'AK Parti'den birleşme teklifi aldık'
 Kurtulmuş, iki partinin bütünleşmesiyle ilgili konunun her iki partinin yetkili kurullarında değerlendirileceğini de belirtti.

Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Başbakanlık Resmi Konutu'nun önünde gazetecilere görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi veren Kurtulmuş, bir süredir kamuoyunun gündeminde olan ''AK Parti-HAS Parti birleşmesi'' konusuyla ilgili görüşme yapmak için Başbakanlık Resmi Konutu'na geldiğini kaydetti.

-''Sayın Başbakanımızın davetini aldık''-

Kurtulmuş, ''HAS Parti, yeni Türkiye'nin kurulması için fikirleriyle, görüşleriyle, söylemiyle, üslubuyla, ortaya koymuş olduğu programıyla Türkiye'de yapmış olduğu projelerle ve süreçlere olan katkılarıyla önemli bir boşluğu dolduruyor'' dedi.

Bu çerçevede, HAS Parti'nin söylemlerinin Türkiye'nin siyaset çevreleri ve partileri tarafından ilgiyle izlendiğini söyleyen Kurtulmuş, ''Sayın Başbakanımızın, HAS Parti ile AK Parti'nin bütünleşmesi konusundaki tekliflerini, davetini bugün aldık. Karşılıklı olarak konuyla ilgili görüşlerimizi paylaştık'' dedi.

-Birleşme partilerin kurullarında ele alınacak-

Numan Kurtulmuş, Başbakan Erdoğan'ın kendisine, konuyu partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'na götüreceğini söylediğini belirterek, şöyle konuştu:

''Bu süreçte yeni Türkiye'nin inşası konusunda bir güç birliği, bir güçlenmenin, bir birlikte mücadele etmenin uygun olacağını orada ifade edeceğini söylediler. Biz de benzer şekilde, bu daveti partimizin kurullarına, Merkez Yürütme Kurulu'na ve Genel İdare Kurulu'na götüreceğiz.''

-''Makam mevki beklentimiz yok''-

Bugün kendilerine, resmen bir davet yapılmış olduğunu yineleyen HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, ''Biz de bu çağrıyla ilgili görüşlerimizi, partimizin ilgili kurulları kararını verdikçe, kanaati oluştukça kamuoyuyla paylaşacağız'' dedi.

''Bizim derdimiz ne Numan Kurtulmuş olarak ne de HAS Parti'de mücadele eden arkadaşlarımız olarak hiçbirimizin bir makam, mevki beklentisi yoktur. Böyle olmadığını da zaten bütün Türkiye biliyor'' diyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yeni dönemde, yeni süreçlerde yeni Türkiye'nin inşası için bizim de baştan beri söylediğimiz ilkeler, prensipler çerçevesinde bir güç birliği imkanı, bir bütünleşme imkanı olabilir mi bunları müzakere edeceğiz ve konuyu şeffaf bir şekilde bütün kamuoyuyla bütün milletimizle birlikte paylaşacağız. Parti içinde arkadaşlarımızla bu konuları görüşeceğiz ve en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacağız.''

HAS Parti, MYK toplandı

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Süreç, bugün itibarıyla resmi olarak partilerin kurullarında görüşülecek ve belli bir noktaya geleceğini tahmin ediyoruz'' dedi.

Kurtulmuş, parti genel merkezine gelişinde, basın mensuplarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme ve bundan sonraki sürece ilişkin sorularını yanıtladı.

Görüşmede, Başbakan Erdoğan'ın HAS Parti'ye davet yaptığını hatırlatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

''Kendisi ilgili kurullarında bu konuyu görüşecek, gündeme getirecek. Bizler de gayet olumlu geçen bu görüşmede elde ettiklerimizi, bilgilerimizi, partimizin ilgili kurullarında, Merkez Yürütme Kurulu'nda ve Genel İdare Kurulu'nda konuşacağız. Dolayısıyla süreç, bu çerçevede, bugün itibarıyla resmi olarak partilerin kurullarında görüşülecek ve belli bir noktaya geleceğini tahmin ediyoruz.''

''Ne kadar sürer bu süreç'' sorusu üzerine de Kurtulmuş, ''Bunu tabii bilmiyorum. Nezaket içerisinde mümkün olan en kısa süre içerisinde bunların gerçekleşmesi eşyanın tabiatına uygun olandır'' dedi.

HAS Parti'nin Türkiye'nin siyasetinde, üslubu, siyaset tarzı, ortaya koyduğu fikirleri, seçim beyannamesi, projeleri ve programlarıyla siyasi çevreler ve Türkiye kamuoyu tarafından ilgiyle takip edildiğini ifade eden Kurtulmuş, şöyle konuştu:

''Zaten bu haberin ortaya çıkmasıyla birlikte kamuoyundaki takip ve ilgi de HAS Parti'nin önemini ortaya koyuyor. Bizlerin, ne Numan Kurtulmuş'un, ne arkadaşlarının makam, mevki, şu ya da bu yerde olmak gibi herhangi bir derdi bugüne kadar olmamıştır, bundan sonra da asla olmayacaktır. Bizim meselemiz yeni Türkiye'nin inşa edilmesinde, millet egemenliğinin bütünüyle sağlanmasında, Türkiye'de gerçekten bu milleti daha ileriye götürecek adımlarda, bir bütünleşme süreci içerisinde katkı sunabilir miyiz? Fikirlerimizle, ilkelerimizle bunları ortaya koyacağız. İnşallah en kısa süre içerisinde bu süreçlerde belli bir noktaya gelineceğini tahmin ediyorum.''


-''Bugünkü görüşme genel bir çerçeveydi''-

Görüşmede, geçiş durumuna ilişkin ayrıntıların ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine de Kurtulmuş, ''Bunların teferruatını vermiyoruz. Zaten bugünkü görüşme bir genel çerçeveydi. Bu genel çerçeve üzerinde konuşuldu. Mutabık kalınan nokta budur. Her iki parti de bunu kendi merkez yürütme kurullarında, AK Parti'nin MKYK, bizim de biliyorsunuz Genel İdare Kurulu şeklinde isimlendirdiğimiz yetkili organlarda bu konu konuşulacak ve belli bir noktaya gelinecek'' değerlendirmesinde bulundu.

''Yeniden görüşmeniz söz konusu olacak mı'' sorusunu da Kurtulmuş, ''Tabii ki süreç ilerlediği takdirde bir araya gelinecek'' diye yanıtladı.

Kurtulmuş, açıklamalarının ardından başkanlık ettiği Merkez Yürütme Kurulu toplantısına geçti.Cihan/AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.