Mahkeme kararıyla 'her yöne özgürlük'

İstanbul'da yaşayan Oktay Karaaslan, geçtiğimiz yıl bir GSM şirketinin 'Her yöne sınırsız' tarifeli telefon hattını kullanmaya başladı. Ay sonunda abone olduğu hattın tarife ücreti olan 66,70 TL'lik fatura ödemeyi beklerken bir sürprizle karşılaştı. GSM şirketi ona 7 bin 500 TL'lik fatura gönderdi. Bu beklenmedik durum karşısında şirketi arayan Karaaslan, yine beklemediği bir cevap aldı: "Tarife 10 bin dakika limitlidir. 25 bin dakika konuştuğunuz için 10 bin dakikadan sonraki konuşma faturaya yansıdı." Bunun üzerine Oktay Karaaslan İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme de emsal teşkil edecek karara imza atarak, Karaaslan'ın sadece tarife tutarı olan 66,70 TL ödemesini kararlaştırdı.

'Tüm Reklamlarda sınırsız denildi'

İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi'ne dilekçe vererek başına gelenleri anlatan Karaaslan, "Tarife 10 bin dakikayla sınırlıysa neden 'her yöne sınırsız' diyorlar veya neden ben konuştukça kalan miktarı bildirmiyorlar?'' sorusunu sorarak, şirketin "tüm reklamlarda konuşmada sınır olmadığı''nı belirttiğini hatırlattı. Bir arkadaşında da aynı şirketin "Her yöne 150 dakika sınırsız'' hattı bulunduğunu ve arkadaşının ayda 20 TL ödediğini belirten Karaaslan, "Benim faturamın tarife kısmında, tarifemin adı 'her yöne sınırsız' yazıyor'' diyerek, 66,70 TL'den fazla olan faturanın iptaline karar verilmesini talep etti.

Dava dilekçesine karşılık mahkemeye cevap dilekçesi sunan GSM şirketinin avukatı ise farklı bir savunma yaptı. Şirket reklamlarının yanıltıcı olduğuna dair davacı beyanlarının kabulüne imkan olmadığını, reklamlardaki ifadenin tüketicilerin dikkatini çekmeyi amaçladığını ve reklamlardaki her sloganın tüketiciyi yanılttığının kabulü halinde ayçiçek yağının uçurmaması gibi sıra dışı taleplerle davalar açılacağını ifade etti. 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nun 13. maddesi ve telekomünikasyon sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin 12. maddesi gereği telefon operatörlerine tarife ve şartlarda değişiklik yapabilme yetkisi tanındığını anlatan Aday, bu nedenle açılan davanın reddi gerektiğini dile getirdi.

Davayı karara bağlayan İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi hakimi Dursun Kaya, davacının "Her yöne sınırsız'' tarifesine abone olduğunun tartışılmayacağını ve davalı şirketin bu tarifenin aylık ücretini de 66,70 TL olarak ilan etmesi nedeniyle, kampanyanın isminden de anlaşılacağı gibi o tarihten itibaren herhangi bir üst limit konulmadığının da açıkça görüldüğünü ifade etti. Hakim Kaya, tüketicinin bu kampanyayı kötüye kullandığının anlaşılmasına rağmen davalı şirketin bir kampanya başlattığı, bununla ilgili reklamlar ve ilanlar yaptığı ve taahhüdünü yerine getirmesi gerektiğini bildirdi.

"Satıcı şirketin açık taahhütleri karşısında tüketicinin kötü niyetli hareket etmesinin bir önemi bulunmamaktadır. Zira davalı şirketin reklam ve ilanları tüketiciye bu hattı sınırsız şekilde kullanma olanağı sağlamıştır.'' ifadelerini kullanan Hakim Kaya, bu durum karşısında tüketicinin taleplerinin haklı olduğunu belirterek, tüketiciye gönderilen 7 bin 576 TL'lik faturanın 66,70 TL'den fazla kısmının iptaline karar verdi.

AA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.