\'Dertleri; Anayasa Mahkemesi, HSYK ve parti kapatmayı zorlaştırmak\'

Baykal, partisinin, Almira Otel\'de düzenlenen Bursa İl Kongresindeki konuşmasında, Türkiye\'de ekonomik anlamda ciddi atılımlar yapılamadığını, işsizlik ve buna bağlı olarak yoksulluğun önemli boyutlara ulaştığını iddia etti.

Yoksullaşmanın, Türkiye\'de çok ciddi tehdit olarak kendini gösterdiğini savunan Baykal, \"Ekonomide tıkanma sosyal facialara yol açıyor. 16 dürüst, namuslu iş adamı, kendi kontrolü dışındaki ekonomik sıkıntılar sonucu krize sürüklendi ve intihar etti\" dedi.

Türkiye\'de insanların borçlarını ödeyemez konuma geldiğini, borçlarının 3 ve 4 katına yükseldiğini ileri süren, \"Emekliye zam yapıldı 1,83... Sadece Ocak ayındaki enflasyon artışı emekliye verilen parayı aldı götürdü\" diyen Baykal, şöyle konuştu: \"Memura zam verdiler 3,70... Ocak ve Şubat ayında ortaya çıkan fiyat artışı onu aldı götürdü. Memur 10 ay cebinden yiyecek. Türkiye\'de iyi bir ekonomi politikasının yürütüldüğünü söylemek mümkün değildir. Türkiye\'nin kalkınmayı, sanayileşmeyi önemseyen, üretimi teşvik edecek bir kur ve faiz politikasını temel alan yeni bir anlayışla yeni bir ekonomiyi politikasını ortaya koyması gerekir. Tarıma yönelik bakış değişmelidir.

Tarımı ayak bağı gibi gören anlayışla ülkeyi kalkındırmak mümkün değildir. Dünyanın bütün kalkınmış ülkeleri topraktan, tarımdan başlayarak kalkınmışlardır. Önümüzdeki dönemde Türkiye\'de kalkınma, tarımdan, köyden ve köylüden başlayacaktır. Türkiye\'de yeni bir sanayi ve eğitim politikasına ihtiyaç var. Bütün bunların hazırlıklarını yapıyoruz. Böylesine kritik bir dönemde kongre yapıyoruz. Bu seçim bugüne kadar yapılmışlardan farklı olacaktır. Bu seçim, bir iktidar değişikliğinin ortaya konulacağı bir seçim olacaktır.\"

Geride bırakılan dönemin bazı gerçekleri ortaya koyduğunu belirten Baykal, \"2007-2009 arasındaki zaman dilimi içinde AKP 8,5 puan oy kaybetmiştir. Şimdi 2011 Mayısına kadar geçecek süre içinde bundan daha fazlasını kaybedecektir. Bunun işaretleri her yerde görülmüştür. Bursa, İstanbul, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya\'da görülmüştür. AKP inişe geçmiş, gün dönmüş, dönemini tamamlamak üzere olan bir siyasi parti haline gelmiştir. Türkiye\'de yükselen yeni siyasi bir güç vardır, bu güç de Cumhuriyet Halk Partisi\'dir\" dedi.

Özelleştirmeler

\"Sadece ekonomik sıkıntı değil, yolsuzluklar da var. Bu iktidar yolsuzlukları himaye eden, besleyen, destekleyen bir iktidardır\" diyen Baykal, hükümetin özelleştirme politikalarını eleştirdiği konuşmasına şöyle devam etti: \"Balıkesir\'deki SEKA\'nın özelleştirmesinden başlayın, en son özelleştirme uygulamasına kadar şaibeler var. Devlet Denetleme Kurumunun raporları hazır. Danıştay \'yanlış bu özelleştirme\' diye kararlar aldı. Telekom\'dan Tekel\'e kadar her yerinde yolsuzluk. Telekom\'u taksitle sattılar. Telekom\'u alanın ödemesi gereken taksitten fazla yıllık karı var. Telekom\'u alan ödemesi gerekenden fazla kar ediyor. Telekom, karıyla satılmış oldu. Satış olduktan sonra da \'Telekom\'un satışında uygulanan vergi, kurumlar vergisi fazladır. Üçte bir azaltalım\' dediler. Vergiyi üçte bir düşürdüler.

Fiyat veriliyor, pazarlık ediliyor, satılıyor, taksit yapılıyor. Sonra kurumlar vergisi üçte bir indiriliyor. Bu indirim yüz milyonlarca dolar anlamına geliyor. Ne oldu, kime gitti bu para? Nasıl tutuldu? Şimdi bunu kimsenin hesabını soramayabilir. Kesin bilmenizi istiyorum, CHP iktidarında Telekom\'un sonuna kadar hesabını soracağız. Tekel\'i sattılar. 292 milyon dolara satın alan, kısa süre sonra hiçbir harcama yapmadan 900 milyon dolara devretti. Bütün bunlar Devlet Denetleme Kurumu raporlarında tespit edilmiş, belgelenmiş. Neyi bekliyor? CHP iktidarını bekliyor.\"

Deniz Feneri davası

Deniz Feneri e.V Davası\'nın tekrar gündeme geldiğini anımsatan Baykal, \"Gelir tabii. Bak Almanlar yargıladılar, hükmü verdiler. Bize de listeyi verdiler. Ele başlarını verdiler. Yargıladık mı? Belgeler geleli bir yılı aşkın zamandır bırakın yargılamayı iddianame yazılamadı\" diye konuştu.

