldığı fark edildi. Bunun üzerine, Telekomünikasyon İletişim Dairesi'nden (TİB) alınan veriler incelendi. Ayrıca cinayetten sonra söz konusu iki isim arasındaki telefon görüşmelerinin dökümü yeniden yapıldı.
 
Telefonlara ait ‘baz' verilerinden, T.Ü.'nün suikast öncesi ve sonrasında Ankara'da olduğu sonucuna ulaşıldı. Söz konusu şahıs adına kayıtlı telefonların, 15-21 Aralık 2002 tarihleri arasında Ankara'da sinyal verdiği görüldü. T.Ü.'nün Albay A.U. ile telefon görüşmeleri yaptığı, karayoluyla Antalya'dan Ankara'ya geldiği, saldırıdan birkaç gün önce Necip Hablemitoğlu'nun evinin olduğu Portakal Çiçeği Sokağı'na giderek incelemelerde bulunduğu belirlendi. Cinayetin hemen ardından olay mahallinde A.U. ile Olay Yeri İnceleme ekiplerinin çalışmalarını takip eden astsubayın 21 Aralık tarihinde karayoluyla Ankara'dan Antalya'ya döndüğü anlaşıldı.  
 
Son bilgiler ışığında dosyayı didik didik eden polis, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere yeni bir dosya hazırladı. Cinayetin ardından gerçekleşen telefon trafiği dosyada ayrıntılarıyla yer aldı. Emekli albayın, T.Ü.'ye,  “Antalya'daki malzemeleri kaldırın. Ortada bir şey bırakmayın. Dikkatli olun.” dediği kayıtlara yansıdı. Polis, T.Ü.'nün de ikamet ettiği Antalya'daki bazı adreslere baskın yapmasına rağmen söz konusu malzemelere ulaşılamadı. Ancak, Ergenekon operasyonunun başlamasının ardından Antalya'da metruk bir arazide çok sayıda mühimmat bulundu. Bunun emekli Albay A.U.’nun  telefonda belirttiği malzemeler olduğu ortaya çıktı.
 
İhbar mektubu: Albay A.U. suikastin faillerini biliyor
 
Necip Hablemitoğlu cinayetini araştıran polis, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaşan bir ihbar mektubunun da üzerinde duruyor. Alınan bilgilere göre mektupta, emekli Albay A.U.’nun Necip Hablemitoğlu suikastı ile ilgili olarak önemli bilgilere sahip olduğu ileri sürülüyor. A.U.’nun Hablemitoğlu’nun faillerini bildiği iddia ediliyor. Aynı şekilde Hablemitoğlu olayı ile ilgili olarak Ergenekon sanığı Ergun Poyraz’ın da bazı bilgilere sahip olduğu aktarılıyor. Mektuptaki bir diğer değerlendirme ise ‘Hablemitoğlu’nun o dönemde bu kişilerle güçlü bir irtibatı olduğu, yazdığı birçok kitapta bilgi ve belgeleri kendisine A.U.’nun temin ettiği, ancak aralarının açılmasının ardından Hablemitoğlu’nun hedef haline geldiği’ yönünde.
 
‘Hablemitoğlu cinayeti için 1 milyon dolar teklif edildi’
 
Ergenekon sanıkları arasında yer alan Osman Yıldırım, 12 Mart 2008 tarihli ifadesinde Hablemitoğlu cinayeti ile ilgili olarak şunları söylemişti: “Aralık 2002’de İbrahim Genç, Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Esen Türkyılmaz ve Osman Gürbüz’ün de bulunduğu bir yazıhanede Gürbüz, bana ‘Necip Hablemitoğlu’nu öldürebilir misin?’ diye sordu. Bunun karşılığında da 1 milyon dolar vereceklerini söyledi. Ben ise kendisini tanımadığımı söyledim, bundan dolayı da tekliflerini reddettim. Bunun üzerine Veli Küçük, Osman’a dönerek, ‘Osman bu iş gene sana düştü’ şeklinde talimat verdi. Daha sonraki günlerde Hablemitoğlu’nun öldürüldüğünü duydum. Olaydan 6-7 ay sonra Gürbüz, bana ‘Hablemitoğlu’nun parasını masalarda bitirdik’ dedi.”Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.