Mahkeme, polise atılan yumurtayı demokratik hak gördü

-Sezgin Çalışkan, Mehmet Bahçıvan, Ozan Sürer, Erdem Tetik ve Duygu Öztürk adlı gençler, 3 Nisan 2010'da, Tekel işçilerine destek için Ankara'da düzenlenen eyleme katıldı. Bu kişiler hakkında, 'güvenlik güçlerine karşı zor kullandıkları ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırı davrandıkları' iddiasıyla kamu davası açılırken, iddianamede, olay günü 'eylemci grubun içerisinde bulunan sanıkların, barikat oluşturan güvenlik güçlerine yumurta attığı' da öne sürüldü.

Ankara 6. Asliye Ceza Mahkeme-si'nde yargılanan sanıklar, 16 Aralık 2010'daki duruşmada beraat etti. Mahkemenin gerekçeli kararında, tüm sanıkların; savunmalarında, Tekel işçilerinin eylemine destek amacıyla basın açıklaması yapmak üzere toplandıklarını, açıklama sonrasında yürüyüş yaptıklarını, polise direnmediklerini ve suç işlemediklerini ifade ettiği belirtildi. Cumhuriyet savcısının da 'sanıkların demokratik bir hakkı kullandığını, suçun unsurlarının oluşmadığını' kaydederek, sanıkların beraatini istediği bildirildi. Sanıkların savunmalarıyla dosyadaki delillerin değerlendirildiği kaydedilen gerekçeli kararda, olay günü Tekel işçilerini desteklemek için toplu halde basın açıklaması yapıldığı, topluluğun, sonrasında Yüksel Caddesi'ne doğru yürüdüğünün anlaşıldığı ifade edildi. Gerekçeli kararda, şu değerlendirmede bulunuldu: "İddianamede, sanıkların barikat oluşturan güvenlik güçleri üzerine yumurta attıkları ve bu suretle suç işledikleri iddia edilmiştir. Eylemlerin sabit olduğu kabul edilse bile, sanıkların davranışının tümüyle demokratik bir hakkın kullanılmasına yönelik olup, suç teşkil etmeyeceği sonucuna varılmıştır.''

KİŞİLERE ZARAR VERMEK HAK DEĞİLDİR

Hukukçular karara tepkili. Fiilî saldırıların 'demokratik hak' olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyen hukukçular, bu davranışların TCK'nın 86.'daki kasten yaralama, 151. maddesindeki mala zarar verme suçlarına girdiğini kaydediyor. İşte görüşler:

Adalet ve Hukuk Derneği Başkanı Ayhan Gültekin: Eylemler fiiliyata dönüşür ve karşı tarafa zarar verirse, ifade özgürlüğünü aştığı düşüncesindeyim. İfade özgürlüğü yazılı ve sözlü olarak ifade edilebilir, bu anayasal haktır.

Hukukçular Derneği Başkanı Cahit Özkan: Bütün özgürlüklerin bir sınırı vardır. Burada bir özgürlüğün kullanımından bahsedemeyiz. Bu davranışlar TCK'nın 86. maddesindeki kasten yaralama, 151. maddesindeki mala zarar verme suçlarına girmektedir. Her türlü hakaret ve sövme içermeyen beyan ifade özgürlüğünün içindedir.

Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Bilal Çalışır:
Karara katılmıyorum. Ortada fiili bir saldırı ve en önemlisi şahsın kendisine hakaret mevzuu var. Eğer eylemle kişinin vücut bütünlüğüne yönelik bir yönelim varsa bu demokratik hak olmaktan çıkar.

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya: Kamu düzenini bozmadığınız ve başkasına zarar vermediğiniz sürece kendinizi her türlü yolla ifade edebilirsiniz. Bu yumurta atma eylemi de kişilere zarar vermemişse, bunun ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. EMİNE DOLMACI, MUSTAFA GÜRLEK, HASAN KARALI İSTANBUL ZAMAN


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.