Erdoğan: Kaset siyaseti kaybetmiştir
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçime ilişkin oy sayımı devam ederken AK Parti Genel Merkezi’ne geldi.

Başbakan Erdoğan, genel merkez önünde bekleyen kalabalığı selamladı. Erdoğan’ı eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, iki kızı Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak ile damadı Berat Albayrak yalnız bırakmadı.

Erdoğan'ın konuşması sırasında bazı bakan ve milletvekilleri de hazır bulundu.

Kalabalığa seslenen Başbakan Erdoğan, sık sık rabia işareti yaptı.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Sevgiyle saygıyla selamlıyorum. 81 vilayeti, 77 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını bu akşam bir kez daha muhabbetle kucaklıyorum. Ankara’dan, AK Parti Genel Merkezi’nden 81 vilayetle birlikte dünyanın tüm dost ve kardeş başkentlerini tüm şehirlerini yürekten selamlıyorum. Az önce binlerce kişinin toplandığı Üsküp Meydanı’na telekonferansla bağlandım, onlara hitap ettim. Ciddi bir soğuk altında onlar sizin bu coşkunuzu paylaşıyorlardı. Rabbime bize böyle büyük bir zafer nasip ettiği için sonsuz şükranlarımı ifade ediyorum hamd-u senalar ediyorum.

Dünyanın her yerinde zaferimiz için ellerini dudaklarını duaya aşama dost ve kardeşlerime teşekkür ediyorum. Filistin’de gözü seçim sonuçlarında olan Türkiye'nin zaferini kendi zaferi olarak geçen kardeşlerime teşekkür ediyorum. Mısır’da demokrasi mücadelesi veren bizim mücadelemizi çok iyi anlayan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Balkanlar’da, Bosna’da, Makedonya’da Kosova’da; Avrupa’nın tüm kentlerinde yürekleri bizimle atan, bizim kadar coşkuyla şu zaferi kutlayan kardeşlerime teşekkür ediyorum.

Suriye’de bombaların kurşunların altında, açlıkla kıtlıkla baş başa her an büyük acılar yaşayan ama Türkiye'nin, AK Parti’nin zaferi için dua eden mazlum kardeşlerime teşekkür ediyorum. Kurtuluş Savaşı öncesinde olduğu gibi dünyanın dört bir köşesinde ellerini semaya açarak Türkiye'nin istiklal mücadelesine, yürekleriyle, dualarıyla destek olan tüm kardeşlerimize, dostlarımıza aziz milletimin selamlarını şükran duygularını ifade ediyorum. Elbette en büyük teşekkürü bu aziz millet asil millet hak ediyor.

‘KAOSU GÖRDÜK’
Siz yeni Türkiye'nin istiklal mücadelesine sahip çıktınız, sizlere teşekkür ediyorum. Siz büyük Türkiye idealine, hedeflerine sahip çıktınız. Siz en başta kendi iradenize, kendi geleceğinize, siyasete, partinize, başbakanınıza sahip çıktınız. İşte bugün 30 Mart… Ne dediler? ‘25 Mart’tan sonra kaos’ dediler. Doğru, kaosu gördük. Bu milletin, bu devletin, bu ülkenin ulusal güvenliğine ne yazık ki, müdahale ederek, Dışişleri Bakanlığı’nı dinleyecek kadar ihanet içinde olan vatan hainlerini bu ülke tanıma fırsatı buldu. Onların kaos planı buydu. ‘Bunların inine gireceğiz’ diyordum aylardır. Zaman zaman bana bazı basın mensupları soruyor ‘Bu sene de balkon konuşması yapacak mısınız?’ diye. Tamam da balkon konuşmasından ne bekliyorsunuz? Muhalefet liderlerine veya genel başkanlarına veya genel müdürlerine niye sormuyorsunuz, ‘Siz de bir balkon konuşması yapacak mısınız?’ Bunların böyle bir derdi yok. Artık sesi soluğu çıkmayacak. Yarın ‘Biz kazandık’ diyecekler. ‘Yüzde 26’da alsak, 30’da alsak biz kazandık’ diyecek. Öbürü çıkacak ‘13-14’te alsak biz kazandık’ diyecek. Hayatları böyle geçti bunların. ‘Birinci parti olamazsak ben genel başkanlığı bırakırım’ dedim. Siyaset onur ister, bu noktada asillik ister. Makamı zenginleştirebiliyorsanız orada kalın. Bursa’da ‘Yüzde 40’ın altında kalırsam giderim’ dedi, yüzde 26 aldı. Gitmedi. Diğeri de öyle gidemez, 15-16 yıldır orada. Millet bugün sandıkta Türkiye'ye ve dünyaya bir mesaj verdi. ‘Biz buradayız’ dedi. ‘Türk milleti geçilmez’ dedi. ‘Biz bu ülkenin sahipleriyiz’ dedi. ‘Millet eğilmez Türkiye yenilmez’ dedi.

