TRT 1'de ''Politik Açılım'' programında soruları yanıtlayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tutuklu milletvekillerinin ceza evinden çıkması için kendisinin herhangi bir girişimde bulunup bulunmadığına yönelik soru üzerine, Meclis Başkanlarının görev ve yetki sınırlarının Anayasa ve İçtüzükte belli olduğunu hatırlattı. Bu nedenle yetkilerini Anayasa ve İçtüzük çerçevesinde kullanabileceğini belirten Çiçek, aksine bir davranış sergilediğinde, yetkilerini aştığı konusunda Türkiye'de yeni bir tartışma başlayabileceğini ifade etti.

Bu konuda özel komisyon kurulmasına ilişkin öneriyi değerlendiren Çiçek, söz konusu komisyonunun kurulmasında, partilerin mutabık kalması sonucu aynen uzlaşma komisyonunda olduğu gibi bir yol izlenebileceğini kaydetti.

Çiçek, ''Anayasa Uzlaşma Komisyonunda, partilerin çalışmalardan çekilmesi halinde iktidar partisinin 'Benim çoğunluğum var, ben devam ederim' der mi? şeklindeki soruya, ''Hayır, böyle bir düşüncesinin olmayacağı söylendi'' yanıtını verdi. Cemil Çiçek, herhangi bir partinin çalışmalardan çekilmesinin toplumsal açıdan bir siyasi müeyyidesinin olabileceğini, çünkü bu çalışmalara katılan partilerin topluma yeni anayasa konusunda vaatte bulunduklarını kaydetti.

''Kendimizi aldatmak olur''
Yeni Anayasa ile ilgili çalışmaları da değerlendiren Çiçek, ''Zor bir iş ama bunu kolaylaştırmak lazım. Toplumun büyük beklentisi var. Diyelim ki uzlaşamadık, anayasayı yapamadık. Biz bu işi yapamazsak, en azında bu işi yapamayanlar, bugünkü Anayasadan şikayet edemez. Bu nedenle ne yapıp edip bizim bu işi bir yere getirmemiz lazım. Biz millet adına bu işi yapıyoruz'' dedi.

Cemil Çiçek, ''Kürt sorunu ve yeni Anayasanın bu konuda getireceği çözümlere'' ilişkin soru üzerine, ''Anayasa yapıldığı takdirde Türkiye'de bütün sorunlar bitecekmiş gibi Anayasaya olağanüstü rol yüklemek doğru değil. Bu, işi zorlaştırır. Anayasa, çözüm konusunda siyaset kurumuna rahat çözüm üretme imkanı sağlar. Anayasaya, 'her şeyin çaresi' şeklinde rol yüklenmesi doğru değil. Mevcut sorunların tamamı Anayasadan kaynaklanmıyor. Anayasa önemli ama 'Anayasa eşittir sıfır sorunlu Türkiye' düşüncesi yanlış. Bu, kendimizi aldatmak olur'' diye konuştu.

Cemil Çiçek, yeni anayasanın özellikle demokrasinin eksik olmasından ve demokrasi standardının düşüklüğünden kaynaklanan sorunların çözülmesine imkan tanıyacağını dile getirdi.

''Türkiye'nin dış itibarı yükselir''

Çiçek, bugünkü ile kıyaslanamayacak kadar demokratik standardın yükseleceği bir anayasa yapılması halinde Türkiye'nin dış itibarının da bugünkü ile kıyaslanamayacak derecede yükseleceğini ifade etti.

Bu durumda siyaset kurumunun da itibarının artacağına dikkati çeken Çiçek, ''Vatandaşın, 'Bu kurum benim sorunlarımı çözüyor' demesi ülkede önemli bir kazanımdır. Bu aynı zamanda dipten bir zihniyet değişimini de ileri noktalara getirecektir'' dedi.

Başka bir soruyu yanıtlarken tutukluluk sürelerine ilişkin tartışmaları değerlendiren Çiçek, daha önce tutukluluk süresi ile ilgili bir sınırlamanın da olmadığını, yapılan düzenlemelerle bu konuya sınırlamaların getirildiğini belirtti. Çiçek, ''Demek ki kanun koyucunun muradı aslında mahkumiyete dönüşen tutukluluğun olmamasıdır'' dedi.


AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.