Devlet Bakanlığı makamı tarih oldu!

ANKARA - Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde Bakanlıkların yeniden yapılandırılmasına ilişkin basın toplantısında, bu yeni yapının, 12 Haziran seçimlerinin ardından, yeni Hükümetin kurulmasıyla oluşacak yapı olduğunu belirtti.

Mevcut Bakanlıklar ve bakanların, yeni Hükümet kuruluncaya kadar görevlerini şu andaki haliyle sürdüreceklerini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yeni Hükümet ise biraz sonra açıklayacağım yapıya uygun şekilde teşekkül edecektir. Biz, 57. Hükümet'ten görevi devraldığımızda, toplam 36 bakanlık bulunuyordu. Koalisyon hükümetlerinin ülkeye verdikleri en büyük zararlardan biri de maalesef bakanlık sayılarının çok olmasıdır. Çünkü her siyasi partiyi tatmin gerekiyor, içlerindeki dengeleri korumak gerekiyor onun için de her birine bakanlık dağıtacaksınız. Bu anlayışla kuruluyor.

Geçmişte, bakanlar kurulunun aylarca toplanamadığının bilindiğini söyleyen Erdoğan, “Bunun yanında, örneğin ekonomiden sorumlu birkaç bakanlık olması nedeniyle, ekonominin en önemli aktörü olan kurumlar bir araya gelip, sorunları müzakere etme fırsatını bile bulamamışlardır. Özelleştirmeler konusunda yaşanan tartışmalar da yine bu çok başlılığın bir neticesi olmuştur. Hükümetin aldığı kararlara bakanlar itiraz etmiş, bakanların icraatları hükümet programıyla çatışmış, ülke, ekonomik ve siyasi olduğu kadar idari anlamda da kaosa sürüklenmiştir” diye konuştu.

YENİ BAKANLAR KURULUNDA BAŞBAKAN DAHİL 25 ÜYE VAR
Şu anda, mevcut Bakanlar Kurulunun, Başbakan dahil, 27 üyeden oluştuğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu 27 üyeden, 3 tanesi Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı, 8 tanesi Devlet Bakanlığı ve 15 tanesi de icracı Bakanlıktan oluşuyordu. Yeni Bakanlar Kurulu ise, Başbakan dahil 25 üyeden oluşuyor. Yeni yapıda, 4 adet Başbakan Yardımcılığı ve 20 adet de icracı bakanlık bulunuyor. Şimdi sizlere, yeni bakanlar kurulu yapısını sunmak istiyorum.

Başbakan, 2, 3, 4 ve 5, dört adet başbakan yardımcısı.
6. Adalet Bakanlığı.
7. Yeni kurduğumuz bir bakanlık: Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı. Biz muhafazakar demokrat bir partiyiz öyleyse aile yapımızı güçlendirmemiz lazım...
8. Yeni bir bakanlık: Avrupa Birliği Bakanlığı.
9. Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın yerine oluşturduğumuz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Bilimi bu noktada üstlenecek, bütün kurumları bir bakanlık çatısı altında toplayacak, sanayi ve teknoloji ile de iç içe olacağı için teori ve pratiği iç içe bulunduracak bir bakanlık...
10. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı.
11. Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığımızı birleştirdik: Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı yaptık. Buradaki ana hedef, çevreyi, ormanda zengin ülkeyiz, daha da güçlendirmemiz lazım. Bir de şehircilik ki büyük önem arz ediyor. Ulusal programların kontrol altında tutulmasından, bu kentleşmenin, yapılaşmanın merkezden de takip etmenin bu bakanlık ile bir koordinasyona ihtiyaç var, bu adımı da bu şekilde atalım istiyoruz.
12. Dışişleri Bakanlığı.
13. Yine yeni bir bakanlık: Ekonomi Bakanlığı.
14. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı.
15. Yeni bir bakanlık: Gençlik ve Spor Bakanlığı.
16. Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın yerini alacak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı.
17. Yeni bir bakanlık: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı. Sanayi Bakanlığından ticareti alıyoruz...
18. İçişleri Bakanlığı.
19. Yeni bir bakanlık: Kalkınma Bakanlığı. Adalet ve Kalkınma Partisi olmamız hasebiyle...
20. Kültür ve Turizm Bakanlığı
21. Maliye Bakanlığı
22. Milli Eğitim Bakanlığı
23. Milli Savunma Bakanlığı.
24. Sağlık Bakanlığı.
25. Ulaştırma Bakanlığı.”

8 BAKANLIK KALDIRILDI 6 YENİ BAKANLIK İHDAS EDİLİYOR
Böylece, 8 devlet bakanlığını kaldırdıklarını, artık devlet bakanlığı olmayacağını, 6 yeni bakanlık ihdas ettiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bunlar: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı.
2 bakanlığı birleştirip tek bakanlık yaptık: Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığını birleştirip, Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı'nı kurduk.
2 bakanlığı dönüştürdük: Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı oldu.” (aa)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.