YARSAV ve Yargıçlar Sendikası'ndan HSYK'ya çağrı
Ne olursa olsun seçimi kazanma hedefine kilitlenmenin, taviz, yozlaşma ve teslimiyete kapı açacağının farkında olunduğun ifade edildiği açıklamada, "Hem siyasi iktidara hem cemaate, dün birlikte şen şakrak iken bugün kavgaya dönüşen ve son derece rahatsız edici oyununuzu başka bahçelerde oynayın diyen yargının ev sahibi olarak, bu yaramaz ve art niyetli işgalcilerle muhatap olmayı düşünmüyoruz" denildi.
 
Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) ve Yargıçlar Sendikası, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) üye seçimi ve Yargıda Birlik Platformu hakkında yazılı açıklama yaptı. Hakim ve savcıların tarihsel bir kavşakta tekrar ve telafisinin olmadığı bilinciyle, Türkiye'nin kabusa sürüklenişine fren olma adına öncü bir rol oynaması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, HSYK seçimlerinin önemine dikkat çekildi. Açıklamada, "Bir yirmi birinci yüzyıl Sezarı, laik demokratik sistemin güvencesi yargıyı sembolize eden Rubicon Nehrini aşıp Roma'yı ele geçirerek diktatörlüğünü ilan etmek istemektedir. Tarih, halkımız ve gelecek kuşaklar, bizi izlemektedir. Biliyoruz ki, günü kurtaran, vicdanlarımızı uyuşturan ve basit çıkarlara örtü yapılan gerekçeler, bu büyük jüriyi ikna etmeyecektir. Yargı örgütleri olarak bu sorumluluğu iliklerimize kadar duyumsuyor ve yaşamlarındaki en kritik tercih noktasında meslektaşlarımızla dayanışma içinde ve onların yanında olmak istiyoruz" denildi. HSYK seçim sürecinde, ilke ve değerlere dayalı olarak, meşru yargı örgütleri dışında hiçbir odakla birlikte irade geliştirilmeyeceğinin ve hareket edilmeyeceğinin belirtildiği açıklamada, ne olursa olsun seçimi kazanma hedefine kilitlenmenin, taviz, yozlaşma ve teslimiyete kapı açacağının farkında olunduğu kaydedildi.

MUHATAP DEĞİLİZ

Açıklamada, "İlkelerimizi temsil eden ve egemen kılan bir Kurul yapısının, meslektaşlarımız ve nihayetinde toplumumuz için getirisi, gözettiğimiz salt kazançtır. Hem bir cetvel gibi dosdoğru geçmişi hem de uluslararası bir aktör olarak muhatapları nezdinde kazandığı kredisi, bizlere, iç siyasetin yargı alanına da taşınan manevra ve oyunlarında, malzeme hatta kullanışlı aptal olma yanılgısına düşme hatası tanımamaktadır. Hem siyasi iktidara hem cemaate, dün birlikte şen şakrak iken bugün kavgaya dönüşen ve son derece rahatsız edici oyununuzu başka bahçelerde oynayın diyen yargının ev sahibi olarak, bu yaramaz ve art niyetli işgalcilerle muhatap olmayı düşünmüyoruz" denildi.
 
YARSAV ve Yargıçlar Sendikası'nın HSYK seçim sürecini bağımsız olarak yürüyeceğinin belirtildiği açıklamada, yargının bağımsızlığının meta olarak görülmediği ve maddi değer ile ifade edilmediği vurgulandı. İlke ve değerlerden yoksun bir maddi ve manevi getiriye razı olmanın mesleğe ihanet olarak değerlendirildiği açıklamada, siyasal veya dinsel yapıların maddi güçleri ile oluşturduğu çekim alanına kapılınmayacağı, tüm hakim ve savcıların da bu türlü zafiyetler içinde görerek hesap yapanların yanılacağı ifade edildi.

 ÇIKAR TRAFİĞİNİN VE PAZARININ DIŞINDAYIZ

Yargıda Birlik Platformu'nun hükümet projesi olduğunun kaydedildiği açıklamada şöyle denildi:
 "Daha önce kale kapısını içeriden açsınlar diye gönderilenler, içeride kendi iktidarlarını kurmanın peşine düşüp görevlerini unuttuğu için, kale içine daha sadık olduğu düşünülen yeni unsurlar gönderilmek istenmektedir. Siyasal iktidar yine merkezde dururken, partner ve düşman konsepti değiştirilmeye çalışılmaktadır. 2010 sürecinin stratejik ortağı olan "cemaat' hem uzlaşmazlık hem de ihtiyaç gereği düşman çizgisine kaydırılırken, düşman olarak görülenlerden ya tehdit ya da vaadler ile işbirlikçi devşirilmek istenmektedir. YARSAV ve Yargıçlar Sendikası, bu çıkar trafiğinin ve pazarının dışında, kimlik ve kişiliklerini koruma kararlığındadır. Platformu temsil edenleri, bir irade sahibi olarak değil arkadaki siyasi derin merkezin ilk planda sahaya sürdüğü öncü unsurlar olarak görüyoruz. Yapılan toplantılardaki istikrarlı içeriksizlik de bu edilgenliğe, iradesizliğe ve önemsizliğe işaret etmektedir. Siyaset doğrudan devreye gireceği zeminin etüdünü yapmaktadır. Çözüm Sürecinde Akil İnsanlar Topluluğuna oynatılan rolün benzeri, YBP üyelerine ihale edilmiştir. Aynen diğeri gibi, siyasi iradenin çoktan hazır planını dikkatlerden kaçıran sahte manevradan öte bir anlam ve değer taşımamaktadır."

YDP'Yİ DESTEKLEMİYORUZ

YBP toplantılarının mali boyutunun zihinlerde soru işaretleri yarattığının belirtildiği açıklamada, "Davet ve transfer vasıtaları ile kullanılan mekânlar, siyasi direktiflere duyarlı yürütmenin olanakları ile sağlanmaktadır. Adil ve eşit koşullarda gerçekleşmeyen seçim süreci, 2010'da olduğu gibi bu defa da demokratik katılımı göstermeliğe indirgeyerek aynı, hatta siyasi iktidara doğrudan bağımlılığı ile daha beter bir tabloyu ortaya çıkaracaktır.

 YBP üyelerinin YARSAV'ın da bu projeyi desteklediği ve hatta içinde olduğuna ilişkin beyanlarda bulunduğu duyumlarını almaktayız. Bu husus, ancak bizi yıpratmaya yönelik dedikodu değeri taşıyabilecek olup hiçbir gerçeklik payı bulunmamaktadır. Temsil ettiğimiz değer ve durduğumuz yer itibariyle herhangi bir arayışımız söz konusu değildir. Seçim sürecinde meşru muhataplarımız, meslektaşlarımız ve yalnızca onları temsil eden meslek örgütleridir. Varlığını siyasetle ortak yazgıya bağlamış, konjonktürel ve araçsal yapılar, ilgi alanımızın dışındadır. HSYK seçimine ilişkin hedefler, ilkeler, beklenti ve taahhütlerimizi ortaya koyan seçim bildirgemiz, en kısa süre içinde ilan edilecektir" denildi. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.