Sarısülük davasında sanık polisin tutuklanması itirazına ret
Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava için polis adliye binası çevresinde çok sıkı güvenlik önlemleri aldı. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay, Sezgin Tanrıkulu, Aylin Nazlıaka, İlhan Cihaner ve Hüseyin Aygün ile birlikte Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan da takip etti.

Duruşma salonuna, milletvekilleri, gazeteciler, avukatlar ve Sarısülük'ün ailesi dışında kimse alınmadı. Salondaki güvenliği jandarma sağladı.

Duruşma 10.30'da başladı.   Davanın önceki celsesinde "uyuduğu" eleştirilerine uğrayan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şahin'in yerine Savcı Ayhan Bozlak görev yaptı.

Sanık Polis Memuru Ahmet Şahbaz gelmedi. Şahbaz'ın ifadesi Şanlıurfa'dan duruşma salonuna canlı olarak bağlantı kurulup alınacaktı. Ancak canlı bağlantının da olmayacağı bildirildi.

Duruşmada hazır bulunanların tutanağa geçirilmesinin ardından müdahil avukatlarından Murat Yılmaz söz alarak, mahkemenin "çekinme kararı" verdiği 2 Aralık 2013'teki celsenin tamamlanmadığını, sanığın sorgu ve savunmasının bitmediğini ifade etti. Bütün itirazlara rağmen, sanığın Şanlıurfa'dan sesli ve görüntülü olarak ifadesinin alındığını hatırlatan Yılmaz, Şahbaz'a soru soramadıklarını, altında imzasının bulunduğu tutanağı gösteremediklerini anlattı.
     
Yılmaz, mahkemenin çekinme kararı ve sonrasındaki süreci özetledikten sonra, şunları söyledi:
 "Dosyayı oyaladınız, bizim oyaladığımızı söylediniz. Duruşma bu şekilde devam edemez. Sanığın sorgusu bitmedi, ortada kestiniz. Duruşma tarihi verirken Ahmet Şahbaz'a ihzar bile çıkarılmadı, sadece davetiye gönderildi. Sanık vareste mi tutuldu? Oysa duruşmaya gelmemesi halinde yakalama kararı verileceği var. Ahmet Şahbaz'ın burada mutlaka hazır edilmesi gerekirdi. Neden getirtilmediğine ilişkin ara karar verilsin.''
     
Müdahil avukatlarından Ömer Kavili de mahkemenin bu duruşmayı yapma yetkisi olmadığını savunarak, sanığın duruşmaya getirtilmesini istedi.
     
İhtaratlı çağrı kağıdı çıkarıldı
     
Cumhuriyet Savcısı Ayhan Bozlak, müdahil vekillerinin değindiği olay tutanağının altındaki imzanın sanığa ait olup olmadığının araştırılmasını istedi. Bu araştırmadan ve sanığın savunması alındıktan sonra imza tetkikinin yapılmasını isteyen Bozlak, sanığın savunmasının sesli ve görüntülü sistemle veya sanık celb edilerek dinlenmesi konusunda takdirin mahkemeye ait olduğunu ifade etti.
     
Bozlak, mahkemenin tensip yapmadığı, tensibi tebliğ etmediği hususlarının ise ancak temyizle ileri sürülebileceğini kaydederek, bu durumda duruşmaya devam edilebileceği kanaatini bildirdi.
     
Mahkeme heyeti, müzakerenin ardından, müdahil vekillerinin talepleri ve dosyadaki delillerin değerlendirilmesi sonucunda, doğrudan soru yöneltilmesi ve tutanağa ilişkin hususların tutanak gösterilerek sorulması için Şahbaz'ın duruşmada hazır olmasına yönelik ihtaratlı çağrı kağıdı çıkarılmasını kararlaştırdıklarını açıkladı.
     
