CHP lideri Kılıçdaroğlu, Bursa'nın Nilüfer ilçe belediyesince yaptırılan bir spor tesisini hizmete açtı.

Kılıçdaroğlu daha sonra Bursa gezisi kapsamında ziyaret ettiği Mustafakemalpaşa ilçesinin Çeltikçi beldesi girişinde, yurttaşlarca traktörlerden oluşan konvoy tarafından karşılandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra gazetecilerin soruları üzerine kadınların, ''sabahtan beri çalıştıklarını, ancak hala yeterince sağlam domates toplayamadıklarını'' anlattıklarını söyledi.

Tarla sahiplerinin, bankaya 80 milyar lira kredi borçları olduğunu, aşırı yağış nedeniyle zarar ettiklerini ve hükümetten de destek göremediklerini söylediklerini belirten Kılıçdaroğlu, ''Banka borcundan kurtulmak istiyorlar, ürünü satabilirlerse, 80 milyar lira bulabilirlerse sıkıntı yok. Ama bulamazlarsa ciddi sıkıntıyla karşı karşıya kalacaklar'' dedi.

Kadınlardan birinin bir oğlunun asker olduğunu söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu, kendisinin de ''hayırlı tezkereler'' dileğinde bulunduğunu bildirdi.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin ''Özel birliklerle ilgili ne düşünüyor sunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine, tasarıyı görmeden herhangi bir görüş belirtmesinin doğru olmayacağını söyledi. Bir başka gazetecinin, ''Buraya gelirken köylüleri gördünüz, sohbet ettiniz, sıkıntılarını gördünüz, sizce neler yapılmalı?'' sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
''Hükümetin hemen bu konuya el atması lazım. Ben buraya su baskınları olduğunda da gelip görmüştüm. O zaman Grup Başkanvekiliydim, o zaman da sorunları iktidara aktardık. 'Burada yaşanan bir dram var, bugünden önlem alın' diye ifade ettik. Ama almadılar ve bugünkü tablo ortaya çıktı. Bu hükümetin bir özelliği var, riski görüyor, önlem almıyor. Risk oluştuktan sonra önlem almaya kalkıyor, ama bu kez de zararı karşılayamıyor. Sağlıklı bir hükümet değil, çalışan bir hükümet değil. İşin özeti budur.''

Kılıçdaroğlu daha sonra beldesinin Koşuboğazı köyünde, köy kahvehanesinde bir süre yurttaşla sohbet etti.

Köy muhtarının yeni seçildiğini ifade etmesi üzerine Kılıçdaroğlu, ''Bir önceki muhtarın ayağını kaydırdın yani'' şeklinde esprisi yaptı.

Bunun üzerine köylülerin, ''Sende Recep'in ayağını kaydır'' sözlerine Kılıçdaroğlu, ''Recebin ayağını kaydıracağız, ama bu size bağlı'' karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, Çeltikçi ziyareti öncesinde Karacabey ilçesinde yaptığı konuşmada ise yurttaşlara ''AKP Hükümetinden hesap sormaya var mısınız?'' diye seslendi.
''Varsanız, biz de oylarınıza talibiz'' diyen Kılıçdaroğlu, ''hesap sormak'' için fazla vakit kalmadığını belirterek, yurttaştan 12 Eylül'de yapılacak referandumda ''hayır'' demelerini istedi.

AKP'nin hesap vermekten kaçtığını, bunun için Anayasa değişikliği ile yargıyı yeniden yapılandırmaya çalıştığını öne süren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
''Şimdi, CHP'nin ayak sesleri geliyor, yeni bir iktidar gelecek, hesap soracağız. Kul hakkı yiyenden, hesap soracağız. Kul hakkı yiyenin, bu toplumda da siyasette de yeri yoktur, onları mutlaka al aşağı etmek zorundayız. 12 Eylülde sandıkta geliyor oylarınız 'hayır'lı olsun, eğer bunu yaparsak, ilk dersi vermiş olacağız. Ondan sonra seçim gelecek, ikinci dersi vereceğiz. Ondan sonra da sizlerle birlikte yürüyeceğiz, koşacağız, adalet için koşacağız, fakir fukara için koşacağız.''

CHP'nin ülkede barışı ve kardeşliği sağlamak istediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Birilerinin açılımına kanmayız, görüyorsunuz ülkeyi ne hale getirdiler, bu ülkede barışı da biz sağlarız, terörü de biz bitiririz'' dedi.


