Kılıçdaroğlu hükümeti bombaladı!..

(CNNTURK.COM) -- Kılıçdaroğlu, CHP 33. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada Bülent Ecevit'ten Deniz Baykal'a kadar kendilerine bırakılan görkemli tarihin sahibi olacaklarını ve onu çağdaş uygarlığa taşıyacaklarını söyledi.

"Başbakan Kemal" sloganları arasında konuşmasını sürdüren Kılıçdaroğlu, iki olayın yüreklerini burktuğunu belirtti.

Baykal'a karşı yapılan komplonun sahiplerinin henüz ortaya çıkarılmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "O faililleri bulmak bizim boynumuzun borcudur: Bu koplonun bir parçası değilse hükümete düşen görev failleri çıkarmak zorundadır. Yoksa CHP iktidarında sonuna kadar gideceğiz ve bulacağız onları" dedi.

Zonguldak'ta 30 maden işçinin yaşamını yitirdiğini de anımsatan Kılıçdaroğlu, işçilerin ailelerine ve Türk ulusuna başsağlığı diledi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları...

- Hükümet Baykal'a yapılan komployu ortaya çıkarmalı.

- Zonguldak'taki maden faciası için Recep Bey 'kader' diyor. "Dünyanın her yerinde maden çıkarılır. Bizim kadar yaşamını yitiren emekçi var mı? Nasıl oluyor da başka yerde kader olmayan olay Türkiye'de kader olabiliyor? İş güvenliğini onlara öğreteceğiz. Ölen işçilerin tamamı taşeron işçi. CHP iktidarında taşeronluğu kesinlikle gömeceğiz.

"Kasımpaşalı dedikodu yapmaz"

- CHP iktidarında taşeronluğu gömeceğiz. Kurultaydan sonra ilk ziyaret edeceğim yer emeğin başkenti Zonguldak olacak. AKP iktidarıyla taşlar yerinden oynadı. Sayın Başbakan ülkeyi yönetmekte zorlandı. Benim bildiğim hiçbir Kasımpaşalı dedikoduyla uğraşmaz. Belaltı vurmazlar. Tuttuklarını koparırlar. Yönetiliyorlar, yönetmiyorlar.

- Ulusal değerlerimizi koruyacağız. Halk için halkla mücadele edeceğiz. Yoksulluğun rüşvetin sonunu getirmek inşallah bize nasip olacak.

- Özel yetkili mahkemelere son vereceğiz. Artık düğmeye basıyoruz. Yürüyüş değil iktidara koşuyoruz.

- İlk sözümüz halk, son sözümüz halk olacak.

- CHP değişimci ve devrimcidir. CHP İzmir'de Hasan Tahsin, Lozan'da İsmet İnönü'dür. Kine asla yer yoktur CHP'de. CHP Kuvai Milliye'dir. Anafartalar'dır, Conk Bayırı'dır...."

- Demokrasiyi hukukla güçlendireceğiz. İnsanın insana kulluğunu yok edeceğiz.

- Emekliler ilk seçimde AKP'yi malülen emekli etmek zorunda. İntibak Yasası'nı bekliyorlar, yine aldattılar. CHP iktidarında bu yasayı çıkaracağız. Geçinemiyorsan niye AKP’ye oy veriyorsun? Senin hakkını ben savunuyorum, senin için Meclis’i terk ettik. Emeklilerin istediği değişiklik CHP iktidarından geçer.

- İki milyon esnaf can çekişiyor. Esnaf özü itibarıyla sosyal demokrattır. Esnaftan oy istiyoruz. Esnafın sonunu getirene ben 'dur' diyeceğim. CHP iktidarında ekonomi ne imiş görecekler.

"Recep Bey ekonomi bilmiyor"

- AKP'nin istediği ekonomi politikası üretmemek üzerine kuruludur.

- Recep Bey ekonomi bilmiyor. Recep Bey 'her üniversiteyi bitiren iş sahibi olamaz' diyor. Gözünü seveyim Recep Bey herkesin gemisi yok. Herkesin işi olacak Recep Bey.

- Soruyorum Sayın Başbakan’a: Recep Bey, işsizlik fonundan aldığın paranın ne kadarını GAP’a harcadın? Açıkla bakalım. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yapılan ayrışma politikalarını ters yüz edeceğiz. Herkesin karnı doyacak. Türkiye’de barış rüzgarları esecek. İnançlara ve her etnik kimliğe saygılı olacağız.

- Ayrışmanın değil, beraberliğin çabasını göstereceğiz. Her etnik kimliğe her inanca saygılıyız. Siyasetin odağına dini koymak toplumu ayrıştırır. Herkesin karnı doyacak. Refah devletini tabana yayacağız.

- Bizim için insan önemli, insanı baştacı edeceğiz. İnsanı kucaklayacağız.

- AK Parti fakir fukara edebiyatı yapıyor. 'Bunlar fakir fukara edebiyatı yaptılar ama hepsi köşeyi döndü. Verdiği sözün arkasında duramayan yiğit değildir. Yiğit adam verdiği sözün arkasında durur.

