'Değiştirilemez' müzakeresi başladı
TBMM Uzlaşma Komisyonu'nda yeni Anayasa'nın en çok gürültü koparacak "Başlangıç" bölümüyle "değiştirilemez" ilk dört maddenin müzakeresine geçildi.

AK Parti, sürpriz yaparak "... biz Türk Milleti; demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne dayanan bu anayasayı egemen irademizin ifadesi olarak kabul ve ilan ederiz" ifadesine yer verdiği Başlangıç metninin anayasaya dahil olmadığının altını çizdi. CHP ve BDP ise Başlangıç bölümlerinin anayasaya dahil olduğu görüşünü ortaya koydu.

'DİRENME HAKKI'
 AK Partili üye Mustafa Şentop, CHP'nin Başlangıç bölümü için önerdiği metindeki her Türk vatandaşı için "Direnme hakkı" ifadesine itiraz ederek, "Bu ifade, 1961 Anayasası'nda da var, bu ifade darbeye zemin hazırlar" görüşünü dile getirdi.
 Bunun üzerine CHP'li üyeler Atilla Kart ve Rıza Türmen "direnme hakkı" ifadesinin ABD İnsan Hakları Bildirgesi ve Alman Anayasası'nda da olduğuna işaret ederek, "Halka zulmeden ve antidemokratik uygulamalara başvuran, bu yüzden meşruiyetini yitiren iktidarlara karşı bu hakkın olması gerekir" dediler. Hitler ve Mussolini'nin seçimle işbaşına geldiğine işaret eden CHP'li üyeler, "Direnme hakkı da bu yüzden Alman Anayasası'na konulmuştur" dediler. AK Partili Şentop, "Peki direnme hakkına kim karar verecek?" diye sordu. CHP'nİn direnme hakkı önerisi, MHP'den de destek bulmadı. Faruk Bal "Bu ifade kaotik ortam yaratır" dedi.

'ATATÜRK'SÜZ '
 BDP ve AK Parti, Anayasa'nın Başlangıç ve ilk dört maddesinde Atatürk'e atıf yapmayan öneri sundu. CHP'nin Başlangıç metnindeki "Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlık düzeyi" ifadesine BDP itiraz etti. Şeyh Sait Ayaklanması'nın Kürt direnişi için önemli bir çıkış olduğunu savunan BDP'liler, Dersim katliamının da Atatürk döneminde yapıldığını savunarak, "Bu tarihte yaşananların çağdaş uygarlıkla bağdaşan yanı yok" diye karşı çıktılar.
 MHP'lİ Oktay Öztürk ise Anayasa'nın Türkler için yapıldığını, bu yüzden Türkleri silemeyeceğini belirterek, "Türkiye'de yaşayan herkes Türk doğar, Türk yaşar ve Türk ölür" diyerek bir makale okudu. Öztürk, Alman Anayasası'nda Alman sözünün geçtiğinin altını çizdi.

23 Nisan çocukları Çankaya'da
 CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'le birlikte TRT'nin organize ettiği 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılan yabancı öğrenci temsilcilerinden oluşan heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Gül çocuklara hitaben yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920'de TBMM açıldığında yeni bir dönemin başladığını, Türkiye'nin kurucusu Atatürk'ün bu bayramı çocuklara armağan ettiğinin altını çizerek, dünyada ilk çocuk bayramının Türkiye'de bulunduğunu söyledi.  Gül, ülkelerinin geleceği olan çocukların büyüyüp, yönetimde söz sahibi olacaklarını kaydederek, ìAtatürk'ün bu bayramı çocuklara armağan etmesi olağanüstü bir uzak görüşlülüğün eseridir" dedi. Türkiye dahil 14 ülkeden 15 öğrencinin katıldığı kabulün sonunda, Cumhurbaşkanı Gül çocuklarla birlikte fotoğraf çektirdi. ANKA


Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.