"En güvenli yer hapishanedir"
     
Sanık avukatı Uğur Ceyhan, müvekkilinin gelecek celse duruşmada hazır edilmesini sağlayacaklarını belirterek, Şahbaz'ın terör örgütlerinin hedefinde olduğunu savundu.
     
Müvekkilinin, terör örgütlerinin hedefinde olup olmadığının, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden sorulmasını isteyen Ceyhan, müvekkili için yeterli güvenliğin sağlanmasını ve hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etti.
     
Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar da kendilerinin sanıkla ilgili tutuklama talep etmelerine rağmen, mahkemenin, sanığı koruduğunu savunarak, "İnfiali gittikçe yükseltiyorsunuz. Ali İsmail Korkmaz'ı öldüren polisler de yargılanıyor, hiçbirinin yüzü kapalı değil. Sanığın fotoğraflarını kasaya kapatmak nedir?" diye sordu.
     
Sanık avukatının, "müvekkilinin terör örgütlerinin hedefinde olduğu" sözünü eleştiren Bayraktar, "Terör örgütlerinin saldırısı mı var ortada? Peki, en güvenli yer hapishanedir, o zaman buyurun. Sanığın duruşmaya gelip gelmeyeceğinin garantisi yok. Gelecek duruşmaya gelmeyebilir, o  nedenle tutuklanmasını talep ediyoruz" dedi.
     
Mahkemenin kararı
     
Avukat Murat Yılmaz da sanığın mahkemede hazır edilmemesini eleştirerek, "Bir polis memurunu buraya getirmeye gücünüz yetmiyor mu? Sanık bugün buraya niye gelmedi? Tensip zaptındaki hazır olmazsanız tutuklama vereceğim sözü nerede kaldı? Siz bu şekilde devam ederseniz, yarın başka insanlar da ölecek" diye konuştu.
     
Yılmaz, sanık hakkında derhal yakalama kararı çıkarılmasını ve sanığın tutuklanmasını talep etti.
     
Mahkeme, sanık Şahbaz'ın tutuklanması talebinin reddine ve avukatının talebi doğrultusunda Şahbaz'ın güvenliğinin sağlanması için gerekli yerlere müzekkere yazılmasına karar verdi. Taraflara delil ve belge sunmaları için süre verilmesini kararlaştıran mahkeme, duruşmayı 26 Mayıs 2014 saat 10.30'a erteledi.
     
Duruşma sonunda, Mahkeme Başkanı Afak İlleez, duruşmayı takip eden CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'na, "Mahkememizde görülen bir davada müştekisiniz. Bununla ilgili celp gönderdik. Buradan sözlü olarak da belirtmek istedim" dedi.

İlleez'in bu sözleri, salondakilerin tepkisine yol açtı.
     
MAHKEME DAVADAN ÇEKİLMEK İSTEMİŞTİ

Sarısülük'ün ölümüne ilişkin polis memuru Ahmet Şahbaz'ın yargılandığı davayı gören Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, "müdahil avukatlarının mahkemenin adil olmadığına, rengini belli ettiğine yönelik eleştirileri ile ilk duruşmada yaşanan arbede" nedeniyle, davanın 2 Aralık 2013'teki celsesinde, CMK'nın 30/2. maddesi uyarınca "yargılamadan çekinme" kararı almıştı.
     
Kararı inceleyen Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi ise "çekinme kararının uygun olmadığına" karar vermişti.
     
Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, bunun üzerine Adalet Bakanlığına başvurarak, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinin kararının kanun yararına bozulmasını talep etmiş, bakanlık bu istemi yerinde görmemişti.

ANKARALILAR ADLİYE ÖNÜNDE TOPLANDI

Duruşma öncesi Ankara Dayanışması, Ankaralıları Ankara Adliyesi'nde olmaya çağırdı.

CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı da Twitter hesabından şu kareyi paylaştı:BERKİN'İN BABASI DA ADLİYE ÖNÜNDE

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Twitter'dan duruşmayı izlemek için Ankara Adliyesi'ne giden Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan'ın fotoğrafını paylaştı.Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.