Atatürk'süz anayasa tartışmaları başladı
Ebru TOKTAR ÇEKİÇ/ANKARA

Mevcut Anayasa'nın değiştirilemez maddelerini kapsayan ilk dört maddesi ve başlangıç bölümü tartışmaya açıldı. AK Parti, "Başlangıç metni ve madde başlıkları Anayasa metninden sayılamaz" talebinde bulundu. MHP buna karşı çıktı.

AK Parti, sürpriz yaparak Başlangıç bölümünde yer verdiği, "Kültürel zenginliğimizin kaynağı olan etnik ve dini farlılıklarımıza saygı duyarak müşterek tarihimiz ve değerlerimiz etrafında birlikte yaşama arzusuyla hareket eden biz Türk Milleti; demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne dayanan bu Anayasayı egemen irademizin ifadesi olarak kabul ve ilan ederiz" ifadesine yer verdiği Başlangıç bölümünün Anayasa'ya dahil olmadığının altını çizdi. CHP ve BDP de kendi tekliflerinde yer alan Başlangıç bölümlerinin Anayasa'ya dahil olduğuu görüşünü ortaya koydu. Böylece görüş ayrılığı daha "Başlangıç" bölümünde resmiyete dökülmüş oldu.

DİRENME HAKKINA İTİRAZ

TBMM Uzlaşma Komisyonu'nun AK Partili üyesi Mustafa Şentop, CHP'nin Anayasa'nın Başlangıç bölümü için önerdiği her Türk vatandaşı için "Direnme hakkı" ifadesine itiraz ederek, "Bu ifade, 1961 Anayasası'nda da var, bu ifade darbeye zemin hazırlar" itırazında bulundu. Şentop, CHP'nin Başlangıç bölümünde önerdiği ve Anadolu'daki medeniyet knonolojisini Çatalhöyük'e kadar götürdüğü ifadeye de karşı çıktı. Bunun üzerine CHP'li Atilla Kart ve Rıza Türmen ise "direnme hakkı" ifadesinin ABD İnsan Hakları Bildirgesi ve Alman Anayasası'nda da olduğuna işaret ederek, "Halka zulmeden ve antidemokratik uygulamalara başvuran, bu yüzden meşruiyetini yitiren iktidarlara karşı bu hakkın olması gerekir" dediler. Hitler ve Mussolini'nin seçimle işbaşına geldiğine işaret eden CHP'li üyeler, "Direnme hakkı da bu yüzden Alman Anayasası'na konulmuştur" dediler. Bu açıklamaya karşın itirazını sürdüren AK Partili Şentop, "Peki direnme hakkına kim karar verecek?" diye sordu. CHP'li Atilla Kart, "Yönetim kadrosu zulmekteyse uyarı niteliğinde direnme hakkının olması gerekir" dedi. CHP'nin direnme hakkı önerisi, MHP'den de destek bulmadı. MHP'li Faruk Bal da, "Bu ifade kaotik ortam yaratır" görüşünü dile getirdi.

"ATATÜRK'SÜZ ANAYASA"

BDP ve AK Parti, Anayasa'nın Başlangıç ve ilk dört maddesinde Atatürk'e atıf yapmayan öneri sundular. CHP'nin Başlangıç bölümünde yer alan "Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlık düzeyi" ifadesine BDP itiraz etti. Şeyh Sait Ayaklanması'nın Kürt direnişi için önemli bir çıkış olduğunu savunan BDP'li üyeler, Dersim katliamının de Atatürk döneminde yapıldığını savunarak, "Bu tarihte yaşananların çağdaş uygarlıkla bağdaşan yanı yoktur. Bu mudur çağdaş uygarlık düzeyi?" diye karşı çıktılar.

ANAYASA TÜRKLER İÇİN YAPILDI

MHP ise Anayasa'nın Türk'ler için yapıldığını, bu yüzden Türkleri silemeyeceğini belirterek, "Türkiye’de yaşayan herkes Türk doğar, Türk yaşar ve Türk ölür" diyerek bir makale okudu. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Alman Anayasası'nda Alman sözünün geçtiğinin altın ıçizen Öztürk, "Bizim Anayasamız da Türk milleti içindir. Türk milleti, tüm etnik unsurları kapsamaktadır" görüşünü dile getirdi.


Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.