İlhan Cihaner tahliye edildi

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner'in "görevi kötüye kullanma,evrakta sahtecilik ve imar kirliliğine neden olmak" suçlamasıyla yargılandığı davaya Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde devam edildi.

Davanın bugünkü duruşması, izleyicilerin çok olması nedeniyle Yargıtay Konferans Salonu'nda yapıldı.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, Cihaner'in Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Ergenekon terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla yargılandığı dava ile "görevi kötüye kullanmak", "evrakta sahtecilik" ve "imar kirliliğine neden olmak" iddialarıyla Yargıtay'da yargılandığı davanın birleştirilmesinin ardından duruşmaya verilen kısa aradan sonra ara kararı açıkladı.

Ülker, her iki dava dosyasının birleştirilmesinin ardından, birleştirilen dosyanın incelendiğini açıkladı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada tutuklanan İlhan Cihaner, Recep Gençoğlu, Nedim Ersan, Ersin Erkut, Murat Yıldız, Sabri Barkın İnce, Kıvılcım Üstel, Şenol Bozkurt, Şinasi Demir ve Orhan Esirgen hakkında "isnatedilen suçlamaların tutuklama için tek başına yeterli olup olmayacağı gözetilmeden" tutuklama kararı verildiğini belirten Daire Başkanı Ülker, "dosyadaki hukuki bulgu ve belgeler gereği koşulları oluşmayan tutuklama kararının kaldırıldığını ve sanıkların koşulsuz tahliyelerine karar verildiğini" açıkladı.

Daire Başkanı Ülker, tüm sanıkların derhal salıverilmeleri için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına ve sanıklar hakkında adli kontrolu ygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, yargılama sürecinde Cihaner'in Erzurum'dayargılandığı dava dosyasının değişik aşamalarda istenmesine rağmen Yargıtay 11.Ceza Dairesi'ne göndermeyen Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi sorumluları hakkında yasal gereğinin yapılması için Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

İrticayla mücadele dosyası Erzurum'a gönderildi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Daire'ye gönderdiği "irticayla mücadele eylem planı" dava dosyasının İstanbul'da duruşma gününün yaklaşması nedeniyle özel kuryeyle İstanbul'a gönderilmesinin kararlaştırıldığını açıklayan Ülker, birleştirme kararının bir örneğinin de Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilerek kayıtlara işlenmesine hükmetti.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, yargılama sürecinde Cihaner'in Erzurum'da yargılandığı dava dosyasının değişik aşamalarda istenmesine rağmen Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ne göndermeyen Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi sorumluları hakkında yasal gereğinin yapılması için Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, dava dosyasında yer alan eksikliklerin tamamlanması ve istenen diğer dava dosyalarının gelmesinin beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Kararın ardından salonda bulunanlar, 11. Ceza Dairesi heyetini ve Cihaner'i alkışladı. Bazı kişiler de "Adalet budur" diye bağırdı.

Duruşmayı izleyenler, Yargıtay bahçesinde de bir süre bekledi, sloganlar ve alkışlarla kararı kutladı.

DAVA DOSYASININ 5 BİN KİLOMETRELİK YOLCULUĞU

Davanın dosyası, sürekli şehir ve mahkeme değiştirdi. Yargıtay'ın üç kez istediği dosya Ankara'ya gtimedi. Diyarbakır ve Erzurum'dan sonra bir kez daha İstanbul'a gönderildi. İşte cihaner dosyası'nın 5 bin kilometrelik yolculuğu.
Erzurum, İstanbul, Diyarbakır... Bu iller arasında mekik dokuyan çok önemli bir dava dosyası var.Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in yargılandığı silahlı terör örgütü davası. O dava dosyasının akıbeti yargıyı ikiye böldü. Dosyaya hangi mahkemenin bamacağı konusunda hukukçular arasında bile bir uzlaşma yok.


Karmaşanın sebebini anlayabilmek için başa en başa dönmek lazım. Tutuklu Başsavcı Cihaner iki davada sanık olarak yargılanıyor. İlki şahsi bir dava. Yani "görevi kötüye kullanma, evrakta sahtecilik ve imar kirliliğine neden olmakla" suçlanıyor.

Cihanerin hakkındaki diğer dava ise silahlı terör örgütü davası. Başsavcı, Erzincan'daki Ergenekon davasının 14 sanığından biri. "İrtica ile mücadele eylem planı"nın hayata geçirdiği iddiasıyla yargılanıyor.

Dosya adres bulamadı

Cihaner'in avukatı, iki dosyanın Yargıtay'da birleşmesini talep etti. Ancak bu talep bir türlü uzun süre karara bağlanamadı. Bağlanamadı, çünkü Yargıtay'ın Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'nden istediği dava dosyası bir türlü Ankara'ya gönderilmedi.

Yargıtay'ın mahkemeye üç kez ilettiği talebe rağmen. Dosyanın yolculuğu bu taleplerle başladı, Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon dava dosyasını önce İstanbul'a gönderme kararı verdi.

Yargıtay dosyayı yine istedi, hatta Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu arada dava dosyanın itiraz nedeniyle Diyarbakır'a gittiği ortaya çıktı.

Yargıtay dosyayı bir kere daha istedi. Ama bir süre sonra Ankara'da beklenen o dosya, ikinci kez Diyarbakır'a gitti. Oradan da başladığı noktaya yani Erzurum'a yollandı. Son kararı veren Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi.

Mahkeme, davayla ilgili bir müştekinin yaptığı reddi hakim talebini karara bağladı. Reddi hakim talebiyle ilgili itiraz reddedildi. Dosya yeniden Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Görünen o ki cihaner dosyasının yolculuğu sürecek. Cihaner'in avukatları, sürüklenmesiyle müvekkillerinin yargılanmadan cezalandırıldığı görüşünde. Yani onlara göre asıl amaç yargılama sürecini uzatmak.Cnn Türk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.