-Biz halkın devrimcisi olacağız. Bir çocuk bile aç yatağa girmeyecek. Bunlar yurttaşlık kavramını ortadan kaldırıp, kul mantığını getiriyorlar, sosyal devleti kaldırıp sadaka devletini getiriyorlar. Ahmet Arif’in söylediği gibi, bu düzen, işimize aşımıza göz koyan düzendir. Tanı da büyü.

- Hiç meraklanmayın. AKP kesinlikle millete hesap verecek. Yoksulla yardım edeceğiz deyip, halkı soyuyorlar. Deniz Feneri örneği ortada... Kaçarlarsa kaçtıkları yere kadar gideceğiz.

- Esnaf özü itibarinde sosyal demokrattır. Siz esnafı bitiriyorsunuz. Ben esnaftan da oy istiyorum. Kim bu aklı fikri veriyor Recep Bey’e onu da anlamıyorum ben

- Ama meraklanmasın CHP iktidarında ekonominin ne olduğunu görecek. Diyarbakır’ın Bağlar semtinden yıllar önce bir kamyondan kadınlara ekmek dağıtıyorlar. Bu görüntüde kadınlar ekmek almak için birbirlerini eziyorlardı. Sende insaf yok mu? Sen bunu nasıl teşhir edersin. Bunlar insanın yoksulluğunu kullanıp rant elde ettiler. Halkın devrimcisi olacağız, halk için çalışacağız. Bu coğrafyada bir tek çocuk bile yatağa aç girmeyecek. Herkese söylüyorum, bu düzen bizim aşımıza ekmeğimize göz koyan düzendir. AKP mutlaka hesap verecek.

- Aile sigortasını getireceğiz. Gidip birilerine yalvarmayacak halk, "bana kömür, bulgur getir" diye...

- Söz veriyoruz, yüzde 10 barajını aşağı çekeceğiz.

- Meclis'te yüzde 13 milli irade gaspı var.

"Korku imparatorluğu yaratıyorlar"

- Korku imparatorluğu yaratıyorlar. Anayasa değişikliği ile bunu yapmaya çalışıyorlar.

- İnsanlar dinlenme korkusu yaşıyorlar. Bu faşizm değil midir? Faşizme geçit vermeyeceğiz. Demokrasi çıtasını yükselteceğiz.

- Kimse korkudan Recep Bey'i eleştiremiyor. Bu korku imparatorluğunu donlandırmak bize nasip olacak.

TRT'nin adı: 'Tayyip Radyo Televizyon'

- Besleme medya bitecek. Yandaş medya halkın değil, sevgili Recep'in gözü kulağı. TRT'nin yeni adı 'Tayyip Radyo Televizyon' Sizin her yaktığınız elektrikten TRT’ye pay gider. Buna da isyan ediyorum. Benim vergimler bana haber vermiyorsun. İstanbul’un merdiven altı atölyelerinde binlerce genç kız üretim yapar. Siz hiç Recep Bey’in bu kızlar kayıtdışı çalışıyorlar, bunları sigortalı yapalım dediğini duydunuz mu?" Kimseyi ötekileştirme lüksümüz yok. Siz bu ülkenin sorunlarını çözmek için varız. Onun için seçim sandığına kadar koşmaya devam edeceğiz.

- Başörtüsünü sömürüyorlar. Başörtülü kayıtdışı çalışan kızlarımızın sorunlarını çözeceğiz. Bu bize oy vermez diye bir kaygımız yok.

- Bunlar bir Anayasa değişikliği yaptılar. Bunun hedefi yargıyı ele geçirmek. Millet sanmasın yarın referandum olunca benim yoksulluk sorunum çözülecek. Yok öyle bir şey. Yandaş medyadan sonra yandaş yargı elde etmek için bunları yapıyorlar. CHP iktidarında söz veriyorum kesinlikle çağdaş, batı standartlarına uygun bir Anayasayı yapacağız. Demokrasi çıtasını yükselteceğiz. Atatürk’ün vasiyeti 12 Eylül’de çiğnendi. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu eski haline getirilecek.

"Dokunulmazlıkları kaldıracağız"

- Referanduma gidelim, dokunulmazlıkları soralım. Ama Recep Bey'in yargı fobisi var, gidemez. İktidarımızda dokunulmazlıkları kaldıracağız.

- Anayasaya aykırı davranırsan biz ettiğimiz yemin nedeniyle mahkemeye gidiyoruz. Şerefimiz namusumuz bu kadar ucuz mu? Biz halkın çıkarlarını savunuyoruz, Recep Bey’in çıkarlarını savunmuyoruz. Halkın çıkarı için Anayasa Mahkemesi’ne gidiyoruz.

