'Tahliye kararına cesaret edecek mahkeme kalmadı' AİHM'E BAŞVURDU
Başvuruda iç hukuk yollarından bir sonuç alınamaması üzerine AİHM'ye başvurmanın zaruri hale geldiği vurgulandı. Dilekçede, Özçelik'in AİHM içtihatları doğrultusunda aldığı karar sebebiyle tutuklandığı belirtildi. Türkiye'de tutuklu hâkimler hakkında tahliye kararı vermeye cesaret edecek mahkeme kalmadığı dile getirilerek, “Yürütmenin neredeyse ilgili tüm yetkililerinin açıklamaları göstermektedir ki, Türkiye'de başvurucuyu tahliye edecek hâkim de aynı suçlama ile karşı karşıya kalma veya en azından çalıştığı yerden sürülme riskini göze almak zorundadır.” denildi.

Hâkim Metin Özçelik'in avukatı aracılığı ile yaptığı başvuruda maruz kaldığı hukuksuzluklar sıralandı. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını yürüten polis, savcı ve hâkimlerin görevden alındığı ve bu kişilerin tutuklanması için sulh ceza hâkimliği sisteminin kurulduğu aktarıldı. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın bu konuda yaptığı “Bir proje geliştiriyoruz.” şeklindeki açıklamaya atıf yapıldı. Ayrıca Erdoğan'ın ‘cadı avı' başlatacaklarına ilişkin sözleri de dilekçeye eklendi.

Tutuklanan polislerin yaptığı bütün başvuruların sulh ceza hâkimleri tarafından şablon ifadelerle reddedildiği anlatıldı. 29. Asliye Ceza Hâkimi Metin Özçelik'in kanunlar çerçevesinde reddihâkim talebini kabul ettiği vurgulandı. Özçelik'in bu kararının ardından da nöbetçi 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 63 tutuklu hakkında Anayasa ve yasalara uygun şekilde tahliye kararı verdiği hatırlatıldı. Tahliye kararının hemen ardından HSYK'nın jet hızıyla soruşturma açtığı belirtilerek, “27 Nisan 2015'te Cumhurbaşkanı ‘HSYK geç bile kaldı.' açıklamasında bulunmuş, HSYK 2. Daire Başkanı ise, ‘Geç kaldık, özür diliyorum.' açıklaması yapmıştır.” denildi.

İki hâkimin tutuklanmasında suç delili olarak tek belgenin, hâkimlerin verdiği mahkeme kararı olduğuna dikkat çekildi. Avrupa Yargıçlar Birliği'nin, “Bir yargıcın, olguları tespit edip bir davada kanunları uygulama özgürlüğünü engelleme girişimleri yargı bağımsızlığı ilkesinin açıkça ihlalidir.” açıklamasına yer verildi. Yine Avrupa Hakimler Danışma Konseyi'nin “Hadiseler, iki hâkimin verdikleri karardan dolayı tutuklandıklarını göstermektedir. Bu gelişme, bugüne kadar yeterli seviyede görülen Türk yargısının bağımsızlığıyla ilgili derin şüphelerin oluşmasına neden olmuştur.” tepkisine atıf yapıldı. (Zaman)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.