Baykal, şu görüşleri dile getirdi: \"Böyle bir şey olabilir mi? Dosyası hazır, Almanya\'da yargılanmış her türlü bilgi, kanıt ortada. Sana da göndermiş. 4 ay tercümesini bekledik. Tercüme yapıldı. Tercümesinin üzerinden zaman geçti ortada iddianame yok. Yaptıkları Almanları çileden çıkarmış. Onların yaptıklarından Türkler etkilenmiş. Yolsuzluk baştan aşağı bizi ilgilendiriyor. Adam toplamış parayı Ramazan\'da \'Türkiye\'de yardım yapacağım\' diye. Oradaki bizim Müslüman vatandaşların yardım duygularını istismar etmişler. Aldıkları parayı buraya taşımışlar. Kim bunları yapanlar? Belli. Bir şey yapamıyoruz.\"

Almanlar\'ın \'ikinci dava\' açacağını iddia eden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: \"Halen yargılanmamış olanlar var. Dosya hazırladılar. Aramızda adli anlaşma var. Bu çerçevede Türkiye\'den birşey rica ettiler. \'Bizim savcımız gelsin oradaki şu kişilerin ifadesini alsın\' dediler. \'Burada suç işledi senin vatandaşın, ifadesine ihtiyacım var\'. \'Hayır gelmeyin.\' \'Peki siz alın.\' dediler. \'Soruları gönderiyorum. Bu sorulara siz cevap alın, bize gönderin.\' Ona da \'Hayır.\' Böyle uygulamaya hukuka ters davranışı niçin göze alıyor bu kadro. Nedir bunların önemi? Özelliği ne? Başbakan\'ın bir yakınının esrar kaçakçılığında adı geçti. Başbakan \'hesabını sorun kardeşim\' dedi.

Esrar kaçakçısından hesabını soruyorsun da Deniz Feneri\'nden niye hesabını sormuyorsun, \'yakını var mı\' diye baktık dünürü çıktı. Öbürü sınıf arkadaşı. RTÜK\'ün eski başkanı. Burası hukuk devleti. Burada herkes kanunlar, hukuk karşısında eşit ama sadece öyle yazıyor. Bizim Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Cumhuriyet yürüyüşünde \'Türk bayrağı dağıttı\' diye hakkında takibat yapılıyor. Habur\'da Apo posterleriyle yürüyüş yapanlar ellerini kollarını sallayarak dolaşıyorlar.

Böyle adalet olur mu, iki tane hukuk olur mu memlekette?\" Habur\'da bazı pazarlıklar yapıldığını ileri süren Baykal, şunları söyledi: \"Kim yaptı pazarlığı? Hükümet adına birileri. Kiminle yaptı? PKK adına birileriyle. Pazarlık konusu ne? Kanunları askıya almak. \'Merak etme ayarladık hakimleri\' diyor. Hakimleri ayarladık ne demek? Sen kim oluyorsun hakimleri ayarlıyorsun? Sen ne hakla hukuku askıya alıyorsun? Hukuk Anayasaya saygıyla başlar. Anayasa\'yı temel almayla yargıya saygıyla yargı bağımsızlığına değer vermeyle başlar. Türkiye\'de bir Habur hukuku var, bunların sayesinde çıktı.

Bir de Silivri hukuku var. Silivri\'de bu memleketin namuslu dürüst insanları, kimisi gizli tanık iddialarıyla kimisi imzasız ihbar mektuplarıyla kimisi telefon dinlemeleriyle yargılanıyor. 3 yıl tamamlanmak üzere. Haziran ayında 3 yıl bitecek. 3 yıl boyunca boyuna iddia, suçlama dinledik. Gazetelerde ve televizyonlarda itham dinledik. Bir tane karar gösterin. 3 yıl boyunca bir tek karar alamadınız mı? Bir de karar dinleyelim. Millet orada karar bekliyor.

Ülkede öyle bir noktaya gelindi ki iddianame hükmün yerini almaya başladı. İddianame yazmak hüküm yazmak gibi değerlendirilmeye başlandı. İtham hükmün yerini almaya başladı. Ucu açık iddianameler. Dalga dalga iddianameler geliyor. Her gelen iddianame daha önceki iddianameyi allak bullak ediyor. Dünyada böyle bir şey yok. Kimi neyle suçluyorsan kararını ver, dosyasını hazırla, iddianameni hazırla mahkemede hükmünü ver. Türkiye\'de konuşulan tutukluluk, tahliye ve iddianame. Yargı bundan ibaret değil.\"

Aytaç Durak\'ın durumu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erzurum\'da da bir iddianame hazırlandığını anımsatarak, \"İddianame, Allah muhafaza... 3. Ordu Komutanı, Alevi köylerine okul yapmakla suçlanıyor. Hiçbir iddia yok. Türkiye böyle bir adalet anlayışına layık değildir. Bir an önce siyasi adalet dönemine son vermek lazımdır, hukuki adalet dönemini derhal başlatmak gerekmektedir\" dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak\'ın açığa alınmasına değinen Baykal, şunları kaydetti: \"Hükümet karar almış, \'Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak görevinden alınmış, yargılanacak.\' Aytaç Durak\'ı görevinden alıyorsun da RTÜK eski başkanını görevinden niye almadın? RTÜK Yönetim Kurulu\'ndaki görevini sürdürmesine niye izin veriyorsun? \'Zahid Akman\'ın ifadesini al\' diyor, almıyorsun, \'bırak ben alayım\' diyor ona izin vermiyorsun. Akman\'ı koruyorsun, Durak\'ı niye görevden alıyorsun? Acaba görevden alınacak başka belediye başkanı yok mu? Hükümet, Adana\'yı görüyor da burnunun dibindeki Ankara\'yı görmüyor mu?\" (Cnn Türk)


  ANAYASA ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER İÇİN TIKLAYINIZ.   
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.