- Anayasa Mahkemesi, Ana Muhalefet Mahkemesi oldu diyor Recep Bey. Recep Bey sadece ekonomi değil, hukuk da bilmiyor. Sevgili recep Bey biz Fransız Anayasa Mahkemesi’ne mi başvurduk. Türkiye Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Biz halkın çıkarlarını savunuyoruz, Recep Bey’in çıkarlarını değil. Hukuku katlediyorsun, diyorsun ki "Sen sesini çıkarma". Olmaz…

- Biz Anayasa Mahkemesi’ne başvurmasak ne olurdu? Emeklilerden yüzde 10 ekonomik destek pirimi kesiyorlardı. Biz başvurup iptal ettirmesek o oran yüzde 40 olacaktı. Yabancılar Türkiye’de el de ettiği faiz gelirinden elde etmiyor ama kendi adamımız veriyor. Eşitlik ilkesine aykırı. Biz de gittik Anayasa Mahkemesi’ne. Kurmak istediği yalan talan düzenine karşı mücadele tetiğimiz için Recep Bey korkuyor. Ama korksun, çünkü CHP iktidarı geliyor.

- Mayınlı arazileri topraksız köylüye vereceğiz. Recep Bey sulanmasın o işe...

"Kalpazan'dan Başbakan olmayacak"

- Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız. Parlamentoda vurguncu, talancı, kalpazanın yeri yoktur. Bunları silip atacağız. Bu yasayı çıkaracağız ki naylon faturacıdan Maliye Bakanı, kalpazandan Başbakan olmayacak. Politikacı da halka hesap verecek.. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak boynumuzun borcu.

- Plan Bütçe Komisyonu'nun yanında TBMM'de kesin hesap komisyonu kuracağız. Başkanı da ana muhalefet olacak. Biz de hesap vermekten korkmayacağız.

- Bir mağdur edebiyatıdır gidiyor... 7 yıldızlı otellerde kalırsın, 5 yıldızlı otellerde kalırsın, 4 çekerli jiplere binersin ama adamcağız mağdur. Anlamak mümkün değil. Bir uçak yetmiyor, ikinci uçak alıyor, Recep Bey mağdur! Emekliler, öğretmenler, yoksullar mağdur değil mi? Dersane parasını ödemedi diye çocuğu intihar eden, hapishaneye giren aile mağdur değil mi? Eğri doğru oldu, doğru da eğri oldu bu iktidarda. Bunu değiştireceğiz.

- Çocuğunu Amerika’da okutursun, masrafı da bir işadamına yüklersin ama yine mağdur. Kıbrıs halkı AKP’nin getirdiği iktidarı sandığa gömdü. Dubai’de bir milyar dolara Türkiye’nin onurunu masaya yatıracaksın. Buna dış politika denmez. Hukuktaki adı vatanı satmaktır.

- AB bizim için de çok önemli ama çifte standartı kabul etmeyeceğiz. AB temsilcilerinin raporlarında çelişkiler var. Neden yapmadıklarınızı dayatıyorsunuz. AB bir çağdaşlaşma projesi. Ama bir çifte standarda döndü. Türkiye onuru olan bir ülke, ikinci sınıf bir ülke değil. Elbetteki dünyanın sayılı devletlerinden biri olmak isteriz. Avrupa ya bize tarih verir ya da onlara mahkum değiliz. CHP çok partili rejimi getirdi. Bu ülkeye demokrasiyi getirdik. Parti içi demokrasiyi de getirdik.

- Bizim bu ülkede bu saatten sonra bölünme lüksümüz yok.

- 3 Y ile mücadele edeceğiz dediler. Bunlar Y'den yemeyi anladılar. 3 defa yediler.

- Ben yok artık, biz varız. Hiçbir çocuk aç yatağa girmeyecek. Tarlalarda artık biz varız.

- Kara elması kendine tabut yapan işçinin derdi benim derdim olacaktır. Tenceresi kaynamayan kadının derdi bizim derdimiz olacaktır. Aybaşını getiremeyen emeklinin derdi bizimdir. Biz zengin olmayacağız. Kazandığının hesabını vermeyene de hesap soracağız.

- İktidar koşusunu yapacağız. Siz hazırsanız biz de hazırız.

- Bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşcesine yürüyeceğiz.


--------------------------------------------------------------------------------

Ecevit kasketi taktı

Kılıçdaroğlu, 70 dakika süren konuşmasının ardından Bülent Ecevit ile özdeşleşen kasketi takarak, salondakileri selamladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay'la birlikte salondan ayrılarak evine gitti. Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu da başka bir araçla Atatürk Spor Salonu'ndan ayrıldı.

Evde yaklaşık yarım saat kalan Kılıçdaroğlu, çıkışta komşularının yoğun sevgi gösterileriyle karşılaştı.

Vatandaşların, "Halkçı Kemal" sloganları arasında aracına yürüyen Kılıçdaroğlu, gazetecilerin kurultaya ilişkin sorularını yanıtladı.

Kurultayda güzel bir şölen yaptıklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Parti iktidara gidiyor bunu görüyorum. İnşallah başarılı bir çizgi yakalayacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, "CHP'lilere mesajının ne olduğunun" sorulması üzerine, "Çalışacağız, çalışacağız, hep beraber çalışacağız. Kimseyi ötekileştirmeden çalışacağız" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra aracına binerek kongre salonuna gitti.

Kurultaya katılan Rahşan Ecevit de salondan ayrılırken Kılıçdaroğlu'nun güzel bir konuşma yaptığını ve önemli noktalara değindiğini söyledi.

CHP'de Kılıçdaroğlu dönemi...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.