Radyoloji çalışanları, 7 saatlik mesaiye dava açtı

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 5947 sayılı Yasanın 9. maddesine dayanarak iyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi veya araştırma yapılan yerlerde görevli sağlık personelinin günlük çalışma süresinin 7 saat olarak uygulanmasını öngören bir genelge yayımladı.

Türk Sağlık-Sen\'in Danıştay\'a sunduğu dava dilekçesinde, söz konusu genelgenin \"öncelikle ve ivedilikle yürütmesinin durdurulması, müteakiben iptali ve bu genelgenin dayanağını teşkil eden 30.01.2010 tarih ve 27478 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren \'Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 5947 sayılı Kanunun\' 9. maddesinde yer alan \'İyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi veya araştırmanın yapıldığı yerler ile bu iş veya işlemlerde çalış an personelin haftalık çalışma süresi 35 saattir\' hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulmasına karar verilmesi\" talebinde bulunuldu.
Radyasyonla çalışan sağlık personelinin karşı karşıya bulunduğu risklere dikkat çekilen dilekçede, radyasyona maruz kalınan süre arttıkça sağlığa zarar verme olasılığının da arttığı, bu nedenle çalışma süreleriyle ilgili değişikliklerin çalışanların sağlıklarının korunması bakı mından doğrudan etkili olduğu savunuldu.

Dilekçede, \"Bu itibarla, gerekli teknolojik donanıma sahip olmadan, radyoloji cihazlarını modernize etmeden, doz ölçümleri ile ilgili gerekli yapılanmayı oluşturmadan ve en önemlisi radyoloji birimlerinde çalışan personelin sağlığı için gerekli tedbirleri almadan çalışma süresinin 5 saatten 7 saate çıkarılmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır\" görüşü dile getirildi.

Dilekçede, düzenlemenin uluslararası sözleşmeler bakımından hukuka aykırı olduğu da ileri sürüldü.


AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.