Parası olmayan da hakkını arayabilecek
Hukuksal Koruma Sigortası, Denizli Baro binasında yapılan toplantıyla tanıtıldı. Hukuksal Koruma Sigortası yaptıran vatandaşın, vekâlet ücretleri, dava masrafları, arabuluculuk ve değişik yargılama giderleri sigorta şirketi tarafından ödeniyor.
 
Tanıtıma Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Baron Sigorta Genel Müdürü İlhan Yazıcı, Baron Sigorta Genel Koordinatörü Oya Küçük, HDI Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yaşa ve avukatlar katıldı. Tanıtımın açılış konuşmasını Baro Başkanı Müjdat İlhan yaptı.İlhan, hukuksal koruma sigortasının Türkiye’de şuandayürürlükte olmadığını belirterek, bu sigortanın amacının kişilerin taraf olduğu hak ve yükümlülükleriyle ilgili olan hukuksal uyuşmazlıkların, yargılama usulleri çerçevesinde giderilmesinde hukuksal çıkarların korunması için yapılması gereken gider ve diğer edinimleri üstlenen bir sigorta anlayışı olduğunu ifade etti. Bakanlığın bu konu ile ilgili çalışma yaptığını dile getiren İlhan, bakanlık düzeyinde yargı reform taslağında bir çalışmanın söz konusu olduğunu söyledi. İlhan, “Bizim buradaki rolümüz, hukuksal koruma sigortasının vatandaşımıza getireceği yararlar konusunda bilgilendirme yapmaktır. Türkiye’deki sigorta şirketlerine bu konuları anlattık. Poliçenin içine girmesi konusunda kendilerini uyardık. Yurt dışında olanlar ile bizde olmayanları karşılaştırdık” dedi.

Sigortalıya hukuksal koruma sağlanıyor

Baron Sigorta Genel Müdürü İlhan Yazıcı, bu sözleşme ile sigortacının ve sigortalının taraf olduğu ve bu sözleşmeyle saptanan konular kapsamındaki sözleşmeler ya da mevzuattan doğan hak ve yükümlülükleri ile ilgisi olan hukuksal uyuşmazlıkların, sulh yahut ilgili yargılama usulleri çerçevesinde giderilmesinde hukuksal çıkarlarının koruması için yapılması gerek ideal ve diğer edinimleri üstleneceğini söyledi. Sigortalının kendisine ve eşi ile 18 yaşından küçük çocuklarına genel şartlar dâhilinde hukuksal koruma sağlayabileceğini ifade eden Yazıcı, “Avukatlık ücreti davanın açıldığı tarihte yürürlülükte olan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre belirleneceğini ve yargılama giderlerinin ise bu husustaki gider belgelerinin ibrazında ödenmeye başlanacaktır” dedi.

Asgari ücret tarifesinden ödenecek
HDI Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yaşa, konusu para ile ölçülemeyen davalarda sigortalı ile avukat arasında yapılan vekâlet ücreti anlaşmasının, asgari ücret tarifesinde belirtilen oranın 3 katını geçemeyeceğini belirtti. Kişi aile hukuksal koruması, vekâlet ücretleri, dava masrafları, arabuluculuk ve bunun gibi giderlerin belgelendirilme şartıyla poliçe limit dâhilinde karşılanacağını söyleyen Yaşa, “Aynı zamanda sigortaya, konu riskler dâhilinde sigortalının açabileceği manevi tazminat davalarına ait masraflara da poliçe limitleri dâhilinde karşılanmaktadır. Aile ve miras hukuku dava masrafları, işçi işveren ve bireysel iş ilişkileri ile ilgili uyuşmazlıklar, SGK ve bu amaçlarla kurulmuş sandık ve vakıflarla ilgili olan uyuşmazlıklar, taşınmaz mallara bağlı olarak doğabilecek uyuşmazlıklar kapsam dâhilindedir. Taksirli suçlar ile kasten işlenmemiş, meşru müdafaa şartlarında kalan fiillerin failleri kapsam dâhilindedir” dedi.

Denizli Yeni Olay
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.