CHP'de iç çekişme mahkemede bitti


Mahkeme kararıyla görevine geri dönen Vedat Karasaç, "Adana il örgütü görevden alındıktan sonra 7 kişilik Geçici Kurul (kayyum) atandı. Geçici Kurul, Seyhan ve Çukurova ilçelerini görevden aldı. Biz de MYK'ya itiraz ederek, yetki aşımı yapıldığını ifade ettik. CHP Tüzüğü'nün 44. maddesine göre Geçici Kurul, 45 günde seçime gitmekle görevlidir. Adana ilini kongreye götürmesi gerekirken, bizi görevden aldı. Görevden alma yetkisi yoktu" dedi.

MYK itirazı kabul etmedi

Görevden alınan Seyhan ve Çukurova İlçe Yönetim Kurulları'nın itirazı 13 Ağustos 2010 tarihinde CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısında görüşüldü. CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın imzasıyla gönderilen yazıda da, "Adana İl Yönetim Kurulu'nun işleminde Tüzüğe aykırılık görülmediğinden yapılan itirazın oybirliği ile reddine karar verilmiştir" denildi.
 

'Savsaklamaya mahal vermeden devir teslim işlemlerini yapın'

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın imzasıyla 13 Ağustos 2010 tarihinde gönderilen yazıda not olarak da, "İtirazın reddi ile ilgili ayrıntılı karar bilahare gönderilecektir. Öncelikle karar gereğince hiçbir savsaklamaya mahal verilmeden devir teslim işlemlerinin yapılmasını rica ederim" denildi.

'Yandaş ve biat kültürü oluşturulmak isteniyor'

Mahkeme kararıyla göreve geri dönen CHP Seyhan İlçe Başkanı Vedat Karasaç, "23 yıldır bu partideyim. Ben İnönü ile, Baykal'la da çalıştım. Kılıçdaroğlu ile de çalışmaktan zevk alıyorum. Böyle bir muamele görmedim. Önder Sav tarafından yandaş ve biat kültürü oluşturulmak isteniyor" dedi.
 

Mahkeme MYK'nin kararını durdurdu

Adana 4. ve 1. Asliye Hukuk Mahkemesi de Vedat Karasaç ile Ayhan Barut (Çukurova İlçe Başkanı) tarafından yapılan itirazları dün görüşerek, kararın durdurulmasına karar verdi. Mahkeme kararında; CHP Adana İl Kurulunun 09/08/2010 tarih 52 sayılı kararı ile Seyhan İlçe Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulu ile Çukurova İlçe Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulunun görevden alınmasına ilişkin kararının yürürlüğünün ve uygulamasının davacının haklarının tehlikeye düşmemesi için Siyasi Partiler Kanununun 19. ve Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğü'nün 44. maddesi ve HUMK.'nun 101 ve devamı maddeleri uyarınca ihtiyari tedbir yolu ile durdurulmasına karar verildiği belirtildi.
 

Mahkeme kararı CHP Adana İl Başkanlığı'na gönderildi

Mahkeme kararı CHP Adana İl Başkanlığı'na gönderilerek, "Mahkememizden verilen karardan bir örnek yazımız ekinde gönderilmiş olup, karar gereğince gerekli işlemlerin yapılarak sonucundan mahkememize bilgi verilmesinin temini rica olunur" denildi.
ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.