Erdoğan: Savcılar dava açıp bizi çalıştırmaz

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP’nin ‘Samimiyseniz pakete dokunulmazlıkları da koysaydınız’ eleştirisine yanıt verirken, dokunulmazlığın sadece Türkiye’de değil ABD ile bazı Avrupa ülkelerinde de olduğunu söyledi. Başbakan’ın örnek verdiği ABD’de ceza kovuşturmalarında dokunulmazlık yok. Üstelik sadece hukuk kovuşturmalarında olan dokunulmazlık sadece Kongre’nin toplantı dönemlerinde geçerli. “Kalkıp bir savcı, şu anda siyasi partilerle ilgili yaşadığımız gibi, kalkar başbakan hakkında, cumhurbaşkanı hakkında hemen bir dava açabilir. Kalkıp orada da mahkeme olumsuz bir karar verebilir. Siz bu hatalarınızla her an birilerine kalkıp hesap verme noktasında kalırsanız bir adım atamazsınız, çalıştırmazlar sizi” diyerek de yargıya karşı dokunulmazlık zırhına ihtiyaçları olduğunu savundu.
Başbakan Erdoğan, NTV’de ve ATV’de hafta sonu yaptığı konuşmalarda dokunulmazlık konusunda şu tespitleri yaptı:

YA SAVCI DAVA AÇARSA: Dokunulmazlık kalktığı zaman yönetimde bir istikrasızlık söz konusu olduğunda bunun faturasını kim ödeyecek. Kalkıp bir savcı, şu anda siyasi partilerle ilgili yaşadığımız gibi, kalkar başbakan hakkında, cumhurbaşkanı hakkında hemen bir dava açabilir. Kalkıp orada da mahkeme olumsuz bir karar verebilir. Bırakın o zaman bu ülke bir bürokrasi devleti olsun. Bürokratların tamamıyla yönettiği, demokratik parlamenterler sistemin olmadığı bir döneme gireriz. Bu iş kürsüde başlayıp kürsüde bitmiyor ki bu iş alanda devam ediyor. Bu arada sizin hatalarınız da olabilir. Siz bu hatalarınızla her an birilerine kalkıp hesap verme noktasında kalırsanız bir adım atamazsınız, çalıştırmazlar sizi. Nitekim de çalışamıyoruz. Bir Haydarpaşaport, Galataport olayı, basit örnekler bunlar. Köprü olayları, İzmir’de aynı şekilde, özelleştirme idaresinin yaptığı ihaleler hepsine müdahaleler geliyor. Onların cebinden bir şey çıkmıyor çok rahat hareket ediyorlar. Kararlarını çok rahat veriyorlar.

YARGININ İKİ DUDAĞI ARASINA MAHKÛM EDİYORSUN: Biz bir defa, kendi programımıza bunu koyduk. Dedik ki ‘Herkes bu dokunulmazlık zırhından çıksın’. Sadece bunu siyasiye değil, yargı, yürütme, yasama. Herkese istinasız bu olsun. Ama bunu sen sadece yasama ve yürütme organının mensuplarına böyle bir uygulamayı getirirsen ülkenin geleceği tehlikeye girer. Şu anda bu ne demektir? Böyle yaklaşırsak yasama, yürütme organının mensuplarını siz bürokrasinin, ki yargı da bunun içinde, onun tamamen iki dudağı arasına mahkûm ediyorsun demektir. 

İHBARLAR SİYASET KURUMUNU BİTİRİR: Bu öyle bir şey getirir ki, siyaset kurumunu bitirir. Bir başbakan hakkında kalkıp birisi bir ihbarda bulunsa bir savcının bir dava açmasıyla hemen başbakan, dokunulmazlığı kaldırılarak mahkûm edilir. Peki o ülkede istikrar olur mu? Sıkıntı burada. Burada yatan ciddi bir popülizm var. 

