CHP'den Danıştay'a 'Çelenk' davası
CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, ulusal günlerde Atatürk anıtlarına çelenk bırakma özgürlüğünün getirilmesi amacıyla Danıştay'a dava açtı.
 

Ayaydın dava dilekçesinde, Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili olan 7.maddesinin (b)bendinin iptalini istedi.


 CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Danıştay'a verdiği dava dilekçesinde, "Dava konusu edilen 7.maddenin (b) bendi Başkent dışında Zafer Bayramı törenlerini düzenlerken, çelenk koyma imkanı yalnızca mülki idare amiri, Garnizon Komutanı ve belediye başkanına tanınmakta, Anayasanın 68.maddesine göre "Demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurları' olan siyasi partilere bu imkan tanınmamış bulunmaktadır" dedi. 


Dava dilekçesinde, siyasi partilerin faaliyetlerinin ve çalışmalarının demokrasi ilkelerine uygun olmasının Anayasanın 69.maddesi gereği olduğu belirtilerek, "Ve bu ilkelerin uygulanması kanunla düzenlenir. (Anayasa 69/1) Siyasi partilerin çalışmaları da Anayasa mad-69/son kanunla düzenlenebilir. Anayasanın emredici hükmü böyle olmasına rağmen, dava konusu yönetmelik maddesindeki noksan düzenleme ve açık olmayan hükümler nedeni ile ve mülki idare amirlerinin uygun olmayan tutumları nedeni ile, Atatürk Anıtlarına çelenk koyamamışlardır" denildi. Dilekçede şu ifadeler yer aldı:


 "Yürürlükten kaldırılan, 7/7058 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan yönetmelikte Resmi Bayramlar ve Anma Günlerinde çeşitli kamu kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilere dahi (elbette ki belirli koşullarla) tanınan çelenk koyma hakkının bugün siyasi partilere tanınmış olmasını, hukuksal bir temele yerleştirmek mümkün değildir.Açıklanan nedenlerle davamızın kabulünü ve alınan noksan düzenlemenin iptalini istemekteyiz."Anka
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.