'Başbakan, kendi suçunu azaltan kanunlar çıkartırıyor'

Hakan BULUT/ TARSUS (AHT)

Türkiye Partisi (TP) Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a eleştirerek, "Hakkında 3 dosyası bulunan ve dokunamazlık zırhı arkasına gizlenen Başbakan, kendi suçunu azaltan yasaları meclisten çıkartıyor" dedi.

Partisinin Mersin İl Başkanlığı tarafından dün düzenlenen yemekte konuşan Abdüllatif Şener, "Başbakanlık bendedir, kabine bendedir, meclis çoğunluğu bendedir diyenler, yaptıklarıyla ve ortaya çıkardıkları sonuçlarla maalesef başarısız olduklarını her gün bin kez ilan etmektedirler. Daha geçen hafta TBMM'den bir kanun geçti. Görevi kötüye kullanma cezasını azaltan bir kanun. Tüm yolsuzluk davalarının büyük bölümünün bu kanundan açıldığını herkes biliyor. Başbakanın mevcut 3 dokunulmazlık dosyasından ikisinin de görevi kötüye kullanmakla ilgili olduğunu herkes biliyor" dedi.

Başbakanı ve bakanları, "cezalarını azaltmakla" suçlayan Şener, "Şu anda parlamentoda kendi suçunu, cezasını azaltan; bakanlarının, milletvekillerinin ve bürokratlarının cezalarını azaltan ve kendine çalışan bir meclis ve iktidar var. Siyaset bu değildir. Her gün bu ülke insanı iş, aş derdindeyken, gece-gündüz iktidarı ve meclis çoğunluğunu kendi menfaatleri için çalıştırmak siyaset değildir" diye konuştu.

Abdüllatif Şener, "Eğer, halktan oy alıp, yetki alıp iktidar olanlar ülkede huzuru, birliği, dirliği sağlayacakları yerde ayrışmayı körüklüyorlarsa, kini-nefreti arttırıyorlarsa, bunlar başarılı değillerdir. Ne kadar güce sahip olurlarsa olsunlar, ister iktidarda olsun, ister muhalefette yanlış iş yaptıkları sürece başarısızdırlar. Sorumluluklarını yerine getirmeyenler, bulunduğu pozisyona göre faydalı olmayanlar başarılı sayılmazlar" dedi.

Şener, Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Ahmet Ünal'ı ziyaretinde basın mensuplarının ''iki dilli yaşam'' ile ilgili soruları üzerine ''Türkiye'de ilk Kürtçe konuşan bakan benim. 2004'ün sonunda Diyarbakır seyahatim sırasında konuşmuştum. Bazıları yadırgamıştı. Ancak pek çok insanın da hoşuna gitmişti. Bu ülkedeki konuların, bu ülkenin sorunlarının cesaretle ama sorumlular nezdinde ele alınıp görüşülmesi ve düzgün bir yol haritasının belirlenmesi gerektiğine inanıyorum'' dedi. ''Şu anda Türkiye'de bir karmaşa olduğunu ve her kafadan bir ses çıktığını, herkesin bir şey söylediğini ve bunun da vatandaşı etkilendiğini belirten Şener, şunları kaydetti:

''Mersin'de değil miydi bir sanatçının Kürtçe türkü bilmediği için maruz kaldığı durum? Tüm ortaya çıkan sonuçlar, sorumluların basiretsizliğinden ve art niyetinden kaynaklanmaktadır. Konunu sorumlusu siyasi iktidardır. Bu dil konusunun, kavram kargaşasına uğratılmadan, sükunetle aklıselime dönüş sağlanarak, devletin tepesinde ele alınıp bir devlet politikası oluşturularak neticeye ulaştırılması gerektiğine inanıyorum. Yoksa sorumluluk hisseden kişiler bile rastgele yaptığı konuşmalarla kamuoyuna yanlış sinyal veriyorlar. Bu yanlıştan herkes zarar görür.''

WİKİLEAKS BELGELERİ
Şener, ABD'nin gizli diplomatik yazışmalarını yayımlayan Wikileaks'la ilgili olarak ''Türkiye ile ilgili 8 bin civarında belge olduğu söylendi, ancak bunun sadece 30'u açıklandı. Bu 30 belge başbakanı çok telaşlandırdı ve İsrail'le ilişkileri düzeltmek maksadıyla girişimler başlattı. Bu ülkenin başbakanı ucu görünen belgelerden dolayı endişeye düşer, sürekli karşılıklı sert demeçler verir ve araya kanın girdiği bir ülkeyle belgeler yayınlanır yayınlanmaz zeytin dalı uzatarak arayı yumuşatmaya çaba harcarsa, burada tehlikeli bir süreç var demektir. Bu da beni endişelendirdi. Ülkemizi de endişelendirmesi gerekir. Sürecin sonunu görmediğimiz için de şu anda nokta koyarak değerlendirmek doğru olmaz" dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.