‘YARIN KAÇABİLİRLER’
Biz bu vatanı, bu cumhuriyeti sokakta bulmadık. Bu şehitlerin kanıyla yoğrulmuş bu toprakları biz Pensilvanya’ya ya da onun buradaki hain uzantılarına asla teslim etmeyiz. Şu anda kaçanlar kaçtı, yarından itibaren de olabilir. Bazıları için suç duyurusunda bulundum, ‘Bunlar kaçabilir’ dedim. Hesabını bunun ödeyecekler. Ulusal güvenliğimizi nasıl tehdit edersiniz? Suriye şu anda bizimle savaş halinde. 74 kardeşimizi şehit ettiler. Süleyman Şah Türbesi bizim topraklarımızdır. Buraya tehditlere seyirci kalabilir miyiz? Bu görüşmeleri dinliyorlar, sonra da servis ediyorlar. Bunlar Haşhaşilere rahmet okutur. Haşhaşiler bunların yanında hiç. Bu ara Haşhaşilerle ilgili yazılan yazılar prim yapmaya başladı. İyi tanımaya çalışıyorlar bunları.

‘KASET SİYASETİ KAYBETMİŞTİR’
Milletimiz siyaset dışı yollardan Türkiye'nin istikametinin belirlenmesine bugün tavrını itirazını ortaya koymuştur. Sandık sonuçları kimin kazandığından çok kimin kaybettiğini gösterir. Bugün ahlak dışı siyaset kaybetmiştir. Kaset, montaj, iftira ve çamur siyaseti kaybetmiştir. Plansız projesiz hedefsiz siyaset kaybetmiştir. Ey genel başkan, ey genel müdür elinizde bu kasetler olmasaydı seçim kampanyasında ne konuşacaktınız? Biz plan proje konuştuk. Bunlar yalan, takkiye, fitne, fesat bunu konuştular. Statüko bugün çok büyük bir darbe almıştır. Kirli ilişkiler, adı konulmamış ittifaklar bugün kaybetmiştir. Vesayetin her türü milletten tam bir Osmanlı şamarı yemiştir. Bugün kibir, bugün gurur kaybetmiştir. Milletine tepeden bakan, küçümseyen millete en ağır hakaretleri yapan kibir bugün bir kere daha sandıkta erimiştir. Harflerinden öfke kan damlayan o manşetleri atanlar var ya bugün bir kere daha ağır bir yenilgi almıştır.

‘NE OLDU BUGÜN?’
Ey Pensilvanya, ey buradaki yandaş medyası, ey yandaşları sermeye hani siz demokrasinin karşısına konumlandırılmıştınız, ne oldu? Halka hala darbe beklentisi içinde verilen mesajlarınız ne oldu bugün? Siyaset dışı müdahalelerle Türkiye'ye rota çizme derdinde olan bugün kaybettiler sandıkta. Türkiye'nin tüm sorunlarının çözüm aracı tartışmasız siyasettir, demokrasidir. Kimin ne meselesi varsa bunu siyasetle çözme yoluna gitmelidir.

‘NEYE YANDIM BİLİYOR MUSUNUZ?’
Muhalefet partilerine açık çağrı yapıyorum. Biz AK Parti olarak her seçim sonrasında olduğu gibi bütün neticeleri analiz edeceğiz. Bunu niye biz 55 yapamadık, 60 yapamadık şimdi oturup bunu konuşacağız. Ama muhalefetin böyle bir derdi var mı? Yok. Bize oy veren vermeyen vatandaşlarımın mesajlarını samimi şekilde değerlendireceğiz. Muhalefet partileri de bugün milletin sandıkta verdiği mesajı doğru okumalı. Kardeşlerim neye yandım biliyor musunuz? Şahsıma yapılan iftiraların hepsini bir kenara koyuyorum, Dışişleri’nde yapılan olaydan sonra, Başbakanlık’ta böcek olaylarından sonra şu muhalefetin bir açıklamasını duydunuz mu? ‘Bir casusluktur, vatana ihanettir biz iktidarın yanındayız’... Bu konuda diye bir şey duydunuz mu? Pensilvanya ile birlikte hareket edenlerden beklenir mi böyle bir şey?

‘YENİ MUHALEFETE İHTİYAÇ VAR’
Artık eski Türkiye yok, yeni Türkiye var. Eski siyaset tarzıyla hele hele eski muhalefet tarzıyla asla yönetim biçimi olmaz. Yeni Türkiye’nin yeni bir muhalefet ihtiyacı açıktır. İktidar kadar milleti kucaklayan bir muhalefete ihtiyacı var. Ayrıştırıcı, kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı muhalefete değil; 77 milyona aynı dille konuşan bir muhalefete ihtiyacı var.

Sadece iktidar partisinin Türkiye'yi kucaklaması yetmiyor. İstismar siyaseti artık son bulmalıdır, korkutma siyaseti artık son bulmalıdır. Muhalefet partisi yöneticileri bu akşam aynaya bakmalı. Kendilerine sorular sormalı, yaptıkları hataların farkına vararak kendilerine çeki düzen vermeli. AK Parti’nin bileğini kendi başına bükemediler, kolektif çalıştırlar. AK Parti’nin karşısında kamplaştılar. Ama 40 çürük yumurta bir sağlam yumurta etmez. Adı konulmamış ittifakları gördük.

