'Eşkıya, cumartesi Adalet Komisyonu'ndaydı'

TBMM Adalet Komisyonu'nda, Yargıtay ve Danıştay'da yeni daireler kurulmasını öngören yasa tasarısının 29 Ocak Cumartesi akşamı yapılan görüşmelerinde yaşanan gerginlik sonrası Komisyon'un CHP'li üyeleri istifa etmişti.

Hamzaçebi bugün bir basınla sohbet toplantısı düzenledi.

Hamzaçebi, tasarının Adalet Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya'nın anayasaya ve içtüzüğe aykırı şekilde muhalefet temsilcilerinin konuşma süresini kısıtladığını, CHP'li üyelerin bu nedenle komisyon üyeliğinden çekildiklerini hatırlattı.

Hamzaçebi, Türkiye'nin otoriter bir rejime doğru götürülmek istendiğini belirterek, "Yapılmak istenen, otoriter rejimin adımlarını atmaktır. Bu adım cumartesi günü komisyonda atılmıştır" dedi.

CHP Grup Başkanlığı olarak çekilme işlemini TBMM ve Adalet Komisyonu başkanlıklarına bildirdiklerini ifade eden Hamzaçebi, yazılarda, çekilme işleminin bireysel olmadığını vurguladıklarını kaydetti.

Komisyonda 'istifa' tartışması

CHP grubunun Adalet Komisyonu'nda temsil edilmediği bir noktaya gelindiğini savunan Hamzaçebi, "Bunun sorumlusu Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve iktidar grubudur" dedi.

Komisyonlarda konuşma süresi ve önerge konusunda kısıtlama yapılamayacağını, bu tür kısıtlamaların TBMM Genel Kurulu için söz konusu olduğunun altını çizen Hamzaçebi, Genel Kurul'daki kısıtlamanın nedeninin, ihtisas komisyonlarında tasarı ve tekliflerin ayrıntısıyla görüşülmesi olduğunu belirtti.

"Eşkıya Adalet Komisyonu'ndaydı..."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "eşkıyalık" değerlendirmesine de değinen Hamzaçebi, "Eşkıya, cumartesi günü Adalet Komisyonu'ndaydı, Adalet Komisyonu'nda eşkıyalık yaşanmıştır" dedi.

Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu "açıklama yapmaya davet ettiğini" hatırlatan Hamzaçebi, "Aslında açıklama yapması gereken Sayın Başbakanın kendisidir, Adalet Komisyonu Başkanı'nın kendisidir. Cumartesi günü Adalet Komisyonu'nda yaşanan eşkıyalığın hiç mi açıklaması olmayacaktır. Ayrıca CHP'li Adalet ve Anayasa Komisyonu üyelerinin yayımladığı o bildiride Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin demokrasiyi nereye doğru götürmek istediğinin işaretleri verilmiştir" diye konuştu.

Yeni üyeler bildirilecek

Meclis Başkanlığı'na yazdıkları yazıda CHP'nin komisyonu tümüyle boşaltmadığını, yeni üyelerin bildirileceğini ifade ettiklerini kaydeden Hamzaçebi, yeni üye bildirilmesi konusunu, Meclis Başkanlığı'nın cevap yazısından sonra değerlendireceklerini bildirdi.

Hamzaçebi, tasarının komisyona geri çekilmesini de istedi.

İYİMAYA DA YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

AK Partili İyimaya'dan da bugün konuyla ilgili olarak yazılı açıklama geldi.

Başkan olarak bu karardan üzüntü duyduğunu söylediğini ifade eden İyimaya, "Çekilen her bir değerli üyeyi, koluna girerek demokratik nezaket içinde yolcu ettim. (Kendileri ile 4 yıla yakın süredir birlikte çalışma onurunu paylaştığım değerli arkadaşlarımın ve CHP'nin bu kararını gözden geçireceği ümidimi halen muhafaza ediyorum)" dedi.

Ahmet İyimaya, daha sonra İçtüzük uyarınca çalışmalara devam edildiğini kaydetti.

Ahmet İyimaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Her birine saygı duyduğum arkadaşlarımın bana yönelttikleri kolaycı söz oklarını, iade etme nezaketsizliğinden sakınarak sabır ve tahammül ruhumun derinliklerine gömüyorum. Üç ana konuda 20 saati aşan müzakereye ve bir madde için verilen 130 önergeye rağmen zaman sınırlamasından söz eden mantığın, merhum Ecevit'in çok sevdiği sözle, 'Zaman savurganlığını' ve komisyon hakkını hatırlaması gerekir. Görüşmeler, Başkanlığımda yürütülmüştür. Doğrularımın, doğru zannettiğim yanlışlarımın tüm siyasal sorumluluğu bana aittir. Mesuliyeti başkalarına ciro eden davranışlara hiçbir zaman tevessül etmedim, etmem; iltifat etmedim, etmem. Tereddütleri filhal devam edenler komisyon tutanaklarına müracaat edebilirler."Cnn Türk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.