Savcı Pekgüzel, internet andıcına konu sitelerin araştırılmasını istedi


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen internet andıcı davasında taleplerin tamamlanmasının ardından Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, iddia makamının taleplerle ilgili görüşünü açıkladı. Pekgüzel, Genelkurmay Başkanlığı'ndan dava konusu olan "İnternet Andıcı" belgesinin aslının tüm ekleriyle birlikte gönderilmesi için karar verilmesini istedi.

Savcı Pekgüzel, sanıklardan Ziya İlker Göktaş'ın avukatının Genelkurmay Başkanlığınca işletilen sitelerin Başbakanlık ya da Milli Savunma Bakanlığının direktiflerince kurulup kurulmadığının araştırılması talebinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi. Pekgüzel, bu konunun açıklığa kavuşması için Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığına müzekkere yazılarak isimleri eklenecek internet sitelerinin kurulmasının ve bu sitelerden bir kısmının suç isnadına konu olan yayınlarının bilgi dahilinde bulunup bulunmadığının mahkemeye bildirilmesini talep etti. Genelkurmay Başkanlığı'na müzekkere yazılarak dava konusu belgenin aslının, tüm ekleri ve konu hakkındaki yazışmaların mahkemeye gönderilmesini isteyen Pekgüzel, Başbakanlığın 2006 yılındaki direktifine göre takip edildiği savunulan internet sitelerinin yıllar itibarıyla da listelenerek mahkemeye gönderilmesini istedi.

Pekgüzel, Genelkurmay Başkanlığı'ndan, ıslak imzalı belge konusundaki askeri savcılık soruşturması kapsamında el konulup imajları alınarak emanete alındığı savunulan bilgisayar harddisklerinin incelenip iade edilmek üzere, arama, el koyma, emanete alma evraklarıyla birlikte gönderilmesi yönünde görüş bildirdi.

Harekat Dairesi Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi ve buna bağlı tüm şube müdürlüklerinin 2004-2010 yıllarına ait, evrak kayıt defteri, arşiv defteri gibi tüm defter asıllarının da gönderilmesini talep eden Pekgüzel, 2009 yılı denetleme raporlarının da onaylı bir örneğinin mahkemeye gönderilmesini talep etti.

Pekgüzel, Başbakanlığın 2006 yılındaki direktifine göre takibi Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapıldığı savunulan internet sitelerine dair bir listenin mevcut olup olmadığını hem Başbakanlık Müsteşarlığı, hem de Genelkurmay Başkanlığından sorulmasını talep etti. Savcı Pekgüzel, böyle bir liste varsa yıllara göre listelenerek gönderilmesine karar verilmesini istedi.

Pekgüzel ayrıca, Merkez Komutanlığı'na yazı yazılarak Orgeneral Nusret Taşdeler ve Tümgeneral Mustafa Bakıcı hakkındaki yakalama kararının neden infaz edilmediğinin sorulmasını da istedi. Sanıkların, üzerlerine atılı terör örgütü yöneticisi ya da üyesi olmak ile buna bağlı suçları işlediklerine ilişkin kuvvetli suç şüphesi bulunduğunu söyleyen Pekgüzel, tahliye taleplerinin reddi ile tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar verilmesini istedi. Taleplerin ve savcı mütalaasının değerlendirilmesi için duruşmaya ara verildi.

(CİHAN)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.