AK Parti'den CHP'ye 'ÖYM' ziyareti
-"ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER" ZİYARETİ-
 
AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CHP'yi ziyaret ederek özel yetkili mahkemeler konusundaki düşüncelerini sordu. CHP'den görüşmeye Grup başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan, Akif Hamzaçebi ve Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk katıldı. 
Edinilen bilgiye göre Mahir Ünal, "Özel yetkili mahkemeler konusunda ne düşünüyorsunuz?" diye sorarken CHP'de, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerektiğini belirtti. CHP, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması konusunda daha önce verdikleri teklifi de Ünal'a verdi.
 
-CHP'NİN TEKLİFİ NE GETİRİYOR-
 
CHP'nin Emine Ülker Tarhan ve Ali Rıza Öztürk imzasıyla verdiği Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını öngörüyor.
 
CHP tarafından daha önce verilen teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:
 
CMK 250,251,252 maddeleri uyarınca kurulmuş özel yetkili ağır ceza mahkemeleri ve özel yetkili ağır ceza mahkemeleri savcılıklarının yetki ve görevleri, bu kanun yürürlüğe girdiği tarihte sona erecek. 

Yetki ve görevleri sona eren özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin yargıç ve savcıları, kadroları ile birlikte ağır ceza mahkemeleri kadrolarına devredilecek. Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte görevde bulunan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi başkanı, asıl ve yedek üyeleri ile; Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri Cumhuriyet savcıları da, adli yargı ilk derece ağır ceza mahkemeleri statüsünde görevlerine devam edecek ve başka bir göreve atanmalarına Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca karar verilebilecek.
Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri görevli hâkim ve savcılar dışında kalan personel, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra, adli yargı ilk derece ağır ceza mahkemeleri ve bu mahkemelerin bulunduğu il Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde,bu mahkemelerin görev alanına giren suçları soruşturmak ve kovuşturmakla görevlendirilen Cumhuriyet Savcılığı birimlerinde başka bir işleme gerek kalmaksızın ve bulundukları kadro ve özlük hakları da saklı kalmak şartıyla görevlerine devam edecek. 
Ortadan kaldırılan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinin araç ve gereçleri, bu mahkemelerin bulundukları adli kaza merkezlerindeki adliyelere devredilecek.
Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte özel görev ve yetkileri sona eren Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri ve Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri Cumhuriyet savcılıklarındaki mevcut soruşturma ve dava dosyalarının yargılama ve soruşturmasına, ayrıca bir karar verilmesine gerek kalmaksızın, durumlarına, mahiyetlerine ve kanun hükümlerine göre, bulundukları aşamadan itibaren bu mahkemelerin bulunduğu adli kaza merkezlerindeki adliyelerde görev yapan Ağır Ceza Mahkemelerine ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına derhal intikal ettirilecek.

Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle, daha önce Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerince karara bağlanan dava dosyaları, hangi aşamada olursa olsun başkaca bir işlem yapılmasına ve karar verilmesine gerek olmaksızın bulundukları aşamada adli yargı ilk derece ağır ceza mahkemelerinin statüsüne ve hükümlerine bağlı olarak incelenmeye devam olunacak.
 
İncelemesi sona eren dava dosyaları, ilk kararı veren yetkili ve görevli ağır ceza mahkemelerine gönderilecek.
 
Bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce, Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri ve Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri Cumhuriyet Savcılıkları nezdinde bulunan arşiv, kalem, emanet ve diğer birimleri ayrıca başka bir işleme gerek olmaksızın adli yargı ilk derece ağır ceza mahkemesine ve Cumhuriyet Başsavcılığına devredilecek.


Anka
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 5 yıl önce

hakim savcı maaşları ne oldu.
3.yargı paketinde çıkmalı.
adli yargı hakim ve savcılaraına daha çok maaş ve tazminat verilmeli.
666 sonrasi katip müdür yani hakimden çok aylık alıyor.bu nasıl iş.