‘YENİ BİR SAYFA AÇALIM’
Biz diyoruz ki, gelin yeni bir sayfa açalım. Bu yeni sayfada bu muhalefet, bu muhalefete gönül veren milletim Türkiye sevdası her şeyin üzerinde olsun. Hep ‘ Türkiye kazanacaksa biz kaybetmeye razıyız’ dedik. AK Parti kaybetsin de Türkiye'ye ne olursa olsun anlayışı artık tarihe karışsın. Siyasetin merkezinde ilke olsun, samimiyet olsun Türkiye'yi hep birlikte yüceltelim. Türkiye'ye saldıranlar bugün hayalkırıklığı yaşamışlardır. Bu milletin içinden çıkıp bu millete ihanete eden taşeronlar bu milletin ne kadar aziz ve kahraman olduğunu bir kere görmüştür. İstiklaline uzanan elleri sandığa gömmüştür bu millet. Milet sinsi planları ahlaksız tuzakları bugün bozmuştur.

‘AYIKLAMA ZAMANI GELDİ’
Biz ezelden gelen inşallah ebede giden bir davanın sadece hizmetkarlarıyız. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Biz büyük bir dava taşının sadece hamallarıyız. Dün biz yoktuk ama bu dava vardı. Yarın biz olmayacağız ama bu dava olacak. Dünya var oldukça inşallah ay yıldızlı bayrağımız dünyanın barış umudu olarak en yüksek burçlarda dalgalanmaya devam edecek. Onun için ‘tek millet’ dedik. Bizde ayrımcılık yok. Bir grup bakıyorsunuz siyasi Kürtçülük yapıyor, bir grup siyasi Türkçülük yapıyor. CHP’ye bakıyorsunuz ‘ben kumsalların partisiyim’ diyor. Onun için tek millet tek bayrak, tek devlet. Devletin içinde devlet olmaz. Hangi kurumumuz girmişlerse girmişler bizde iyi niyetimizin kurbanı olduk. Ama artık bunları ayıklama zamanı gelmiştir hukuk içinde.

‘TEK KİŞİ KAYBETMEDİ’
Rabbime sonsuz şükürler olsun ki bize bu davanın bayraktarlığını yapma şerefini bahşetti. Bundan sonrada bu can bu tende oldukça üzerimize hangi emanet yüklenirse ona sahip çıkmaya çalışacağız. İnşallah son nefesimize kadar milletimizin ve halkımızın hizmetkarı olacağız. Bizden öncekilerden devraldığımız büyük Türk sancağını yüksek burçlara dikmiş olmasının gururu içindeyiz. Demokrasiyi güçlendirmiş olmanın memnuniyeti içindeyiz. Bu büyük hareketin her neferi daha büyük bir gayretle bu asil bayrağı daha yüksek burçlara dikmenin gayreti içinde olacaktır. Genç kardeşlerimin bu açılan kapıdan ilerleyerek Türkiye'ye çok daha büyük başarıları yaşatacağına inanıyorum. Bugün hiç kimse üzülmesin, 77 milyon bilsin ki bugün Türkiye kazanmıştır. 77 milyonun her bir ferdi bilsin ki bugün yeni Türkiye kazanmıştır. Bugün yeni Türkiye'nin düğün günüdür. 77 milyon bir ve beraber olarak yeni Türkiye'nin zafer günüdür. Bugün 2023 hedefleri kazanmıştır. Çözüm süreci kazanmıştır. 77 milyonun ezeli ve ebedi kardeşliği kazanmıştır. 77 milyonun içinde tek bir kişi kaybetmemiştir.

‘HAKARETLERİN BİRÇOĞUNU YUTTUK’
Onlara hizmetkar olan bir kadro ayrımcılık yapmadan iş başındadır. Farklı düşünebilirler, farklı partilere oy vermiş olabilirler, bize küfretmiş olabilirler, hakaret etmiş olabilirler, birçoğunu yuttuk, birçoğunu yargıya sevk ettik. Ama seviyesiz siyaset, statüko, vesayet, darbe girişimleri kaybetmiştir. Ahlak ve edep dışı siyaset kaybetmiştir. 77 milyonun her bir ferdi bugün kazanmıştır. Aylardır dudaklarından dualar düşmeyen dedelere, ninelere hatta çocuklara, gençlere, hanım kardeşlerime, beyefendilere teşekkür ediyorum.

Teşkilatıma, genel merkezimden il teşkilatıma, belde teşkilatıma, sandık müşahitlerine kadar hepsine teşekkür ediyorum. Kadın kollarımıza, gençlik kollarımıza hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Seçilen tüm başkanlara, meclis üyelerine muhtarlara başarılar diliyorum. Rabbim bu seçimleri Türkiye için hayırlara vesile kılsın. Rabbim ülkemi milletimi korusun. Türkiye eğilmez, millet yenilmez. Zaferimiz kutlu mübarek olsun diyorum."


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.