12 Eylül referandumu, sol için samimiyet sınavı olacak


Anayasa paketi için iptal davası açan, ardından da 'hayır' kampanyası yürüteceğini açıklayan sol partiler, solcu aydın ve siyasetçilerin tepkisini çekti. Referandumun, CHP başta olmak üzere kendini 'sosyal demokrat' olarak niteleyen partiler için samimiyet testi olacağını belirten siyaset bilimci Dr. Erdoğan Günal, "Gerçek solcular 12 Eylül'de 'evet' diyecek." görüşünü savunuyor. Solun duayen ismi Prof. Dr. Baskın Oran'ın yaklaşımı da, "Değişiklik paketinin iki maddesi bile her solcunun 'evet' demesine yeter." şeklinde. Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan eski CHP Milletvekili İnal Batu, her şeye rağmen, "Demokrat bir insan olarak 'hayır' demeye gönlüm razı olmaz." diyerek tavrını ortaya koyuyor. Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) Genel Başkanı Doğan Tarkan ise AK Parti'ye karşı çıkmakla demokratikleşmeye karşı çıkmanın birbirine karıştırıldığı görüşünde. "Evet diyenler AK Parti'nin yanına düşüyorsa, kendileri de 12 Eylül darbesinin yanına düşüyor." sözleriyle bu çelişkiye işaret ediyor. Görüşler şöyle:

Siyaset bilimci Dr. Erdoğan Günal (Türkiye Değişim Hareketi Başkan Yardımcısı): Bugün Türkiye'de sol, sol olmadığı için referanduma hayır diyor. Statükoyu koruma tavrı sergiliyor. Baykal sonrası CHP'de demokrat bir rüzgar esmeye başlamıştı. Ancak bu referanduma 'hayır' dedikleri için hızla kesildi. Bu referandum Kemal Kılıçdaroğlu için de önemli bir sınav. Bence hayır dediği için bu sınavı kaybedecek. Paket bu haliyle de çok önemli değişiklikler içeriyor. Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yapısının değişmesi, YAŞ kararlarının yargı denetimine açılması, memurlara sendikal hakların verilmesi bunlardan birkaçı. Memurlara verilen disiplin cezaları için şimdiye kadar yargıya gidilemiyordu, artık gidilebilir. Bunu sosyal demokrat partinin desteklememesini düşünemiyorum. Solcu olduğunu söyleyen bir insanın bu referanduma hayır demesi çok yanlış olur. Gerçek solcular 12 Eylül'de 'evet' diyecek.

Prof. Dr. Baskın Oran: 12 Eylül darbe anayasasının sulandırılması hayırlı bir iş. Ordu artık politikaya eskisi gibi müdahale edemiyor. Onun yerini yargı aldı. Yargının son aldığı kararlar, kuvvetler ayrılığı ilkesini tamamen ortadan kaldırdı. Yargı Meclis'i denetliyor, oysa yargıyı denetleyecek kurum yok. Bu sebepler, her solcunun referanduma 'evet' demesi için yeterlidir. BDP'nin karşı çıkması beni şaşırttı. Birtakım kırıntı halindeki sol partilerin karşı çıkmasını ise onların solcu değil, ulusalcı olmasına bağlıyorum. Bugün 'hayır' diyenlerin solla bir ilişkileri yok.

Eski CHP Milletvekili İnal Batu: Türkiye'nin yepyeni demokratik bir anayasaya ihtiyacı var. Dileyelim seçimlerden sonra bu da olur. Türkiye kendisine hiç yakışmayan bir darbe anayasası ile yönetiliyor. Temelli değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum ama bu dahi büyük bir kazançtır. Bu nedenle referandumda 'evet' diyeceğim. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin zedeleneceğine dair eleştiriler var. Onlarda kısmen haklılık payı görüyorum. Fakat bunun için koskoca bir pakete hayır demeye de demokrat bir insan olarak gönlüm razı olmuyor. Türkiye bu adımı atmalıdır. Bence paketteki en önemli husus 12 Eylül darbecilerine yargı yolunun açılmasıdır. MHP ve CHP, referanduma, hem de 12 Eylül günü nasıl 'hayır' diyecek bilemiyorum.

Doğan Tarkan (DSİP Genel Başkanı): Bu paket birçok olumlu yön taşıyor, olumsuzluk taşımıyor. Memurlara grev hakkı vermiyor ama öbür taraftan grev hakkıyla ilgili birçok yenilik getiriyor. Kadınlara pozitif ayrımcılık getiriyor. Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını sağlıyor. Ama yeni bir anayasa olmadığı için yeterli değildir. Bu anayasa paketine karşı çıkanlar maddelerin tek tek içeriğine karşı çıkmıyor. AK Parti önerdiği için karşı çıkıyor. Solcular böyle yaptığı için çok vahim bir yere düşüyorlar. 'Evet' diyenler AK Parti'nin yanına düşüyorsa, kendileri de CHP ve MHP'nin yanına düşüyor. Faşist ve ırkçı partilerin yanına düşüyor. 12 Eylül darbesinin yanına düşüyor. EMİNE DOLMACI, BURAK KILIÇ, CİHAN YENİLMEZ İSTANBUL 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.