Mit Yasası kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, MİT Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifi kabul edildi.

Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik yapan teklif, 12,5 saat süren görüşmelerin ardından 63 ret oyuna karşın, 266 oyla kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, MİT mensupları veya Başbakan tarafından belirli bir görevi yerine getirmek üzere kamu görevlileri arasından görevlendirilenler, görevin niteliğinden doğan veya görev sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı haklarında soruşturma yapılması Başbakanın iznine bağlı olacak.

Bu kişilerin, özel yetkili mahkemelerin görev alanlarına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılmasında da Başbakanın izni aranacak.

Kanun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle devam eden soruşturma ve kovuşturmalarda da Başbakanın iznine bağlı olma hükmü uygulanacak.

MUHALEFETİ İKNA İÇİN DEĞİŞİKLİK
MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 4 MİT'çiyi doğrudan etkileyecek olan 2. madde mevcut olan soruşturmanın da Başbakan'ın iznine bağlanmasını öngörüyor.

AK Parti, muhalefet partilerini ikna etmek için kabul edilen bu madde üzerinde bazı değişiklikler yaptı.

''MİT mensuplarının veya Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin'' ifadesi, ''MİT mensuplarının veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin'' şeklinde değiştirildi.

MHP KAPALI OTURUM İSTEDİ


Görüşmeler sırasında MHP Grup Başkanvekiki Oktay Vural'ın önergesiyle Meclis, 15 dakika süreyle kapalı oturum yaptı.

İzleyiciler, basın mensupları ve tutanak memurları Genel Kurul dışına çıkarılırken, kapalı oturumlarda görev yapacak yeminli tutanak memurları ile sağır ve dilsiz kavaslar içeri alındı. Genel Kurul Salonuna duvarı bulunan basın büroları da kapatıldı. 

20 YIL ARADAN SONRA İLK KEZ


Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana da 20 yıl aradan sonra, ilk kez kürsüye çıktı ve 5 dakikalık bir konuşma yaptı. 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise görüşmede önemli açıklamalarda bulundu. Öcalan'la İmralı'da yapılan görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ergin, "Devlet ihtiyaç duyarsa bu tür görüşmeler yine yapılabilir" dedi.

Muhalefetin bu görüşmlerle ilgili eleştirilerine sert tepki gösteren Ergin şunları söyledi: "Bu görüşmelerde siz de biz de yoktuk. Görüşmeler sonucunda hükümetin kabul edeceği bir zemin olsaydı zaten bunu parlamentoya getirirdik. Muhatabınız akla hayale gelmeyen şeyler söyleyebilir. Ama biz onlara söz vermedik. Söz verseydik gereğini yapardık."

17 SATTE GEÇTİ


TBMM Genel Kurulu, dün saat 13.00'da başlayan çalışmasını bugün 05.50'de tamamlayarak, yaklaşık 17 saat mesai yaptı. MİT Kanunu'nda değişiklik yapan teklifin görüşmelerine ise dün saat 17.30'da başladı.(NTV)


DEVLET İSTİHBARAT HİZMETLERİ VE MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN


Kanun No. 6278

Kabul Tarihi: 17/2/2012    
   

 

MADDE 1- 1/11/1983 tarihli ve 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununun 26 ncı maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Soruşturma izni

MADDE 26- MİT mensuplarının veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da 5271 sayılı Kanunun 250 nci maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılması Başbakanın iznine bağlıdır.”

MADDE 2- 2937 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 4- Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla hâlen devam eden soruşturma ve kovuşturmalar hakkında da 26 ncı madde hükümleri uygulanır.”  

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.