Hakkındaki Fezlekeler Masasında
Bozdağ, Meclis'te gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

"CHP'nin hakkınızda bir fezleke hazırlandığına yönelik iddiası var. Ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Bozdağ, şunları söyledi:
"Eksik söylemişler. Demek ki öbürünü ayrı konuşacaklar. Şu anda CHP'ye servis yapan anlaşılan önemli kaynakları var. Servis yapıyorlar anlaşılan. Fakat ben şunu söyleyeyim. Bir görüşmem var. Benim görüşmem tamamiyle hukukun uygulanması, hukuka uyulması, hukukun dışına çıkılmaması, insanların lekelenmeme hakkına riayet edilmesi, soruşturmanın gizliliğine ilişkin yasal hükümlerin ve anayasal teminatların dikkate alınması. Şu anda bir soruşturma yürüyor. Soruşturma gizli ama medyada soruşturmanın kapsamına dair her şey yer alıyor. Bu tabii yasaların çizdiği sınırlar dışında bir durum. Soruşturmanın gizliliğine herkesin uyması lazım. Buna en fazla uyması gerekenler de soruşturmayı yürütenlerdir. Soruşturmanın gizliliği sadece delilleri bulmak veya faile ulaşmak
için değildir. Aynı zamanda insanların lekelenmeme hakkına riayet etmek, insanların onurunu korumak içindir. Medya eşliğinde soruşturma yürüyor olması ve bu soruşturma kapsamında ne varsa soruşturmanın gizliliğine rağmen buralarda yer alması doğru bir şey değildir. Bu nedenle hukuka uygun soruşturmaların yürümesi... Tabii nereye kadar gidecekse elbette oraya kadar gitsin. Ama soruşturmalar yürürken de hukuka uygun kanunların çizdiği çerçeve içinde yürümesini, biz buna riayet edilmesini konuştuk."

''BAŞSAVCIYA BASKI YAPMAM SÖZ KONUSU DEĞİL''

Bozdağ, başsavcıya herhangi bir baskı yapmasının söz konusu olmadığının altını çizerek, "Böyle bir şey aklımın ucundan dahi  geçmez, geçmesi de mümkün değil. Ben böyle bir şeyin olmasına kendim de müsaade etmem,  başkalarının yapmasına da izin vermem" diye konuştu.
     
Böyle bir şey olamayacağını vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti:
"Ama pek çok soruşturma olduğu zaman insanlar 'Adalet Bakanı nerede' diye söylüyor. İnsanların hakkı, hukuku çiğnenirken böyle bir noktada bizim söylediğimiz soruşturmanın gizliliğine riayet edilmesi, insanların lekelenmeme hakkının gözetilmesi, insanların onur ve haysiyetini koruyarak soruşturmanın yürütülmesi konusunda hassasiyet gösterilmesidir. Benim Adalet Bakanı olarak insanların onurunun haysiyetinin korunması, soruşturmanın gizliliğine riayet edilmesi konusunda hassasiyet gösterilmesini istemem  kadar doğal bir şey olamaz. Her vatandaş bunu isteyebilir,  Bekir Bozdağ da bunu isteyebilir. Şimdi servisçileri şu anda belki eksik yapmışlardır. Adana Cumhuriyet Başsavcısı ile de benim böyle bir konuşmam var. Onlara gerek kalmadan ben buradan onu da size söyleyeyim."

''SUÇ OLUŞTURACAK BİR ŞEY YOK''

"Fezleke ayağı doğru mu?" sorusuna Bozdağ, "İki savcı da  bir tutanak tutmuşlar, gönderdiler" karşılığını verdi.
     
Söylediklerinin kesinlikle yasalar dışında bir şey olmadığını ifade eden Bozdağ, "Herhangi suç oluşturacak bir şey kesinlikle yoktur. Yargı görevini yapana 'görevini yapma' diye bir talimatım asla yoktur.  Kaldı ki soruşturmayı yürütenler ayrı kişiler. Biz sadece başsavcıyla, bizim insanların hukukuna  riayet ederek, soruşturmaya ilişkin ceza muhakemesi ve ceza hukukunun ortaya koyduğu kurallara, anayasa ve yasalara uygun olarak yürütülmesini ve bu konuda hassasiyet gösterilmesini istiyoruz" dedi.

Bundan daha doğal bir şey olamayacağını vurgulayan Bozdağ, bunu birilerinin sanki yargı görevine baskı gibi takdim ettiğini kaydetti. Bozdağ, "Bekir Bozdağ yargı görevini  yapanlara hiçbir zaman baskı olacak bir iş yapmamıştır, bundan sonra da yapmaz. Benim hayatım ortadadır. Şu anda anlaşılan servisler yapılıyor. Camiadan mı servis ediliyor,  başkaları mı servis ediyor? Onu da bilmiyorum. Ama kim ne servis yaparsa yapsın biz ortadayız, bizim yaptıklarımız" şeklinde konuştu.
     
ADANA VE İZMİR SAVCILARI

Bozdağ, fezlekelere ilişkin başka bir soruya da "İki tane savcımız böyle bir tutanak tutmuşlar. Birisi de İzmir" karşılığını verdi.
     
"İzmir ve Adana mı?" sorusuna Bozdağ, "evet" yanıtını verdi.

''BAŞBAKANIMIZIN ÇAĞRISININ SONUCUNU BEKLEYECEĞİZ''

"HSYK ile ilgili maddeleri çıkarıp, kalan bölümü yasalaştıracak mısınız?" sorusu üzerine Bozdağ, kanun teklifinin görüşmelerinin şu anda devam ettiğini belirterek, "Adalet Akademisi ile ilgili kısım bittikten sonra belli bir süre anayasayla ilgili bir değişiklik yapılması hususunda sayın Başbakanımızın bugün bir çağrısı oldu. Başbakanımızın yaptığı bu çağrının sonucunu bekleyeceğiz" diye konuştu.
     
"Salı günü görüşmelere devam edilecek mi?" sorusu üzerine de Bozdağ, "Görüşmelere devam edeceğiz tabii" dedi.

>> CHP'li Tezcan: Bozdağ hakkında fezleke hazırlandıAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.