Mahkeme, İnternet Andıcı belgesinin aslını Genelkurmay'dan istedi

Mahkeme dünkü duruşmada belgenin hazırlık aşamasındaki proje, taslak çalışmalarının yanı sıra sonraki hallerinin, yazışmaların, görevlendirmelerin eksiksiz olarak gönderilmesine hükmetti. AK Parti ve Gülen'i Bitirme Planı davasına da bakan mahkeme, Amirallere Suikast ve Askerî Casusluk davalarının iddianamelerini de mercek altına aldı. 4 dava arasındaki irtibatı araştıracak.

Duruşmada sanık ve avukatların taleplerine ilişkin alınan ara kararlar, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından açıklandı. Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'na ayrı ayrı müzekkere yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, isimleri belirtilen sitelerin kurulması, işletilmesi ve bu sitelerde iddianameye konu yayınların yer alması yönünde herhangi bir somut direktif bulunup bulunmadığının bildirilmesine hükmetti. Mahkeme heyeti, Göktaş'ın, emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tanık olarak dinlenilmesi talebinin, sanıkların savunmalarının tespitinden sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Ergenekon davaları kapsamında mahkemeye getirtilen 'AK Parti hakkındaki kapatma davası'na ilişkin delil klasörlerinin talep üzerine avukat Mahir Işıkay'a verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazılarak, kapatma davasında delil olarak, iddianameye konu sitelerdeki yayınlardan yararlanılıp yararlanılmadığı, yararlanılmışsa bunların hangi siteler ve haberler olduğunun bildirilmesine hükmedildi. Genelkurmay Başkanlığı'na müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, Genelkurmay Başkanlığı tarafından işletildiği ve takip edildiği bildirilen sitelerle ilgili olarak 4'er aylık periyotlarda MGK veya Başbakanlık'a sunulmak üzere bir rapor hazırlanıp hazırlanmadığının bildirilmesi karara bağlandı. Genelkurmay Başkanlığı'nca kapatılmasına karar verildikten sonra sitelerin alan adlarıyla ilgili olarak herhangi bir tedbir alınıp alınmadığının ve halen bu sitelerin kimler tarafından kullanıldığının bildirilmesine karar verildi. İnternet andıcında adı geçen 4 site ve bağlantılı sitelerin tam isimlerinin bildirilmesi de hükme bağlandı.

Mahkeme, Genelkurmay Askerî Savcılığı tarafından sanıklardan Dursun Çiçek hakkında açılan davanın akıbetinin ve şu anda hangi aşamada olduğunun bildirilmesine hükmetti. İSTANBUL AA

4 dava arasındaki ilişki, mercek altında

İrtica ile Mücadele Eylem Planı ile birleştirilen İnternet Andıcı davalarına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarla ilgili açılan davanın dosyaları ile Amirallere Suikast ve Askerî Casusluk davaları iddianamelerini istedi. Mahkeme böylelikle dört dava arasındaki irtibatı mercek altına alacak. Mahkeme, ayrıca İstanbul 11. Ağır Ceza'da görülen Askerî Casusluk davası sanığı Merdan Metin'in tüm aşamalardaki ifadelerinin ve İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Amirallere Suikast davasında ise bilirkişi raporlarını talep etti. GÖKSEL GENÇ İSTANBUL


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.