Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon terör örgütüne üye olmak istediğini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na adres gösterdi. "Elinde üye kayıt fişi Ergenekon örgütünü aramayı bırak da gidip yurtdışında Türkiye'nin itibarını gör" sözleriyle Kılıçdaroğlu'na seslenen Erdoğan "Şuna bak ya. Türkiye'nin kanını emen, enerjisi tüketen bir örgüte üye olmak istediğini pervasızca söylüyor. Ardından utanmadan sıkılmadan yüzü kızarmadan partimizi de sivil diktatörlükle, baskıyla, korku siyaset ile itham ediyor. Danıştay'ın ikinci dairesine git orada aradığın örgütün izini bulursun, orada" diye konuştu.
AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, Ergenekon'a üye olacağını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi. Kılıçdaroğlu'nu elinde üye kayıt fişi Ergenekon örgütü aramayı bırakıp Türkiye'nin yurt dışındaki itibarını görmeye çağırırken Bağdat'ın, Basra'nın Şam'ın, Beyrut'un, Kabil, Gazze'nin Prişteni'nin, Brüksel'in, Paris'in sokaklarında kendilerinin sorulmasını istedi. Konuşmasında Kılıçdaroğlu'na adres gösteren Erdoğan şunları söyledi:
"Şuna bak ya. Türkiye'nin kanını emen, enerjisi tüketen bir örgüte üye olmak istediğini pervasızca söylüyor. Ardından utanmadan sıkılmadan yüzü kızarmadan partimizi de sivil diktatörlükle, baskıyla, korku siyaset ile itham ediyor. Danıştay'ın ikinci dairesine git orada aradığın örgütün izini bulursun, orada. Nere gösterin bana diyor. Git Danıştay ikinci dairesine orada gör. Yeri orada. Diyarbakır'ın karanlık sokaklarına git, bir gece vakti ensesine kurşun sıkılanların izinde aradığını bulursun. Çorum'a, Sivas'a, Kahramanmaraş'a, Gazi Mahallesi'ne git, kanlı 1 Mayıs'ın yaklaştığı Taksim Meydanı'na git oralarda aradığının izlerini bulursun. Orada onların zaten üye kayıt büroları var, orada seni kayıt ederler. Hiç birisini yapamıyorsan Dersim'e git. Benim oradaki kardeşlerime, oradaki akrabalarına sor onlar sana anlatırlar. Eski genel başkan avukattı yaptığı yeterli olmadı, yeni genel başkan işi üyeliğe kadar götürdü. Anamuhalefet partisi genel başkanının bir örgüte üye olması karşısında vatana millete hayırlı olsun diyemiyorum. Çetelerle, mafyaya, karanlık suç örgütlerine hayırlı olsun diyorum."

-TORNA MAMULÜ KADINLAR-

Erdoğan partisinin grup konuşmasında CHP'lilere yönelik yaptığı "tornadan çıkmış hanımlar" açıklamasına karşı dava açacağını söyleyen CHP'li Canan Arıtman'a da yüklendi. Arap kadınlarının CHP'liler tarafından eleştirilmesini ırkçılık olarak değerlendiren Erdoğan "Siz sadece belli kalıplar içerisinde olan kadınlara mı saygı duyuyorsunuz. Sizin kendi gönül dünyanızdaki kadınlara mı saygı duyuyorsunuz. Dünyanın bir diğer ucundaki Afrika, Etiyopya'daki Kenya'da Zimbabwe'deki kadınlar saygı duyulacak kadınlar değil mi? Onları farklı mı değerlendiriyorsunuz. Hanımefendi dava açacakmış. Siz Torna mamulü kadınlar mı arıyorsunuz? Bir yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz" dedi.

-ACEMİ ELÇİ-

Başbakan Erdoğan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin Oda TV baskınına ilişkin Türkiye'de basın özgürlüğünün kısıtlandığı yönündeki sözlerine de tepki gösterdi. Yurtdışından Türkiye'yi izleyenlere araştırmadan, bilmeden yorum yapmamaları uyarısında bulunarak "Acaba Anayasa'da, anayasalarda medya patronlarının, medya mensuplarının dokunulmaz olduğuna dair bir hüküm var da bizim bundan haberimiz mi yok? Medya kuruluşları her şeyden muaf mıdır, vergiden, her türlü suçtan muaf mıdır, onlar sorgulanamaz mı, yargılanamaz mı? Maalesef bu yaygaraya hiç üzerine vazife olmadığı halde hariçten birileri de inanıyor ve görüş bildiriyor. Türkiye'yi tanımaz, bilmez. Ne nedir? Hangi yasa var? Hiç haberi olmaz. Orada hemen bir tuzağa, tezgaha gelir, kalkar açıklama yapar. Dur ya önce bir araştır, sor nedir, yargı burada ne yapacak, hangi neticeye varacak bunu bir öğren, işte buna acemi elçilik denir" diye konuştu.

