Yeniden yargılanacaklar
Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Mahmur kamplarından 19 Ekim 2009 günü gelen 4'ü çocuk 34 kişi arasında yer alan ve Türkiye'ye geldikten bir süre sonra haklarında dava açılan 7 sanık, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı.

Yerel Mahkeme, TCK'nın 314/2. maddesinde yer alan 'Terör örgütüne üye olmak' ve Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesindeki 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan sanık Lütfi Taş'ı 14 yıl, sanık Elif Uludağ'ı 16 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Diğer sanıklar Ayşe Kara, Abdullah Yaman, Zehra Tunç, Caziye Kabul ve Sisin Yaman, TCK'nın 314/3. maddesinde yer alan 'Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' ve Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesindeki 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan toplam 9 yıl 6'şar ay hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Kararın sanıklar tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay'a geldi.

Onama ve bozma istemli

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyayla ilgili tebliğnamesini tamamlayarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderdi.

Tebliğnamede, haklarında hapis cezası verilen Elif Uludağ ve Lütfi Taş yönünden yapılan incelemede, Türkiye Cumhuriyeti'nin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını silahlı mücadele vererek devlet idaresinden ayırıp bu bölgede Marksist-Leninist ilkelere dayalı bir Kürt devleti kurmayı amaç edinen PKK terör örgütünün ve amacının toplum içinde benimsenmesini sağlamaya yönelik olarak, örgütün plan ve talimatları doğrultusunda, sözde 'barış grubu' adı altında Türkiye'ye giriş yapan sanıkların, dosyadaki deliller itibarıyla terör örgütü üyesi oldukları yönünde mahkemenin kanaat ve takdirinde isabetsizlik görülmediği belirtildi.

Başsavcılığın tebliğnamesinde, sanıkların, örgütün stratejisini gerçekleştirmeyi amaçlayarak Türkiye'ye gelmiş olmaları, örgütle olan irtibatlarını sona erdirmemiş olmaları ve sonrasında da örgütün talimatları doğrultusunda hareket etmeleri dikkate alındığında haklarında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık koşullarının da oluşmadığının anlaşıldığı ifade edildi.

Mahkemece yapılan yargılama sonunda delillerin takdirinde, sübutta, suç niteliğinin belirlenmesinde ve buna göre yapılan uygulamada hukuka aykırılık bulunmadığından sanık müdafilerinin temyiz itirazlarının reddedilmesi ve usule, kanuna uygun hükmün onanması istendi.

Diğer suçlardan bozma

Tebliğnamede, sanıklar Ayşe Kara, Zehra Tunç, Abdullah Yaman, Caziye Kabul, Sisin Yaman'ın 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek', sanıklar Ayşe Kara, Zehra Tunç, Abdullah Yaman, Caziye Kabul, Sisin Yaman, Elif Uludağ, Lütfi Taş'ın 'terör örgütünün propagandasını yapmak' suçlarından mahkumiyetlerine dair hükme yönelik sanıkların ve müdafilerinin temyiz itirazları da incelendi.

Sanıkların bu suçları bakımından yapılan incelemede, hükümden sonra yürürlüğe giren 6352 sayılı Kanun'un 85. maddesiyle TCK'nın 220/6. maddesinde yapılan değişiklik, sanıklara yüklenen suçlar arasında bağlantı ve 105/2-b maddesiyle 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 'Bu Kanun kapsamına giren suçlardan verilen cezalar, para cezasına veya tedbirlerden birine çevrilemez ve ertelenemez' şeklindeki 13. maddesinin yürürlükten kaldırılmış olması da gözetildiğinde, sanıkların hukuki durumlarının yeniden takdir ve tayininde zorunluluk bulunması nedeniyle hükmün bozulması talep edildi.

6352 sayılı Kanun'un 85. maddesi, 5237 sayılı Kanun'un 220. maddesinin altıncı fıkrasını, 'Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan da cezalandırılır. Örgüte üye olmak suçundan dolayı verilecek ceza yarısına kadar indirilebilir' şeklinde değiştiriyor. AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.