5 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarı yasalaşacak

TBMM Genel Kurulu, yürürlük ve yürütme maddeleri kalan, 5 yeni vakıf üniversitesi kurulması, bir vakıf üniversitesinin de adının değiştirilmesine ilişkin Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı yasalaştıracak.

Tasarıyla, Ankara'da Anka, İstanbul Esenyurt, Adana'da Kanuni, Konya'da Gıda ve Tarım ile Gaziantep'de Sanko üniversiteleri kurulacak, Altın Koza Üniversitesi'nin adı da İpek Üniversitesi olarak değiştirilecek.

Bu tasarının kabul edilmesinin ardından, bazı uluslararası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin tasarılar görüşülecek.

TBMM Genel Kurulu'nda, 11 Haziran Salı günü bir bakanın sözlü soruları yanıtlaması bekleniyor. Genel Kurul, 11 Haziran Salı-12 Haziran Çarşamba-13 Haziran Perşembe günleri günlük programların bitimine kadar çalışacak.

Komisyonlar

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 11 Haziran Salı günü, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun Tasarısı'nı görüşecek.

Tasarıya göre, BDDK'da başkan yardımcısı, daire başkanlıkları ve müdürlük sayıları artırılacak. Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının faaliyetleri BDDK tarafından geçici olarak durdurulabilecek.

Sistem, sistem işleticisi tarafından işletilecek. Sistemin işleyişine ve sisteme katılıma ilişkin kural ve sözleşmeler Merkez Bankası'nca çıkarılan yönetmeliğe uygun olarak sistem işleticisi tarafından belirlenecek. Merkez Bankası, sistemlerin sorunsuz ve kesintisiz işlemesini sağlamak üzere gerekli düzenlemeleri yapacak. Sistem işleticisi, düzenleme kapsamında Merkez Bankası'ndan izin alarak sistem işletebilecek.

Ödeme kuruluşu, ödeme hizmeti sunarken sadece ödeme işlemi için kullanılıyor olması şartıyla ödeme hesabı tutabilecek. Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının ödeme hizmeti ile ilgili olarak aldığı fonlar; mevduat, katılım fonu veya elektronik para olarak değerlendirilmeyecek.
Ödeme kuruluşu kredi verme faaliyetinde bulunamayacak.

TBMM Adalet Komisyonu, 12 Haziran Çarşamba günü, Anayasa Mahkemesi'nin KHK ile düzenlenemeyeceği gerekçesiyle iptal ettiği hükümlerin kanunla düzenlenmesini öngören Yargı Hizmetleri ile İlgili Olarak Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı ele alacak.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Mağdur Hakları Alt Komisyonu, 12 Haziran günü Adalet Bakanlığı temsilcilerinin yapacağı sunumları dinleyecek.

Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu, bu hafta da çalışmalarına devam edecek.

KİT Komisyonu, denetimlerine devam edecek. Komisyon, 12 Haziran Çarşamba günü TEDAŞ ile bağlı ortaklıkları, 13 Haziran Perşembe günü de TRT'nin hesaplarını inceleyecek.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu ve İçtüzük Uzlaşma Komisyonu da çalışmalarını sürdürecek.AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.