-TALİMATLA MANŞET ATIYORLARDI-

Konuşmasında medya patronlarına ve köşe yazarlarına da eleştirilerde bulundu. Bundan 8-10 yıl önce talimatla manşetler atıldığını, bunu o gazetelerin patronlarının kendisine itiraf ettiğini dile getiren Erdoğan "Bizim 8 yıl boyunca müdahale ettiğimiz üzerinde baskı kurduğumuz sesini kıstığımız tek bir yayın organı yok. Zaten olmaz da olamaz da yasalarımız buna müsaade etmez" diye konuştu. Kendisine aralıksız hakaret eden yazarların sistematik hakareti yayın politikası haline getirdiğini de öne süren Başbakan Erdoğan "Aynı küfrü, hakareti size yapsalar buna ağır eleştiri diyecek misiniz? Arapların güzel bir lafı var. Men Dakka dukka. Kim böyle dak ederse ona da duk ederler" dedi.

-BU DÖRT İŞLEMİ YAPAMAMA DURUMUDUR-

Başbakan Erdoğan, yapılan sosyal yardımları sadaka olarak değerlendiren muhalefetin seçim öncesinde sosyal yardım söylemleri geliştirdiğini de sözlerine ekledi. CHP'nin bu ülkedeki kronik yoksulluğun en baş müsebbibi olduğunu söyleyen Erdoğan "Anamuhalefet partisi CHP, yaklaşan seçimlerle birlikte popülist vaatlerine de hız vermiş durumda. Normal şartlarda bu kadar uçuk vaatler savrulan bir ülkede anında faizler fırlar. Bizim anamuhalefet partisi ne ulusal ne de uluslararası piyasalarda neyse ki ciddiye alınmıyor. 2002 Kasım ayında biz ilk bütçemizi hazırladık. Toplam 9 bütçemizde sosyal yardımlar tarihimizin en yüksek rakamlarına ulaştı. 8 yıl boyunca Türkiye'yi büyütmek yoluyla yoksulluğa karşı mücadele verdik. Devletin şefkat elini her an yoksullara uzattık. Bizi 'sadaka dağıtmakla' yargıladılar. 8 yıl boyunca yoksullukla mücadeleyi içine sindirememiştir. Kadere bakın ki sandık yaklaşırken CHP bütün eleştirilerini, hakaretlerini unuttu. Seçim öncesinde nihayet sosyal devleti hatırladı. Ben CHP genel başkanına kaynak ne diye sormuyorum. CHP'de kaynak sorunundan ziyade küçükler için aritmetik büyükler için matematik sorunu var. Ciddi bir dört işlem sorunu var aslında" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'deki 12 milyon 715 bin yoksul aileye en az 600 en fazla 1250 TL maaş olmak üzere yapılacağını söylediği sosyal yardım projesini hatırlatan Erdoğan hesap hatası yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:
"Tabii bu her halde kayıt altıdır. Kayıt dışını unutmuş. "Yoksul ailelere en az 600 lira en fazla 1250 lira maaş bağlayacağız' diyor. Onu da neye göre diyor bilemiyorum. "Bunun da bütçeye yükü ne biliyor musunuz. 7 milyar Türk lirası' diyor. Bunu anlatırken bir noktayı da vurguluyor diyor ki "hesabımızı kitabımızı yaptık' diyor. Bakın bu ifadeler bizzat sayın Kılıçdaroğlu'na ait. CHP'nin resmi web sitesinde bulunan ifadeler. 12 milyon 715 bin yoksul varsa, ayda 600 lira verseniz, yıllık bütçeye maliyet 24 milyar TL. En azından hesap yapıyorum, yükseğini yapmıyorum. Söyledikleri rakamın üç katından fazla çıkıyor. Ortalama hesaplarsanız ayda 925 lira yapar, yıllık bütçeye maliyeti bu defa 36 milyar lira. Söyledikleri rakamın beş katı. Allah aşkına çok önemli bir projeyi kamuoyuna açıklarken oturup bir hesap yapmadınız mı? Sizin akıl hocanız kimler ? Kılavuzunuz kim? Bir hesap makineniz yok muydu. Böyle ciddiyetsizlik olur mu? Daha ilk açıklamada çarpmayı, bölmeyi, çıkarmayı yanlış yapıyorlar. Yalan yanlış rakamlarla milletin karşısına çıkıyorlar. Bu sadece umut simsarlığı değildir, bu aynı zamanda dört işlemi dahi yapamama durumudur. Bu büyük bir skandaldır."

-KOŞU BANDINDA ENERJİ TÜKETİR BİR ADIM YOL ALAMAZSINIZ-

Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirilerini sürdürürken, " Mızrak çuvala sığmaz, o hale geldi. Yapamazlar. Yatırımlarına bakın her şeyine bakın yapamazlar. Öyle bir durum var ki. Samimi bir tavsiyede bulunacağım CHP Genel Başkanına. Adayken Kağıthaneye Kağıttepe dedi. Oy vereceği sandığı bulamadı. Herkesi hayrı demeye çağırdığı kendisi hayır diyemedi" diye konuştu. O esnada salondan birilerinin Kılıçdaroğlu'nun yürüyen merdivende yaşadığı olayı hatırlatması üzerine ise Erdoğan "Bunlar tabi insanlık halidir. O kadar ileri gitmeyim. Her insanın başına gelir. Kendinize iyi bir ekip seçmezseniz, bu tür hadiseler başınızdan eksik olmaz. Kendinize ekip seçerseniz, iyi bir kılavuz seçerseniz bu tür zorluklar yaşanmaz. Ekip iyi olmazsa patinaj yaparsanız. Koşu bandında enerji tüketir bir adım yol alamazsınız" dedi.(ANKA/SON)
(ZHR/ÖMR)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.