Baykal ‘hepsi için varım’ diyor
Başbakan Erdoğan, Türkiye’de bir kültürün oluşması gerektiğini, ancak bu kültürün Türkiye’de olduğunu belirtirken, “Sıkıntı orada. İstikrar noktasında da bazı şeyleri iyi planlamamız lazım. Yasama, yürütme, yargı hiçbir ayırım yapmaksızın, istinasız herkes için böyle bir yasayı çıkarma halinde biz zaten buna var olduğumuzu hep söyledik” diye konuştu. Başbakan’a yanıt veren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da kendilerinin Erdoğan’ın bu isteğine ‘evet’ dediğini anımsatarak, “Dokunulmazlıkların kaldırılması halkın en temel talebidir. Başbakan ‘bürokrasideki dokunulmazlıkları da kaldıralım’ diyor. Bürokrasideki dokunulmazlıkları da kaldırmaya yönelik ne hazırlığın varsa onu da getir ekleyelim. Dokunulmazlık maddesini eğer samimiysen o konuda milletvekilleriyle, siyasetçilerle ve bürokrasiyle ilgili dokunulmazlık düzenlemesini de hemen derhal koyalım, onu da yerleştirelim” diye konuştu. (Radikal) 

Başbakan’ın ‘ABD’de dokunulmazlık’ örneği doğru değil
Başbakan Erdoğan sorular üzerine dokunulmazlıkların ABD’de olduğunu söyledi. Ancak bu doğru değil. ABD’de kongre üyeleri hukuk davalarında dokunulmazlığa sahip ancak ceza hukuku kapsamındaki suçlarda dokunulmazlıkları yok.  

ABD’DE DE VAR: Sadece Türkiye’de mi dokunulmazlık var? Ben dokunulmazlıkla ilgili bir dizi ilkeleri sayayım. Amerika, dokunulmazlık var mı? Var, İngiltere, dokunulmazlık var mı? Var. Almanya’da meclis için var senato için yok, Fransa, dokunulmazlık var, İtalya’ya geliyoruz var, İspanya aynı, Rusya aynı, Japonya aynı, İsveç aynı, Türkiye aynı. Bakın hepsinde bunlar var. Bizdekiler niçin rahatsız oluyor anlamak mümkün değil. Bu dokunulmazlık konusu sadece Türkiye’ye ait bir konu mu? Bu CHP, AK Parti ile mi bunları hatırlamaya başladı. AK Parti’den önce CHP’nin gündeminde hiç bu tür şeyler yok muydu?” Uludağ Üniversitesi’nden Anayasa Hukukçusu Prof. Kemal Gözler’in Ankara Üniversitesi SBF Dergisi’ndeki ‘Yasama Dokunulmazlığı: Bir Karşılaştırmalı Anayasa Hukuku İncelemesi’ başlıklı makalesine göre Almanya, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Portekiz ve Yunanistan’da, Türkiye’de olduğu gibi milletvekilleri sadece cezai alanda korunuyor. Bu ülkelerde özel hukuk kapsamındaki eylem ve işlemlerinden dolayı meclis üyelerine tanınmış bir dokunulmazlık olmadığı için tazminat davaları açılabiliyor. ABD, Avustralya, İngiltere, İrlanda ve Kanada gibi Anglosakson hukuk sistemine mensup ülkelerde ise Kongre üyeleri hukuk davalarında dokunulmazlığa sahip, buna karşın ceza hukuku kapsamındaki suçlardan dolayı dokunulmazlıkları bulunmuyor. Danimarka, İsrail, Lüksemburg ve Norveç’te ise parlamenterler, hem ceza hem hukuk soruşturmalarında dokunulmaz.

ABD’de toplantıda dokunulmaz
Almanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, Norveç, Portekiz, Yunanistan’da Türkiye’de olduğu gibi dokunulmazlık, parlamentoya dahil olup, parlamento üyeliği bitene dek geçen sürede sınırlı. ABD, Avustralya, Belçika, İngiltere, İrlanda, İsviçre, İzlanda, Japonya, Kanada ve Lüksemburg gibi ülkelerde ise dokunulmazlık meclisin toplantı dönemleri için geçerli. Parlamentolar çalışmıyorken hiçbir dokunulmazlık bulunmuyor.

Radikal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.