Yargıtay: Siyasi olması terör için yeterli değil
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Hrant Dink ’in öldürülmesine ilişkin verdiği kararda Yasin Hayal liderliğindeki örgütün neden ‘terör örgütü’ değil de ‘suç örgütü’ olarak kabul edilmediğini tartıştı. Kararda, bir oluşumun işlediği suçun siyasi sonuçlarının ortaya çıkmasının o oluşumun terör örgütü olarak kabul edilmesi için yeterli olmadığına vurgu yapıldı. 

Yargıtay, Dink cinayetinin Yasal Hayal liderliğindeki ‘silahlı suç örgütü’ tarafından işlendiğine hükmetmişti. Yargıtay’ın, cinayetin basit çete tarafından işlendiğine ilişkin yorumu tartışma yaratırken kararın ayrıntıları da ortaya çıktı. Daire kararında, örgütün neden terör örgütü olarak kabul edilmediğini 14 sayfalık karar metninde tartıştı. 

Kararda, sanıkların 2004 yılında Trabzon ’da meydana gelen bombalama eylemini gerçekleştirdiği belirtilerek, şöyle denildi: “Türk Ceza Hukuku bakımından bir oluşumun terör örgütü veya suç örgütü olarak nitelendirilmesi ve bunların birbirlerinden ayırt edilebilmeleri için benimsedikleri yöntemler ile işlemeyi amaçladıkları araç ya da amaç suçların nazara alınması gerekir. Türk Ceza Hukuku bakımından terör örgütleri, yöntem ve amaç olarak özellik gösteren bazı istisnai suç tiplerini işlemek üzere kurulacak istisnai örgütler, suç örgütleri ise bu suç tipleri dışında kalan diğer suçları işlemek için kurulacak daha genel nitelikli örgütler olarak düzenlenmiştir.” 

Örgütü seçiyordu 

9. Ceza Dairesi ayrıca Terörle Mücadele Kanunu’nda yer alan terör tanımını hatırlatarak, şöyle devam etti: “TCK’nın 314. maddelerinde (silahlı örgüt) gösterilen suçları işlemek üzere bu maddeler uyarınca kurulan örgütler terör örgütleridir. Görüldüğü gibi terör örgütleri yöntemleri ve amaçları bakımından bir belirleme ve bir sınırlandırmaya tabi tutulmuş olup bir oluşumun terör örgütü sayılabilmesi için yöntem ve amaç unsurlarını aynı anda sağlamış olması gerekir. Dolayısıyla bir oluşumun salt siyasi sebep ve saiklerle suç işlemesi ya da işlediği suçların aynı zamanda siyasal ve sosyal alanı etkileyen sonuçlar doğurması sadece bu sebepten dolayı terör örgütü olarak kabul edilmesine netice vermeyecektir.” 

Kararda, Hrant Dink’in kaleme aldığı yazıdan dolayı ‘Türklüğü aşağılamak’ suçundan mahkûm olmasından sonra örgütün kurucusu ve yöneticisi olan Yasin Hayal’in maktulü cezalandırmaya karar verdiğine işaret edildi. “Sanık Yasin Hayal’in sanık Erhan Tuncel’in de katılımı ile siyasi saiklerle suç işlemek için oluşturduğu ve 24 Ekim 2004 tarihinde mevcut olduğu anlaşılan teşekkül, zaman içerisinde diğer sanıkların da katılımıyla belirsiz tür ve sayıda suçları işlemek üzere, süreklilik gösteren, hiyerarşik düzen içerisinde çalışan ve iş bölümüne dayalı örgütsel bir yapıya dönüştü” denilen kararda, örgütün seçerek belirlediği hedef kişilere yönelik aynı nitelikteki suçları işlemeye devam kararlığına da açıkça rastlanıldığı ifade edildi. 

Yargıtay kararında, söz konusu örgütün amacının suç işlemek olduğuna da işaret ederek, şunları vurguladı: “Oluşturulan teşekkül mevcudiyeti bilinen 2004 yılından maktulün öldürülmesine kadar sürdüğünün açıkça belli olduğu, ayrıca sanık Yasin Hayal’in maktulün öldürülmesinden hemen önce Ogün Samast’a “Bizim işimiz Hrant Dink’le” demek suretiyle ortaya koyduğu saik ve örgütsel yaklaşım ile Orhan Pamuk için ‘akıllı ol lafı’yla örgütün aynı nitelikteki suçları işlemeye devam kararlılığına da açıkça rastlanılmıştır.” 

Katılıyoruz ama... 
Kararda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebliğnamesinde silahlı terör örgütüne yönelik yaptığı değerlendirmelere katılındığı da vurgulanarak , Yasin Hayal’in maktulün öldürülmesi olayını örgütün işlemeyi amaçladığı bir suç olarak kararlaştırdığı ifade edildi.

Radikal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.