CHP'nin yola çıkarken, yurttaşa her zaman doğruları söylemeye söz verdiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, ülkede her şeyin bulunduğunu ancak temiz siyasetin olmadığını söyledi.

"Tasarıyı görmeden yorum yapmak doğru değil"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terörle mücadele konusunda özel birliklerin kurulması çalışmalarına ilişkin olarak ''Öyle anlaşılıyor ki bu konuda parlamentoya bir yasa tasarısı gelecek. Bu tasarıyı görmeden şuanda bir yorum yapmanın doğru olacağına inanmıyorum'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa'da partisinin il başkanlığınca Almira Otel'de organize edilen toplantıda yaklaşık 350 sivil toplum örgütünün temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantının ardından Kılıçdaroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 350 sivil toplum kuruluşuyla güzel bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin toplantıda CHP, ekonomi ve siyaset hakkında sorular yönelttiklerini belirterek, ''Onları büyük bir samimiyetle yanıtladık. Güzel bir toplantı olduğu kanaatindeyim. Biz onları onlar da bizi daha yakından tanıma olanağı buldular. Bu toplantılarımız diğer illerde de devam edecek'' diye konuştu.
Bir gazetecinin ''Siirt'in Pervari ilçesinde İlçe Emniyet Amirliği ve Komando Birliğine düzenlenen roketatarlı saldırıyı ve terörle mücadele konusunda özel birliklerin kurulması çalışmalarını'' sorması üzerine Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

''Bu konuda Sayın Başbakanın açıklamaları var. Ama öyle anlaşılıyor ki bu konuda parlamentoya bir yasa tasarısı gelecek. Bu tasarıyı görmeden şu anda bir yorum yapmanın doğru olacağına inanmıyorum.''

Kılıçdaroğlu, Bursa'nın Fomara Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, yurttaşlara ''bir değil, bin değil, milyonlarla gideceğiz. Ta ki bu ülkeye temiz siyaseti getirinceye, yetim hakkı yiyenlerden hesap soruncaya, demokratik bir Türkiye'yi yeniden kuruncaya kadar'' diye seslendi.

Bursaspor'un futbolda şampiyonluğu kazanarak bir Anadolu devrimi yaptığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Bursalılardan yeni bir Anadolu devrimi yapmalarını ve halkın iktidarını kurmak için CHP'ye destek vermelerini istedi.

Yurttaşların ''halkçı Kemal'' diye slogan atmaları üzerine Kılıçdaroğlu, ''Unutmayın bu Kemal, halktan, sizden biri, sizin için çalışacaktır. Halkın çıkarları dışında hiçbir çıkar düşünmeyeceğiz'' karşılığını verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2002 yılında Bursa'da bir mitingde ''Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmeyen bir hükümet olacağız'' şeklinde vaatleri bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Siz bunlara inanıyor musunuz?'' diye sordu. Alandaki bazı yurttaşların ''hayır'' yanıtını vermeleri üzerine Kılıçdaroğlu, ''(Yetim hakkı yedirmeyeceğiz) dediler, garip gureba edebiyatı yaptılar, ceplerini doldurdular. Şimdi seçim geliyor, onlara diyeceksiniz ki 'en büyük güç halktır, halktan büyük güç olamaz'. Seçimlerde oyunuzu temiz, düzgün siyasetten yana kullanırsanız bu kardeşiniz kesinlikle Başbakan olur'' dedi.
 

''Kriz Recep Bey'i teğet geçti, çoluk çocuğu köşeyi döndü''

Başbakan Erdoğan'ın ekonomik krizin Türkiye'yi teğet geçtiğine ilişkin sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Sevgili Recep Bey ne dedi, 'kriz teğet geçti, ben söyledim inanmadılar', ben Recep Bey'e inanıyorum, kriz Recep Bey'i teğet geçti, çoluk çocuğu köşeyi döndü ama kriz vatandaşın böğrünü deldi de geçti'' diye konuştu.

