Anayasa Mahkemesi'nde 3 Mayıs 2010 tarihi itibariyle incelemesi devam eden, karara bağlanmayan Yüce Divan, Yüce Divan Değişik İşler, Siyasi Parti Kapatma, Siyasi Parti İhtar, Değişik İşler, İptal Davası ve İtiraz Başvurusu olmak üzere 134 dava bulunuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin, son anayasa değişikliğini, hazırlık aşamasında iken Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğine yönelik açıklama yapmasına tepki göstermiş, Anayasa Mahkemesi'nin Ana Muhalefet Mahkemesi'ne dönüştüğünü öne sürmüştü.

İstatistik verilerde dikkat çekici bir ayrıntı ise itirazların 33'ünün CHP tarafından yapılmış olması. CHP adına yapılan başvuruları yapanlar arasında genel başkanlığa dün seçilen Kemal Kılıçdaroğlu da bulunuyor. Anayasa Mahkemesi'nin Mayıs ayı gündeminde, CHP tarafından Anayasa değişiklik paketinin iptaliyle yapılan başvuru yer almıyor.

Başvuruların bir kısmını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ile Danıştay yaparken; geri kalanları da Anadolu'daki değişik mahkemeler yapmış. Başvuruların kimileri inceleme aşamasındayken; kimileri için de görüşme günü belirlenecek.

Yüksek Mahkemenin görüşeceği konular arasında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın; 'siyasi parti siciline kayıtlı olan Demokratik Sol Partisi'nin amblemine büyük ölçüde benzerlik gösteren ve Parti Tüzüğü'nün 1. maddesinin üçüncü fıkrasının 'Demokratik Sol Halk Partisi'nin simgesi, özgürlüğü çağrıştıran koyu mavi üzerinde, barışı ve sevgiyi çağrıştıran, ağzında buğday başağı taşıyan ak güvercindir.' biçimindeki birinci tümcesindeki hükmünü değiştirmesi suretiyle aykırılığın giderilmesinin sağlanması için Demokratik Sol Halk Partisi'ne, 22.4.1983 günlü, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 104. maddesi gereğince ihtar kararı verilmesi istemi' de yer alıyor.

Görüşme gününü bekleyen konulardan biri ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın; "Teşkilat kurmadığı il ve ilçelerde teşkilat kurmuş gibi yazılı beyanda bulunarak Anayasa'nın 68. maddesinin dördüncü fıkrasında yazılı demokratik cumhuriyet, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine aykırı davranan ve hukuk kurumlarına olan güvenin sarsılmasına neden olan Demokratik Halk Partisi'nin, Anayasa'nın 69. maddesinin altıncı fıkrası, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 101. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ile 103. maddesinin ikinci fıkrası gereğince temelli kapatılmasına karar verilmesi" istemi bulunuyor. (CİHAN)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.