Beyaz eşya dağıtan valinin avukatından sitem


Tunceli Valisi olduğu dönemde yaptığı beyaz eşya dağıtımı nedeniyle gündeme gelen ve seçim kanununa muhalefetten suçlu bulunan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman'ın aynı konuyla ilgili "görevi kötüye kullanma" suçundan hâkim karşısına çıkmasına Avukatı Vedat Pehlivan, müvekkilinin bir suçtan ikinci kez yargılandığına dikkat çekerek, mahkemenin bu durumu değerlendirmesini istedi.
Yargıtay 8. Ceza Dairesi'ndeki yargılanan ve aldığı 7 ay 15 gün hapis cezası ertelenen Vali Mustafa Yaman'ın "görevi kötüye kullanma" suçundan Yargıtay 4'ncü Ceza Dairesi'nde görülen duruşmaya sadece Avukatı Vedat Pehlivan katıldı. Duruşmada Yaman'ın aynı konuyla ilgili "görevi kötüye kullanma" suçundan hâkim karşısına çıkmasına Avukatı Pehlivan, müvekkilinin bir suçtan ikinci kez yargılandığına dikkat çekerek, mahkemenin bu durumu değerlendirmesini istedi.
"Ortada bir fiil var. Seçim yasasına muhalefetten yargılama yapıldı ceza aldı. Şimdi de aynı fiilden dolayı görevi kötüye kullanma suçlaması ile yargılama yapılmaktadır" diyen Pehlivan, ceza adaleti açısından bu durumun dikkate alınmasını talep etti.
Daire Başkanı Osman Yaşar, Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nde yargılanan ve aldığı 7 ay 15 gün hapis cezası ertelenen Yaman hakkındaki iddianamenin 8. Ceza Dairesi'nden geldiğini, dinlenmesine karar verilen tanıklardan Murat Taşdelen ve Kadir Batur dışındaki tanıkların ifadelerin geldiğini söyledi.
Avukat Pehlivan da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının hukuki statülerinin davanın anlaşılması için çok önemli olduğunu belirterek, vakıfların özel hukuk tüzel kişiliği olduğunu ve Kamu İhale Kanunu'nun dışında da uygulamaları bulunduğunu ifade etti.
Beyaz eşya yardımlarının vakıf defterinde yazılı ve sürekli yardım alan şahıslara yapıldığını, yardım kararlarını vakıf mütevelli heyetinin oy birliğiyle aldığını anlatan Pehlivan, kasıtlı bir yardımının söz konusu olmadığını, kamunun zarara uğratılmadığını savundu.

-FİYAT LİSTELERİ MAHKEME DOSYASINDA-

Kamu zararı olmadığını göstermek için fatura örneklerini ve yardımların yapıldığı döneme ait beyaz eşya fiyat kataloglarını Daire'ye sunan Pehlivan, vakıf yardımlarında vergi indirimi yapılması için faturaların şahıslar adına düzenlenmesini öngören Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın genelgesini de Daire'ye verdi. Pehlivan, yardımların usulüne uygun yapıldığını belirterek, sunduğu fatura ve katalogların yeterli görülmemesi halinde Tunceli'deki resmi kuruluşlardan, esnaf ve ticaret odalarından da bilgi alınabileceğini söyledi. Vakıfla ilgili işlemleri müvekkili Yaman'ın doğrudan yürütmediğini savunan Pehlivan, kamunun zarara uğratılıp uğratılmadığının belirlenmesi konusunda bilirkişi tayin edilmesini talep etti.
Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Zafer Eriş de Pehlivan'ın fiyat araştırmasına yönelik taleplerinin davaya katkı sağlamayacağı, suçun hukuki boyutuyla doğrudan ilişkisi olmadığını iddia ederek, taleplerin reddedilmesini istedi.
Daire Başkanı Osman Yaşar, dinlenemeyen tanıklar Murat Taşdemir ve Kadir Batur'un ifadelerinin alınmasına, fiyat araştırmasına yönelik bilirkişi incelemesine ilişkin talepler hakkında da tanık ifadeleri alındıktan sonra karar verilmesine hükmederek, duruşmayı erteledi.

-7 AY 15 GÜNLÜK HAPİS CEZASI ALDI-

Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) Vali Yaman'ın 29 Mart 2009 tarihindeki yerel seçimle öncesinde yaptığı "beyaz eşya" dağıtımı nedeniyle "seçim düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin YSK kararlarını uygulamakta duyarsızlık gösterdiğine" karar vermişti. Kurul idari disiplin yönünden gereğinin takdir ve ifasının yapılması için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazmıştı. Bakanlık ise konunun incelenmesi için müfettiş görevlendirmiş ve soruşturma sonun da Vali Yaman'ın yargılanmasına gerek olmadığına karar verilmişti.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise karara itiraz ederek, Yaman'ın "beyaz eşya ihalesinde usulsüzlük yaptığı, kamu ihale yasasına aykırı olarak beyaz eşyaları ihalesiz olarak belirli kişilere verdiği" gerekçesiyle yargılanmasını istemişti. İtirazı görüşen Danıştay 1. Dairesi de Yaman hakkındaki "yargılanmama" kararının kaldırmıştı. Bunun ardından Vali Yaman hakkında TCK'nın 257. maddesindeki "görevi kötüye kullanma" suçundan dava açıldı.
Öte yandan Yaman, hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a muhalefetten" Yargıtay 8. Ceza Dairesince yargılanmış ve 7 ay 15 günlük hapis cezası aldı. Daire, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Yaman hakkındaki bu hüküm, Yaman'ın 5 yıl içerisinde aynı suçu işlemediği takdirde kaldırılacak.(ANKA)
(YE/ÖMR)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.