AKP iktidarının yurttaşın gerçek gündemini değiştirmeye çalıştığını ileri süren Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliğinin de bunun bir parçası olduğunu iddia etti. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
''Emeklinin sorununun çözmeyen, işçinin, çiftçinin sorununa çözüm olmayan, hırsızlardan hesap sorulması için dokunulmazlıkları kaldırmayan bu Anayasayı milletin önüne hangi yüzle çıkaracaklar. Biz size söz veriyoruz, daha özgürlükçü, demokrat bir anayasayı, YÖK'ün, dokunulmazlıkların kaldırıldığı, üniversitelerin özerk olduğu bir anayasayı biz getireceğiz. Bu meydana gelip konuşursa, siz benim sorduğumu söyleyin. Sayın Başbakan sen dokunulmazlıkları neden kaldırmıyorsun, senin korktuğun nedir? Temiz siyaseti iktidara getirmek sizin ellerinizde.''

İktidarın, yurttaşın inançlarıyla etnik kimliğiyle oynadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Recep Bey'e ve onun yandaşlarına hep beraber ders vereceğiz. Biz, insanı en değerli varlık olarak gören ve onun sorunlarını çözmeye çalışan bir anlayıştan geliyoruz. O anlayışı sandıkta gösterin, sizden istediğim budur. Biz dokunulmazlıkların arkasına sığınıp, millete gelip palavra atmayacağız'' dedi.
 

"Bu hükümet, telekulak hükümetidir"

Toplumun artık dinleniyorum endişesiyle telefonla konuşmaktan bile korkar hale geldiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bu hükümet telekulak hükümetidir. Bunların defterinde demokrasi yoktur, hak yoktur'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bunlar 'demokrasi' diyorlarsa bilin ki demokrasiyi rafa kaldıracaklar, 'hak' diyorlarsa hakkı rafa kaldıracaklar. Şimdi 'Anayasa' dediler, 12 Eylül paşalarının anayasasından daha ağır bir anayasa getiriyorlar. Karamsar ve gelecek kaygısı yaşayan bir Türkiye'deyiz. Biz karamsarlık, umutsuzluk yaratan bir iktidar olmak istemiyoruz. Sevgiyi, hoşgörüyü egemen kılmak istiyoruz. Açılım diye toplumu ayrıştırmayacağız. Öyle bir hükümet var ki gündemi değiştirmek için her şeyi yapıyor. Önümüzde 12 Eylül var, 12 Eylülde bu iktidara ilk dersi vereceğiz. Bunlar tüyü bitmemiş yetimin hakkından çok söz ederler, bırakın tüyü bitmemiş yetimin, anne karnındaki çocuğun bile haklarını yedi bunlar. Bunlar doğru söylemiyorlar milleti kandırıyorlar. Onun için size geldim. Oylarınıza talibim, diyorum ki 'sizin için çalışacağım' ve size diyorum ki 'artık yalandan, talandan bu millet bıktı' ve size diyorum ki 'güç verin, haramilerin iktidarını yıkmak için yola çıktık, oylarınıza talibim'. Siyaset artık adam gibi adamların, gençlerin, kadınların siyaseti olmalıdır. 7'den 70'e güzel bir Türkiye, onurlu bir Türkiye. Birilerinin önünde diz çöken değil, onurlu bir Türkiye'yi birlikte kuracağız.''

Bu arada Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu parti otobüsü miting meydanından kalabalık nedeniyle güçlükle ayrıldı. Otobüs alandan ayrılırken, cezaevinden yeni çıktığını ve aç olduğunu söyleyen Bayram Kesici adlı yurttaş, Kılıçdaroğlu ile görüşmek istediğini belirterek otobüsün önünde yere yattı. Bayram Kesici, CHP il yöneticilerinin kendisiyle ilgileneceklerini söylemesi üzerine eylemine son verdi.
 

Çeltikçi beldesindeki miting

Kılıçdaroğlu, Bursa'ya gelmeden önce Çeltikçi beldesinde de yurttaşlara hitap etti. Kılıçdaroğlu, burada ''Kul hakkı yiyeni Allah affetmez, yolsuzluk yapan Başbakan da olsa, bakan da olsa, milletvekili de olsa kim olursa olsun, Allah'ın affetmediği günahı, bu millet de affetmeyecek. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar yakalayıp hesap sormak boynumuzun borcudur'' diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Çeltikçi Spor Kompleksi ve Recep Yön tarafından yaptırılan hayratın açılışını yaptı. Spor kompleksindeki basketbol sahasında hava atışı yaparak maçı başlattı.aa

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.