CHP'den TCK 220'de değişiklik teklifi
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, TBMM Başkanlığı'na, Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni sundu.
 
Teklifin gerekçesinde, "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" gibi subjektif yargı ve kanaatler doğrultusunda kişilerin suçlanmasına mahal verebilecek düzenlemenin kaldırıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

 "Bu doğrultuda şahısların eylemleri Türk Ceza Kanunu'nda bir suç olarak tasnif ediliyorsa zaten haklarında ceza takibatı yapılması mümkün olacağı için kamu düzeni açısından bir sorun oluşmayacak, buna karşın, yargı pratiğinde ortaya çıkan ve normal fiilleri geniş bir anlatım içerisinde bir örgüt "yararına' bularak, kişileri cezalandırmaya yönelen anti demokratik uygulamalara engel olunacaktır. Yine yasada bulunan ve basın özgürlüğünü engelleyen bir madde yeniden düzenlenmiş, suçun oluşumu için yakın ve açık tehlike oluşturma unsuru ile halk içerisinde kin ve düşmanlığı arttırmak veya bir suç işlemeye teşvik gibi objektif faktörler eklenmiş, bunlarla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatları doğrultusunda, fikir ve ifade hürriyetini engelleyen uygulamaların önüne geçmek hedeflenmiştir."
 
Teklif, Türk Ceza Kanunu'nun 220. Maddesinin, "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı cezalandırılır" ve "Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır" hükmünü içeren 6. ve 7. fıkraların kaldırılmasını öngörüyor.
 
Teklife göre, halkın bir kesimini alenen diğeri aleyhine kışkırtmak veya topluma mensup bireyleri bir suç işlemeye teşvik etmek maksadıyla örgütün veya amacının propagandasını yapan kişi, bu faaliyetinin yakın ve açık bir tehlike oluşturması halinde bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Bu suçun basın ve yayın yoluyla işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında arttırılacak.


Anka
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.