EMİNAĞAOĞLU: HUKUK TECELLİ ETMİŞTİR

-Eminağaoğlu, Adalet Bakanlığı'nın kendisi, Osman Kaçmaz ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında "meslekten ihraç" istemiyle disiplin soruşturması açtığını ve Ekim 2009'da sonuçlanan soruşturmanın cezalandırılmaları için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na halen gönderilmediğini vurgulayarak, "Aradan aylar geçmesine rağmen Sayın Adalet Bakanı bu dosyaları 12 Eylül Anayasası ile kurulan HSYK'ya bile göndermekten uzak durmaktadır. Bu yarınki HSYK'nın nasıl bir HSYK olarak planlandığını da ortaya koymaktadır. Sayın Adalet Bakanını hukuk içerisinde davranmaya ve hukukun üstünlüğünü zedelelemesi için istifaya davet ediyorum" diye konuştu.

Eski YARSAV Başkanı Eminağaoğlu beraat etti


YARSAV Kurucu Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu üzerine atlı suçlardan Yargıtay 4. Ceza Dairesinde yargılandığı davadan beraat etmesini değerlendirirken, "Açılmamış bir davayı etkilemek suçundan yargı önüne çıkarılmıştım. Bu doğmamış bir kişiyi öldürmekten suçlanmakla eşdeğerdir. Her türlü siyasi baskı ile yürütülen soruşturma sonucunda hukuk tecelli etmiştir" dedi.

Eminağaoğlu, Yargıtay'dan ayrılışı sırasında yaptığı açıklamada, dairenin verdiği beraat kararıyla adaletin tecelli ettiğini savundu. Eminağaoğlu, Türkiye'de sıkı yönetim uygulamalarının bulunduğunu öne sürerek, "Türkiye'de ilan edilmemiş sıkı yönetim uygulamaları bulunduğunu söylemem suç olarak gösterilmiş ve yargılanmama konu edilmiştir. Böyle bir sözden dolayı suçlanmak bu sözün doğruluğunu ayrıca ortaya koymuştur" diye konuştu.
Yargılama sürecinde sözlerinin arkasında durduğunu tekrar ettiğini anımsatan Eminağaoğlu Türkiye'de hukukun üstünlüğünü savunduğunun altını çizdi.
Yargının son günlerde Türkiye Cumhuriyeti tarihinde "en olumsuz koşulların içerisine sürüklendiğini" savunan Eminağaoğlu şöyle konuştu:

"YARSAV Kurucu Başkanı sıfatıyla yapmış olduğum evrensel hukukta ve hukuk düzenimizde yakalama, gözaltı ve tutuklama konularındaki düzenlemelerin ne olduğunu kamuoyuna açıklamak günümüz Türkiyesi'nde her nedense suç olarak görülmüştür. Açılmamış bir davayı etkilemek suçundan yargı önüne çıkarılmış idim. Bu doğmamış bir kişiyi öldürmekten suçlanmakla eşdeğerdir. Böyle bir kara mizah suçlamadan sonra her türlü siyasi baskı ile yürütülen soruşturma sonucunda hukuk tecelli etmiştir. Başbakan hakkında karar verip, işlem yapıp bunun sonucunda yargı önüne çıkarılmayan hiçbir yargıç kalmamıştır. Kartal Yargıcı Sevgi Öğüç şehitlere "kelle' dediği için tazminata mahkum etmesi nedeniyle yargılanmıştır. Osman Kaçmaz verdiği kararlardan dolayı yargılanmıştır. Ben Sayın Başbakan hakkında İstanbul Belediyesi'ndeki yolsuzluk kapsamında soruşturmaları yürüttüğüm ve YARSAV bünyesinde sadece hukuku savunduğum için yargılandım. Bu sanırım tabloyu ortaya koyuyor. Bu yargı düzeni içinde siyasi irade, istediği sonuçları elde edemediği için kendisine göre bir yargı kendisine göre bir Anayasa ile yeni bir yargı yaratma iradesini ortaya koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti niteliğinde sonsuza kadar Atatürk Cumhuriyetinde devam edecektir."

-"ADALET BAKANINI İSTİFAYA DAVET EDİYORUM"-

Eminağaoğlu, Adalet Bakanlığı'nın kendisi, Osman Kaçmaz ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında "meslekten ihraç" istemiyle disiplin soruşturması açtığını ve Ekim 2009'da sonuçlanan soruşturmanın cezalandırılmaları için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na halen gönderilmediğini vurgulayarak, "Aradan aylar geçmesine rağmen Sayın Adalet Bakanı bu dosyaları 12 Eylül Anayasası ile kurulan HSYK'ya bile göndermekten uzak durmaktadır. Bu yarınki HSYK'nın nasıl bir HSYK olarak planlandığını da ortaya koymaktadır. Sayın Adalet Bakanını hukuk içerisinde davranmaya ve hukukun üstünlüğünü zedelelemesi için istifaya davet ediyorum" diye konuştu.(ANKA)
(EÖ/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.